NVIDIA GeForce GTX 295

GeForce GTX 295 to model NVIDII, który pod względem wydajności ma postawić "kropkę nad i". W tym celu producent postanowił zbudować kartę złożoną de facto z dwóch kart wyposażonych w procesory serii GT200 (takie jakie znajdziemy w produktach GeForce GTX 260/280). Obie karty zintegrowano w jednej obudowie.

GeForce GTX 295 to model NVIDII, który pod względem wydajności ma postawić "kropkę nad i". W tym celu producent postanowił zbudować kartę złożoną de facto z dwóch kart wyposażonych w procesory serii GT200 (takie jakie znajdziemy w produktach GeForce GTX 260/280). Obie karty zintegrowano w jednej obudowie, która ma długość 27 cm (taką samą jak standardowe modele GTX 280). Przekonstruowano za to układ chłodzący oba procesory. Jest on oczywiście wysoki i zajmuje dwa loty przewidziane na karty rozszerzeń w obudowie. Nowością jest inna metoda odprowadzania gorącego powietrza. Znajduje ono ujście nie tylko poprzez kratki wentylacyjne na śledziu z gniazdami lecz także poprzez specjalnie ukierunkowane blaszki radiatora wydmuchujące powietrze górną stroną jego obudowy. Karta wymaga solidnego zasilacza (wtyczki 8 i 6 pin). Podczas pracy w naszym zestawie testowym (procesor Core 2 Duo QX6800) pobór mocy całego zestawu wahał się od 165 W(wyświetlanie pulpitu Visty) do 418W (pełne obciążenie). Zaletą jest stosunkowo cicha praca karty, która generuje hałas niższy niż pojedyncze Radeony HD4870 ze standardowym układem chłodzenia. Po części jest to zasługa układu chłodzenia, lecz równie istotny jest nowy procesor technologiczny w jakim wykonano GPU – 55 nm, zamiast 65 nm w kartach GTX 260/280). Panel gniazd zawiera 2 porty DVI oraz jeden HDMI. Dwa zainstalowane procesory GT200 plasują się pomiędzy GeForce GTX 260, a 280. Ich częstotliwość taktowania to 576 MHz dla rdzenia graficznego, 1242 MHz dla jednostek cieniowania i 2000 MHz dla 1792 MB pamięci GDDR3. Procesor z pamięcią komunikuje się 448-bitową szyną pamięci, a każdy z procesorów ma 240 jednostek przetwarzania strumieniowego i 28 potoków renderingu (dla porównania model GTX 280 dysponuje 240 jednostkami przetwarzania strumieniowego i 32 potokami renderingu, a jej interfejs pamięci ma szerokość 512 bitów).

Wydajność

Pod względem wydajności karta zaprezentowała się doskonale. Trzeba sobie zdawać sprawę, że modele wyposażone w dwa procesory w dużej mierze są zależne od sterowników. Jeśli producent zawrze w nich profile SLI do określonej gry to możemy liczyć na świetną wydajność, jeśli nie, to karta może pracować tak jak gdybyśmy korzystali tylko z jednego procesora. Podczas testów tylko Unreal Tournament 3 pokazał, że wersja sterowników z jakiej korzystaliśmy – ForceWare 181.20, nie została dobrze przygotowana pod kątem SLI. Tu karta wypadła przeciętnie, podczas gdy w pozostałych testach syntetycznych i grach zaskoczyła wyśmienitymi osiągami. Aktualnie jest to najszybsza karta dostępna na rynku, idealnie odpowiadająca na potrzeby osób grających na monitorach LCD o dużych przekątnych ekranu i w trybach najwyższych rozdzielczości.