Navigon 8310

Zalety:

  • Dobre mapy w zestawie
  • Praktyczny, jasny ekran
  • Dużo dodatkowych funkcji
  • Bardzo dobrze trzyma sygnał GPS

Wady:

  • Uchwyt do mocowania na szybie wygląda zbyt masywnie
  • Wysoka cena

Navigon 8310 nie szokuje wielkością ekranu, ale wiele zastosowanych w nim rozwiązań stawia go na najwyższej półce wśród nawigacji. Jego najważniejszymi cechami są niezwykle wysoka jakość wykonania i bardzo dobre mapy.

Navigon 8310 wykorzystuje wydajny procesor Samsung 2443 o częstotliwości pracy 533 MHz. Dzięki niemu dobrze radzi sobie nie tylko z mapami ale także obsługą pozostałych funkcji. Tych zaś ma naprawdę sporo. Urządzenie umożliwia odtwarzanie muzyki i przeglądanie zdjęć. Dzięki łączu Bluetooth może kontaktować się z urządzeniami zewnętrznymi, a wbudowany transmiter FM pozwala na łączenie z samochodowym zestawem audio. Urządzenie może służyć jako zestaw głośnomówiący, a nawet pobierać książkę kontaktów z telefonu. Całość działa pod kontrolą systemu Microsoft Windows CE. W urządzenie wbudowano pamięć RAM o pojemności 128 MB i ROM 512 MB.

Jakość wykonania Navigona jest znakomita, a użyte materiały najwyższej jakości. Zastosowanie metalu podnosi masę, ale sprawia, że uszkodzenie sprzętu jest bardzo utrudnione. Początkowo dziwi sztywny metalowy uchwyt do mocowania na szybie, ale po krótkim czasie przekonujemy się do niego – także i on jest doskonale wykonany, nie drży podczas jazdy, łatwo go zamontować i ma duży zakres regulacji.

Zastosowany ekran ma 4,8 cala. Jakość wyświetlanego obrazu, kolory, jasność i kontrast są dobre. Tradycyjnie brakuje nieco jasności podczas jazdy w bardzo słonecznie dni. Czułość ekranu i łatwość sterowania stoją na wysokim poziomie. Urządzenie nie jest duże, ale jak wspomnieliśmy wcześniej, dość ciężkie – waży 265 g.

W urządzeniu zastosowano popularny i bardzo dobry odbiornik GPS SiRF Star III. Uruchomienie nawigacji trwa 19 sekund, a odnalezienie sygnału i aktualnej pozycji na mapie 50 sekund. Podczas jazdy Navigon bardzo dobrze trzyma sygnał nawet w trudnych warunkach.

Najważniejszą częścią każdej nawigacji są jej mapy. W Navigonie zainstalowano mapy Navteq Q2 2009. Są to mapy Albanii, Andory, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Danii, Niemiec, Estonii, Finlandii, Francji, Gibraltaru, Grecji, Włoch, Chorwacji, Łotwy, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburga, Macedonii, Monaco, Montenegro, Holandii, Norwegii, Austrii, Polski, Portugalii, Republiki Irlandii, Rumunii, San Marino, Szwecji, Szwajcarii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Czech, Wielkiej Brytanii, Węgier, Watykanu i Białorusi. Szczegółowość map, przynajmniej na terenie Polski jest bardzo dobra, liczba adresów i punktów ogromna. To jednak tylko część ich zalet. Mapa dysponuje sprawnie działającym asystentem pasa ruchu i bardzo realistycznym widokiem 3D. Wbudowany w zasilacz samochodowy odbiornik TCM pozwala na dostosowanie tras do warunków ruchu (niestety funkcja ta nie działa w Polsce). Interfejs użytkownika jest łatwy w obsłudze. Funkcja Clever Parking pomaga znaleźć miejsce do parkowania. Po wytyczeniu celu podróży urządzenie podaje nie jedną, ale zazwyczaj trzy alternatywne trasy, dostosowane do stylu jazdy, dnia tygodnia i pory dnia. Właśnie z tego wynika dość długi czas jaki w tabeli zapisaliśmy dla obliczania tras. W tym przypadku Navigon wymyka się nieco naszej standardowej ocenie.

Navigon 8310 z opisywanym mapami jest dość drogi, ale trzeba przyznać, że oferuje całkiem sporo. Duża liczba funkcji, bardzo dobre mapy, doskonała jakość wykonania i użyte materiały mogą przyciągnąć klientów.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier