NEC NP3250W

Zalety:

  • Wysoka jasność
  • Rozbudowane funkcje (m.in. sieciowe)
  • Wymienna optyka
  • Wysoka jakość obrazu

Wady:

  • Wysoka cena

NEC NP3250W to bogato wyposażony instalacyjny projektor LCD stworzony z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. Oferuje wysoką jasność (4000 ANSI), rozdzielczość WXGA (1280 x 800, proporcje obrazu 16:10), współpracuje z sieciami komputerowymi i korzysta z wymiennej optyki. Poza wysokiej klasy standardowym obiektywem do wyboru mamy pięć modeli przeznaczonych do różnych zastosowań. Dzięki temu rozwiązaniu NP3250W sprawdzi się zarówno w małych jak i dużych pomieszczeniach – wszystko zależy od obiektywu jaki w nim wykorzystamy.

NP3250W to Bogato wyposażony instalacyjny projektor LCD stworzony z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. Oferuje wysoką jasność (4000 ANSI), rozdzielczość WXGA (1280 x 800, proporcje obrazu 16:10), współpracuje z sieciami komputerowymi i korzysta z wymiennej optyki. Poza wysokiej klasy standardowym obiektywem do wyboru mamy pięć modeli przeznaczonych do różnych zastosowań. Dzięki temu rozwiązaniu NP3250W sprawdzi się zarówno w małych jak i dużych pomieszczeniach – wszystko zależy od obiektywu jaki w nim wykorzystamy.

W chwili powstawania tego testu w ofercie instalacyjnych projektorów NEC-a znajdowało się wiele modeli zarówno LCD jak i DLP oferujących jasność od 3700 do 6200 ANSI. Opisywany NP3250W jest modelem ze średniej półki cenowej i wraz z bliźniaczym NP3250 (różnią się jedynie proporcjami matrycy) stanowi dobry kompromis między możliwościami a ceną.

Budowa

Jak na profesjonalny projektor instalacyjny o wysokiej jasności NP3250W ma elegancką obudowę, relatywnie niewielkie rozmiary (oczywiście jak na urządzenie tej klasy) i w niczym nie przypomina typowych do niedawna zwalistych projektorów biznesowych. Wazy 7,5 kg więc w sytuacjach awaryjnych można go bez problemu przenieść. To dość istotne, bowiem NEC oferuje bezpłatne oprogramowanie umożliwiające zsynchronizowanie nawet 4 takich projektorów tak, by wyświetlały obraz jako jeden super projektor o bardzo wysokiej jasności.

Optyka

Projektor NEC-a oferowany jest z standardowym obiektywem o ogniskowej 1,5-2 :1, można wymienić go także na jeden z pięciu oferowanych osobno modeli. To dobre rozwiązanie, które ułatwia dostosowanie wielkości wyświetlanego obrazu do konkretnego pomieszczenia. Projektor może wyświetlić obraz o wielkości od 30 do 500 cali. Z bazowym obiektywem obraz o przekątnej 100 cali uzyskamy z odległości od 3,25 do 4,35 metra. Jeśli taka wartość nam akurat nie odpowiada, możemy ją zmienić stosując wymienny obiektyw – w ten sposób, w zależności od zastosowanego modelu optyki obraz 100`` możemy uzyskać zarówno z niecałych dwóch metrów jak i ponad piętnastu. Co ważne, urządzenie wyposażono w mechaniczną funkcję „lens shift” czyli przesuwanie w poziomie i pionie położenia obiektywu bez utraty jakości obrazu.

Funkcje

Urządzenie wyposażono we wszystkie niemal nowinki technologiczne mające ułatwić jego wykorzystanie w biurze czy szkole. NP3250 posiada zarówno złączę sieciowe LAN jak i moduł Wi-Fi umożliwiający komunikację bezprzewodową w sieciach lokalnych. Projektorem można nie tylko sterować z sieci, czy uruchamiać pliki multimedialne z komputerów ale również z jego poziomu logować się na innych maszynach – identycznie jak przy wykorzystaniu znanej z systemu Windows funkcji Remote Desktop. Co najważniejsze, mimo mnogości funkcji, urządzenie jest niezwykle wygodne w obsłudze a jego konfiguracja (także sieciowa) szybka i bezproblemowa.

Wyposażenie

Wśród licznych złączy, w jakie wyposażono projektor, znalazły się m.in. DVI (z HDCP), wejścia RGB VGA i BNC oraz komponent. Nie zabrakło też pary 5W głośników stereo sprawnie nagłaśniających pomieszczenie średniej wielkości. W komplecie z projektorem dołączono wygodny pilot zdalnego sterowania z zintegrowanym wskaźnikiem laserowym i funkcją komputerowej myszy.

Wydajność

Jakość obrazu oferowanego przez NP3250W jest znakomita. Zwracają uwagę dobrze odwzorowane barwy, wysoka jasność wystarczająca do pracy w oświetlonych pomieszczeniach oraz znakomita ostrość. Duża w tym rola profesjonalnych obiektywów oraz wysokiej klasy procesora obrazu HQV, który sprawia, że prezentowany tekst jest ostry i czytelny (a filmy płynne i pozbawione śladów skalowania), niezależnie od rozdzielczości źródłowej. Urządzenie pracuje słyszalnie lecz jak na projektor instalacyjny tej klasy jest to hałas w zupełności akceptowalny. W trybie ekonomicznym zaś (jasnośc spada do ok. 3200 ANSI) staje się wręcz ledwo słyszalny.