NavRoad NR780H Hugo

NavRoad NR 780H Hugo nie ma ambicji udawania czegoś czym nie jest np. palmtopa, za to doskonale wywiązuje się ze swojej podstawowej funkcji a ponadto daje użytkownikowi mnóstwo dodatkowych możliwości. Nawigację tą dopracowano pod każdym względem, nic więc dziwnego, że zajęła tak wysokie miejsce w naszym rankingu.

Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to kompaktowe urządzono do damskiego, miejskiego jeździdełka – siedmiocalowy ekran, duża obudowa i spora masa raczej nie zjednają mu zwolenników wśród wielbicieli tego co maleńkie. Ekran ma rozdzielczość 800 x 480 punktów, wyświetla obraz bardzo ostry, jasny i kontrastowy. Biorąc pod uwagę precyzję z jaką pozwala on sterować menu i klawiaturą ekranową, korzystanie z dołączonego rysika raczej nikomu nie przyjdzie do głowy. Obudowę wykonano z bardzo dobrej jakości, odpornych na uszkodzenia i zarysowania materiałów. Znakomity jest też uchwyt do mocowania na szybie – zapewnie ogromny zakres regulacji, jest łatwy w montażu i bardzo długi. Podczas jazdy nie odpada od szyby mimo dużej masy urządzenia.

Urządzenie posiada wiele wyjść - z lewej strony znalazły się: miniUSB, gniazdo kart SD/SDHC, USB i złącze IR do podłączenia zewnętrznego odtwarzacza DVD. Złącze miniUSB służy do korzystania z ActiveSync, zaś USB do podłączenie zewnętrznej pamięci Flash. Z prawej strony umieszczono gniazda: zasilania, RV do kamery cofania, wejście video AV, gniazdo mikrofonu zewnętrznego, gniazdo odbiornika TMC i gniazdo słuchawek. U góry obudowy umieszczono przyciski do włączania, wywoływania menu i regulowania głośności.

NavRoad posiada dwa stereofoniczne głośniki o mocy 1,5 W. Ma też wbudowany czuły mikrofon do zestawu głośnomówiącego - połączenie z telefonem komórkowym jest możliwe dzięki łączu Bluetooth. Jeśli wbudowane głośniki nie wystarczą, zawsze można skorzystać z samochodowego zestawu audio dzięki wbudowanemu nadajnikowi FM.

NavRoad NR760H Hugo korzysta z wydajnego, dwurdzeniowego procesora SiRF Prima o częstotliwości pracy 600 i dodatkowo z 300 MHz akceleratora grafiki. Wbudowana pamięć RAM to 64 MB. Jest także 1024 MB pamięci wewnętrznej flash. Urządzenie działa pod kontrolą Microsoft Windows CE 6.0. Liczba dodatkowych funkcji nawigacji jest ogromna: odtwarzacz video, odtwarzacz audio, przeglądarka zdjęć, notatnik, kalkulator, monitor kamery cofania, monitor odtwarzacza DVD, przeglądarka plików tekstowych a nawet zainstalowano w nim kilka gier. Ponadto w menu znajdziemy przycisk pod którym skrywa się kompas, zegarek i dokładny prędkościomierz.

Regulowanie głośności czy jasności ekranu jest łatwe dzięki odpowiednim przyciskom.

Testowaliśmy urządzenie z mapami AutoMapa Europa 6.1.0. Mapy te zawierają dokładne plany Polski i większości krajów Europy. Baza adresów i punktów POI jest ogromna, trasy wyznaczane precyzyjnie, dostosowanie do przepisów ruchu niezłe. Pomijając irytujące (choć bardzo wyraźne) głosy prowadzące) trudno wskazywać jakieś większe wady. System AM Traffic pozwala na uniknięcie wielu drogowych pułapek, choć aby z niego korzystać trzeba zgodzić się na anonimowe przesyłanie danych ze swoich podróży.

Wbudowany odbiornik GPS to 64-kanałowy SiRV V5. W opisywanej nawigacji działa on znakomicie – dość szybko odnajduje sygnał GPS i trzyma go zawsze doskonale z wyjątkiem skrajnie niekorzystnych warunków.

NavRoad NR780H Hugo to bardzo udany GPS z mnóstwem dodatkowych funkcji, które ogromnie podnoszą użyteczność tego urządzenia. Ma on wszakże dwie wady: duże wymiary i masę oraz wysoką cenę. Niemniej doskonale sprawdzi się on w dużym samochodzie, w warunkach do których standardowe GPSy nie dorastają.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: