NEC NP510WSG

NEC NP510W to podstawowy model wśród krótkoogniskowych projektorów panoramicznych NEC-a. Stworzono go specjalnie z myślą o wykorzystaniu w niewielkich salach konferencyjnych i wykładowych. Urządzenie zbudowano w sprawdzonej technologii 3 LCD, a zastosowane panele mają rozdzielczość WXGA (1280x800 pikseli). To jedna z najpowszechniejszych rozdzielczości ekranów laptopów - można mieć zatem pewność, że prezentacja stworzona w naszym komputerze przenośnym będzie tak samo dobrze wyglądać podczas prezentacji z MP5100. Jasność projektora wynosi 2100 ANSI lumenów i wystarcza do wyświetlenia czytelnej prezentacji w częściowo oświetlonym pomieszczeniu. Zaletą urządzenie jest także zastosowanie lampy oferującej dość długą żywotność - aż 5000 godzin w trybie ekonomicznym.

NEC NP510W to podstawowy model wśród krótkoogniskowych projektorów panoramicznych NEC-a. Stworzono go specjalnie z myślą o wykorzystaniu w niewielkich salach konferencyjnych i wykładowych. Urządzenie zbudowano w sprawdzonej technologii 3 LCD, a zastosowane panele mają rozdzielczość WXGA (1280x800 pikseli). To jedna z najpowszechniejszych rozdzielczości ekranów laptopów - można mieć zatem pewność, że prezentacja stworzona w naszym komputerze przenośnym będzie tak samo dobrze wyglądać podczas prezentacji z MP5100. Jasność projektora wynosi 2100 ANSI lumenów i wystarcza do wyświetlenia czytelnej prezentacji w częściowo oświetlonym pomieszczeniu. Zaletą urządzenie jest także zastosowanie lampy oferującej dość długą żywotność - 4000 godzin (5000 w trybie ekonomicznym).

Krótka ogniskowa

Od jakiegoś czasu wśród projektorów do zastosowań biznesowych osobną kategorię stanowią urządzenia "short-throw" czyli wyposażane właśnie w optykę pozwalającą uzyskać jak największy obraz z jak najmniejszej odległości. O ile np. w kinie domowym taka cecha jest mało przydatna, to dla prowadzących prezentacje czy wykłady jest to zaleta. Obiektyw krótkoogniskowy poprawia bowiem komfort pracy - projektor nie oślepia prowadzącego a co więcej obraz na ekranie nie jest zasłaniany przez cień prowadzącego, wchodzącego podczas prezentacji w strumień światła. Taką właśnie cechę ma optyka NP510W i trzeba przyznać, że spisuje się bardzo dobrze. Oferowany obraz jest ostry i szczegółowy a dzięki krótkiej ogniskowej projektor umożliwia uzyskanie obrazu o przekątnej 60 cali już z odległości metra od ekranu czy tablicy interaktywnej (zaś 100 cali z nieco ponad półtora metra).

Budowa

Urządzenie już na pierwszy rzut oka prezentuje się ciekawie - ma elegancką, biała obudowę i efektowny wyglądający, duży obiektyw nad którym umieszczono pokrętło regulacji ostrości. Urządzenie waży nieco ponad 3 kg można je więc bez problemu przenosić i jest bardzo wygodne w obsłudze. Pomagają w tym przejrzyste menu oraz kilka ułatwiających pracę funkcji - np. automatyczne włączanie się projektora po wykryciu sygnału wideo. Urządzenie pracuje z umiarkowaną głośnością, nawet w trybie pełniej mocy lampy nie jest przesadnie hałaśliwy. To istotne w urządzenie, które będzie znajdować się blisko widzów. Warto też dodać, iż NP510W wyłącza się błyskawicznie i od razu przechodzi w stan uśpienia.

Wyposażenie

Tylni panel projektora oferuje komplet złączy, m.in. cyfrowe DVI (z HDCP), wejście i wyjście VGA oraz LAN (urządzenie może pracować w sieci). Szkoda trochę, że zabrakło złącza HDMI pozwalającego wyświetlić obraz wysokiej rozdzielczości z odtwarzacza DVD/Blu-Ray, szczególnie, że w NP5100 brakuje też dedykowanego wejścia komponent wideo (sygnał ten akceptuje gniazdo VGA, w zestawie brak jednak stosownej przejściówki). Co ważne, projektor wyposażono w solidny, monofoniczny głośnik o mocy 7W - co w zupełności wystarcza do zapewnienia podstawowej oprawy dźwiękowej prezentacji odbywającej się w małym i średnim pomieszczeniu. Nie zapomniano też o wygodnym pilocie zdalnego sterowania.

HD Ready

Choć urządzenie wyposażono w panele LCD o proporcjach panoramicznych zgodnych ze specyfikacją HD Ready nie jest to oczywiście sprzęt stworzony do kina domowego. Wysoka jasność obrazu pociąga za sobą bowiem przeciętny kontrast a odwzorowanie kolorów - choć w zupełności wystarczające przy prezentacjach - nie zadowoli kinomana. Do okazyjnego obejrzenia filmu HD "po godzinach" bez problemu się jednak nadaje - pamiętajmy tylko, że urządzenie musi znajdować się bardzo blisko ekranu co w warunkach domowych może być problemem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: