NEC NP210

Zalety:

  • Wyświetlanie obrazu 3D
  • Dobra jasność
  • Bardzo atrakcyjna cena

Wady:

  • Za okulary 3D trzeba osobno zapłacić

Bardziej zaawansowany z pary niedrogich projektorów 3D Ready firmy NEC. NP210 wykonany został w technologii DLP, oferuje przyzwoitą jasność, rozdzielczość XGA (1024 x 768) i spore możliwości konfiguracyjne. W połączeniu ze specjalnymi, sprzedawanymi osobno, okularami 3D pozwala zaś przenieść widza w fascynujący świat trójwymiarowej rozrywki.

Po wielkim sukcesie trójwymiarowego filmu „Avatar” technologia 3D przeżywa swój wielki renesans. Niemal każdy z liczących się producentów elektroniki użytkowej ma w ofercie telewizor i odtwarzacz Blu-ray zdolne wyświetlić taki obraz. Pojawiają się pierwsze filmy Blu-ray 3D i trójwymiarowe przekazy telewizyjne. Do 3D przekonują się także producenci projektorów – jednym z pierwszych z nich był właśnie NEC. Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego opisu NP210, warto przypomnieć kilka informacji na temat technologii wyświetlania trójwymiarowych obrazów.

3D – jak to działa?

Dostępne urządzenia do oglądania filmów 3D wykorzystują znaną od lat metodę zwaną stereoskopią. Pozwala ona tworzyć złudzenie oglądania obrazu trójwymiarowego, wykorzystując właściwości ludzkiego zmysłu wzroku. Rejestrowany na siatkówce oka obraz jest płaski, a ponieważ nasze oczy są od siebie odsunięte, każde z nich postrzega świat pod innym kątem. Zakrywając raz jedno, raz drugie oko, za każdym razem widzimy troszkę inaczej. Połączenie oglądanych obrazów, lekko względem siebie przesuniętych, pozwala mózgowi stworzyć wrażenie głębi i przestrzeni. Dlatego wystarczy przedstawić dwa obrazy pokazane z perspektywy lewego i prawego oka, aby „oszukać” mózg, który zinterpretuje ten widok jako obraz przestrzenny. W ten właśnie sposób działają m.in. projektory 3D. By powstało złudzenie trójwymiarowości, na ekranie prezentowane są naprzemiennie dwa obrazy a zsynchronizowane ze sprzętem aktywne okulary wyposażone w ciekłokrystaliczne „szkła”, z dużą częstotliwością, kolejno zasłaniają lewe lub prawe oko widza. Warunkiem skuteczności tej metody jest bardzo krótki czas reakcji procesora obrazu– jak dotąd wymagania te spełniają jedynie projektory DLP.

Trzy wymiary z projektora

I takim właśnie urządzeniem jest NEC NP210. Zastosowany w nim 0,55 calowy chip DLP współpracuje z specjalnym układem synchronizacyjnym DLP Link. Dzięki temu urządzenie jest w stanie komunikować się z aktywnymi okularami 3D a w efekcie generować obraz dający wrażenie trójwymiarowości. Projektor testowaliśmy razem z aktywnymi migawkowymi okularami 3D NEC-a które należy dokupić oddzielnie (ok. 450 zł). W zestawie z nimi znajduje się także płyta m.in. z demonstracyjnymi filmami 3D, aplikacjami edukacyjnymi 3D oraz specjalny program do ich odtwarzania (Stereoscopic Player firmy 3Dtv). Poprawna konfiguracja zestawu projektor, okulary i komputer, wymaga nieco czasu i cierpliwości jednak finalny efekt jest tego wart. Trójwymiarowe filmy odtwarzane z komputera robią wrażenie. Nie jest to co prawda jakość i spektakularność obrazu 3D oferowana przez testowane przez nas telewizory Full HD 3D jednak pamiętajmy, że mają one znacznie wyższą rozdzielczość - i cenę. Co ciekawe, w okularach 3D NEC-a nawet zwykły, komputerowy obraz wyświetlany przez projektor nabierał delikatnej głębi i nieco przestrzennego charakteru.

Nie tylko 3D

Wyświetlanie obrazu 3D jest najbardziej efektowną funkcją NP210, jednak w codziennej pracy równie ważne są jego tradycyjne parametry, takie jak jasność, głośność czy wygoda obsługi. Z nimi NP210 także radzi sobie nieźle. Jasność 2200 ANSI w zupełności wystarczy do prezentacji w średnio oświetlonym pomieszczeniu, ostrość obrazu jest dobra a sześciosegmentowe koło barwne współpracujące z układem DLP pozwala uzyskać obraz o dość naturalnych kolorach (i jak przystało na urządzenie DLP dobrym kontraście) - choć niestety z widocznym przez niektórych użytkowników tzw. efektem tęczy. Projektor wyposażono w obiektyw o współczynniku zoomu 1,2:1. NP210 potrzebuje przestrzeni - by wyświetlić obraz o przekątnej 80 cali urządzenie powinno znajdować się w odległości ok. 3 metrów od ekranu. Jak większość modeli NEC-a, projektor wyposażono w wygodną funkcję natychmiastowego zakończenia pracy. Dostępny zestaw złączy zawiera te najbardziej podstawowe – wejście i wyjście VGA, wejścia S-Video i kompozyt oraz wejście audio. 7W głośnik w zupełności wystarcza do nagłośnienia prezentacji w niewielkim i średnim pomieszczeniu.