NTT Corrino W617S

Zalety:

  • Pełnowymiarowa klawiatura
  • Niska cena

Wady:

  • Brak gniazda eSATA
  • Brak gniazda HDMI
  • Krótki czas pracy na baterii

Tani laptop zbudowany na platformie Intela z procesorem Pentium Dual Core T4200, dobrze spisuje jako maszyna do pracy, trochę gorzej na wyjazdach, bo na baterii pracuje tylko nieco ponad 2 godziny.

W poszukiwaniu tanich laptopów do pracy zdani jesteśmy przeważnie na niezbyt wydajne konfiguracje w kanciastych obudowach, które nie są dobrze wykonane. Czasami jednak niezbyt ciekawie wyglądające laptopy okazują się dobrym narzędziem pracy i taki właśnie jest Corrino W617.

Laptop ten oferuje odpowiednią wydajność do pracy z najnowszym systemem Microsoftu oraz aplikacjami biurowymi. Co prawda nie zachwyca stylistyką, dysponuje jednak dobrej jakości obudową, która powinna nam długo służyć. W619MU wyposażony jest w matrycę o przekątnej 15,4 cali i waży 2,6 kg, nie powinniśmy więc mieć problemów z zapakowaniem go do standardowej torby z miejscem na laptop. Posiada wygodną pełnowymiarową klawiaturę oraz bezprzewodową kartę sieciową (standard b/g), szkoda tylko, że nie wyposażono go w gniazda eSATA lub HDMI. Jest to typowa konstrukcja do pracy.

Obudowa

Zwykła obudowa średniej wielkości (359x263x36 mm), która jak na konstrukcję mieszczącą 15,4 calową matrycę, dzięki zwężającemu się profilowi wydaje się dosyć "lekka". Jest dosyć prosta, zbudowana jest z czarnego plastyku, na którym odciski palców nie są tak widoczne jak na laptopach wyposażonych w obudowy wykonane na wysoki połysk. Poszczególne części elementy są dobrze dopasowane. Obudowa wyposażona jest w duże, dobrze osadzone gumowe stopki, które zapobiegają ślizganiu się laptopa po blacie biurka. Do dyspozycji mamy również wygodną pełnowymiarową klawiaturę (19,5x10,5 cm) i touchpad z dwoma dużymi aluminiowymi przyciskami.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – gniazdo zasilania, VGA, LAN, otwory wentylacyjne, 2x USB, ExpressCard 54, czytnik kart pamięci

Przód – brak

Prawa strona – gniazda audio, USB, napęd optyczny, Kensington Lock

Tył – bateria

Matryca

Laptop wyposażony jest w 15,4 calową matrycę pracującą w rozdzielczości 1280x800 pikseli. Nie można mieć większych zastrzeżeń do generowanego przez nią obrazu, a jej dużym plusem są szerokie kąty widzenia w poziomie. Pod tym względem okazuje się znacznie lepsza niż większość matryc stosowanych w droższych laptopach. Niestety ekran wyposażony jest w błyszczącą powłokę, w której odbija się wszystko niemal jak w lustrze, to jedna z gorszych powłok typu glare, jakie możemy spotkać w laptopach.

Wyposażenie

To skromna konfiguracja dla mniej wymagających użytkowników, którzy szukają laptopa głównie do pracy. Do tego typu zastosowań procesor Pentium Dual Core T4200 z zegarem 2 GHz nadaje się dobrze. Niestety zintegrowany układ graficzny SiS Mirage 3, nigdy nie był wydajny, a jeżeli chodzi o możliwości przetwarzania grafiki 3D, okazuje się też dużo wolniejszy od przeciętnego układu Intela GMA X4500MHD, co potwierdza test 3DMark06 (SiS Mirage 3 – 156 pkt, Intel GMA X4500MHD – ponad 800 pkt). Na Corrino W617S będziemy mieć duże kłopoty z uruchomieniem nawet starszych gier. Niestety brak gniazda HDMI znacznie ogranicza jego zastosowanie również w roli odtwarzacza filmów, co tylko potwierdza fakt, że jest to typowa konfiguracja do pracy.

Czas pracy na baterii

Jak się okazuje niezbyt wydajne, ale starszej generacji części potrafią pobierać tyle samo, a nawet więcej prądu co nowsze i wydajniejsze podzespoły. Laptop wyposażony w standardową baterię o pojemności 4400 mAh pracuje na niej przez ok 2 godziny. To niezbyt długo, jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę konstrukcje w cenie do 3000 zł to okazuje się, że uzyskany wynik nie jest taki zły. To jednak minimum, co można oczekiwać od laptopa, nawet najtańszego.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier