NEC PA272W

Monitory z najwyższej półki kupuje się ze względu na jakość matrycy i nie inaczej jest z modelem PA272W. W testach uzyskał doskonałe noty.

NEC PA272W nie tylko zapewnia znakomite odwzorowanie kolorów (średnia deltaE – 2,5), ale też ma świetną równomierność podświetlania, przez co możesz być pewien, że pracując na tym monitorze, twoje projekty będą wyglądać jak w druku, w dodatku niezależnie od tego, czy wyświetlasz je na środku ekranu czy w dowolnym jego miejscu.

Pod względem designu PA272W raczej nie zachwyca. Producent skupił się na wnętrzu, ale chyba zapomniał, że wygląd monitora również się liczy. Jest on nie tylko bardzo ciężki (prawie 13 kg), ale też toporny. Na szczęście, NEC zatroszczył się o ergonomię i nie trzeba podnosić monitora, aby go przesunąć.

Jest możliwość regulacji na boki, w górę/dół, a także jest funkcja pivot. Ciekawą opcją jest natychmiastowa wizualizacja projektów w różnych warunkach oświetlenia, w tym celu należy skorzystać z odpowiedniego ustawienia Picture-in-Picture.

NEC PA272W - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro. DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

NEC PA272W - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

NEC PA272W - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: