NEC NP4100

NEC NP4100 to urządzenie przeznaczone do wyświetlania obrazu w średniej wielkości pomieszczeniach. Ze względu na wysoką jasność sięgającą 6200 ANSI lumenów można je polecić użytkownikom, którzy chcą prezentacje prowadzić nawet przy mocnym oświetleniu sali konferencyjnej czy też auli wykładowej. Projektor NEC-a sprzedawany jest bez obiektywu (podana przez nas cena nie obejmuje tego elementu), użytkownik może wybrać optykę spośród pięciu oferowanych modeli.

Profesjonalny, instalacyjny projektor przeznaczony do zastosowań, w których wymagana jest szczególnie wysoka jasność i niezawodność. NEC NP4100 to urządzenie przeznaczone do wyświetlania obrazu w średnich i dużych pomieszczeniach. Ze względu na wysoką jasność (6200 ANSI lumenów) można je polecić użytkownikom, którzy chcą prowadzić prezentacje nawet przy mocnym oświetleniu – czy to w sali konferencyjnej czy np. auli wykładowej.

Wymienne obiektywy

Projektor NEC-a sprzedawany jest bez obiektywu (podana przez nas cena go nie zawiera), użytkownik może wybrać optykę spośród pięciu oferowanych modeli różniących się ogniskową. To dobre (choć kosztowne) rozwiązanie które ułatwia dostosowanie wielkości wyświetlanego obrazu do konkretnego pomieszczenia. Projektor może wyświetlić obraz o wielkości od 40 do 500 cali. W zalezności jednak od wybranego obiektywu rózni się jednak odległość, w jakiej znajduje się od ekranu. Przykładowo, w zależności od zastosowanej optyki obraz 100`` możemy uzyskać zarówno z niecałych 3 metrów jak i ponad 17 metrów.

Budowa

NP4100 to urządzenie do zastosowań wymagających niezawodności i wytrzymałości, tak więc posiada solidnie wykonaną metalową obudowę (waży ponad 17 kg). Jako, że przeznaczone jest do instalacji ciężar ten nie powinien sprawiać kłopotu użytkownikowi za to skutecznie utrudnia kradzież projektora. Jego bezpieczeństwo wzmacnia też zaczep na specjalną linkę Kensington oraz zabezpieczenie hasłem. NP4100 testowaliśmy w komplecie z dość uniwersalnym obiektywem NP07 (cena - 9500 zł), który przeznaczony jest do prezentacji przy średnim oddaleniu urządzenia od ekranu. Obiektyw montuje się bardzo prosto i bez użycia narzędzi – cała procedura trwa kilkanaście sekund. Sterowanie zoomem i ostrością odbywa się mechanicznie, podobnie jak lens shift czyli regulacja położenia obiektywu w pionie. Ostrość na całej powierzchni obrazu jest znakomita co nie powinno zresztą dziwić przy tej klasy optyce.

Jasność z 2 lamp

NP4100 wyróżnia się nie tylko wymiennymi obiektywami. Urządzenie wyposażono w dwie lampy o żywotności 2000 godzin. Dzięki temu wzrasta jego niezawodność – gdy jedna lampa się przepali projektor pracuje dalej, spada jednak jego jasność. Ta zaś jest imponująca i pozwala wyświetlić wysokiej jakości, czytelny obraz nawet w oświetlonym pomieszczeniu. To między innymi właśnie zasługa dwóch zastosowania dwóch lamp. Co istotne można wybrać projekcję z jedną lub obiema żarówkami, w tym także w trybie ekonomicznym. Dzięki temu dostosujemy pracę urządzenia do konkretnych potrzeb. Obsługa projektora nie nastręcza problemów, menu – choć rozbudowane - jest czytelne i przejrzyste. Ustawień obrazu i innych parametrów pracy urządzenia można dokonywać w bardzo szerokim zakresie.

Wyposażenie

Jeśli chodzi zaś o wyposażenie NP4100 w złącza, to w projektorze znalazł się ich niemal pełny komplet. Zabrakło tylko HDMI jednak ten cyfrowy interkonektor nie jest niezbędny użytkownikom biznesowym. Nie zabrakło za to DVI z obsługą HDCP. Projektor wykonano w technologii DLP z układem DMD o rozdzielczości XGA (1024x768 pikseli) pracującym z 4-segmentowym kołem barwnym. To konfiguracja stworzona z myślą o pracy w warunkach, w których najważniejsze jest maksymalnie wysoki współczynnik jasności generowanego obrazu. Odbywa się to jednak kosztem wierności kolorów, oraz dość wyraźnym „efektem tęczy” czyli widzialnym przez niektórych chwilowym brakiem zbieżności kolorów. Gdy jednak zależy nam bardziej na jakości wyświetlanego obrazu a nie jasności (np. podczas projekcji filmu w kinowych warunkach), można w dość prosty sposób wymienić 4-segmentowe koło barwne na wersję 6-segmentową dołączony w komplecie. Obraz nabierze bardziej wiernych barw a ewentualny „efekt tęczy” zostanie zminimalizowany.