Neato D85 - test nowego robota sprzątającego

Roboty Neato zdobywają coraz większe uznanie wśród użytkowników a najnowszy model Botvac D85 okazuje się godnym następcą swojego poprzednika. Wprowadzone w nim zmiany w porównaniu do modelu Botvac 85, nie są duże, ale faktycznie przekładają się na lepszą pracę i wygodniejszą obsługę urządzenia.

Testując około rok temu Neato Botvac 85 trudno było nam dopatrzyć się jakiś wad czy niedoróbek. Robot miał nietuzinkową i mocną obudowę, zaawansowany programator a dzięki silikonowej rolce z włosiem doskonale czyścił różne powierzchnie. Co tu zmieniać?

Neato pokazał jednak, że coś jeszcze można poprawić i następca Botvaca 85 (Botvac D85) oprócz typowo kosmetycznych zmian, jak np. inny kolor obudowy ma też nieco inną szczotkę do sprzątania twardych powierzchni, która teraz ma lekko wygięte łopatki zgarniające śmieci. Zmiana niby nieduża, ale dzięki takiej konstrukcji łopatek, robot działa ciszej a rolka zgarniająca śmieci ma dłuższą żywotność. W uniwersalnej rolce z włosiem i silikonowej wymieniono też łożyska, tak żeby nie wplątywały się w nie włosy. Udoskonalono budowę pojemnika na śmieci, popracowano też nad oprogramowaniem robota, tak, aby odkurzacz nie tylko skuteczniej sprzątał, ale też omijał przeszkody.

Zobacz również:

Neato D85 - test nowego robota sprzątającego

Neato Botvac D85 w praktyce

Neato Botvac D85 ma zaokrąglony tył i prosty przód. Taki kształt obudowy sprawia, że bez problemów dojeżdża do narożników pokoi sprzątając je za pomocą głównej szczotki. Odkurzacz wyposażony jest też dodatkową boczną szczotkę, która pomaga mu sprzątać brud znajdujący się blisko ściany. To bardzo efektywne rozwiązanie.

Neato D85 - test nowego robota sprzątającego

Neato Botvac D85 wyposażony jest w dwie szczotki , które można stosować zamiennie. Szczotka wyposażona w silikonowe łopatki służy do czyszczenia twardych podłóg, szczotka z silikonowymi łopatkami i włosiem doskonale sprząta z twardych podłóg, wykładzin i dywanów. Robot wyposażony jest też w nieduży silniczek, który tworzy podciśnienie zasysające brud z podłogi. Powietrze wychodzące z tyłu obudowy jest czyszczone za pomocą filtrów HEPA.

Neato D85 - test nowego robota sprzątającego

Odkurzacz jeździ systematycznie sprzątając każdy fragment podłogi mieszkania. Zainstalowany akumulator wystarcza do posprzątania 80 metrowego mieszkania bez konieczności powrotu odkurzacza do stacji dokującej (jest w zestawie). Zamontowane na obudowie czujniki sprawiają, że robot nie spadnie z antresoli czy schodów.

Neato D85 - test nowego robota sprzątającego

Dzięki umieszczonemu na górze obudowy laserowemu czujnikowi Neato Botvac D85 potrafi szybko zmienić kierunek jazdy np. żeby nie wjechać w kota czy przechodzącą przed nim osobę. Co ważne robot sprzątający Neato wie w jakiej odległości znajduje się przeszkoda i potrafi do niej delikatnie podjechać a nie uderzyć w nią jak roboty wyposażone tylko w czujnik mechaniczny.

Neato D85 - test nowego robota sprzątającego

Duże 75 mm kółka z długimi wysięgnikami pomagają mu pokonywać nawet wysokie progi czy inne przeszkody. Producent zadbał też o to żeby leżące na podłodze kable nie wplątywały się w szczotkę, a kółka miały dobrą przyczepność i nie ślizgały się na gładkich powierzchniach.

Wbudowany programator

Czarna obudowa jest starannie wykonana, boki ma matowe, natomiast górna klapka wykończona jest na wysoki połysk. Dzięki niej Neato Botvac D85 wygląda stylowo i nowocześnie, ale w praktyce ten element szybko traci swój urok, łatwo można go porysować, widoczny jest też osiadający na nim kurz.

Na obudowie zamontowano wyświetlacz, a robot wyposażony jest w elektroniczny programator, który pozwala np. na ustawianie godzin w jakich ma zacząć sprzątać. Do dyspozycji jest kalendarz na każdy dzień tygodnia. Na wbudowanym w obudowę ekranie wyświetlane są w polskim języku komunikaty np. o zapełnionym pojemniku na śmieci, czy prośbie o oczyszczenie drogi robota.

Podsumowując Neato Botvac D85 to bardzo udany produkt, co więcej w swojej kategorii cenowej okazuje się bezkonkurencyjny. Warto go kupić, w ofercie producenta jest jeszcze tańszy model Botvac D75 (2199 zł). To ten sam robot co Botvac D85, tyle, że na wyposażeniu ma jedną rolkę do sprzątania twardych powierzchni i standardowe filtry.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: