Neato DC02 Botvac Connected – główny konkurent iRobot Roomba 980 w testach.

Neato DC02 Botvac Connected doskonale wpisuje się w ogólny trend internetu rzeczy a przy tym to nie kolejny nowomodny gadżet a jeden z najlepszych robotów odkurzających jaki mieliśmy okazję testować. Nasze stwierdzenie nie jest bezpodstawne bo porównaliśmy jego możliwości do kilkunastu innych modeli.

Zalety:

  • Wysoka skuteczność sprzątania
  • Komunikacja ze smartfonami
  • Nowej generacji akumulator

Wady:

  • Klapaka od pojemnika na śmieci wykonana na wysoki połysk szybko się rysuje.

Neato Robotics a co za tym idzie jego oficjalny dystrybutor w Polsce - 4Robotics konsekwentnie rozszerza ofertę robotów odkurzających, dbając przy tym żeby kolejne modele były innowacyjne, ale też proste w obsłudze i efektywne. Po świetnym modelu Neato Botvac D85, trudno było jednak oczekiwać od nowego robota jakiś spektakularnych zmian. Neato jednak po raz kolejny udowodnił, że nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie było lepiej. Co ważne, nie przedobrzył, nie przekombinował, co często się w takich sytuacjach zdarza.

Neato Botvac DC02 Connected bazuje na sprawdzonej konstrukcji Botvac D85, ale to pierwszy robot sprzątający Neato, który ma wbudowany moduł sieci bezprzewodowej. Wi-Fi nie czyni odkurzacza bardziej efektywnym, czy też skuteczniejszym w sprzątaniu. Ma za to kolosalny wpływ na wygodę obsługi urządzenia. Dzięki niemu robota Neato można obsługiwać z poziomu np. smartfonu, czy innego urządzenia korzystającego z Androida, lub iOS.

Zobacz również:

Za pomocą smartfonu można uruchomić robota, ale też zaprogramować ustawiając, w którym dniu i o jakiej godzinie ma zacząć sprzątać. Wystarczy zainstalować na smartfonie, czy tablecie aplikację Neato z marketu Google Play, lub iOS i połączyć się z robotem.

W Neato Botvac DC02 Connected pojawiły się też dodatkowe funkcje sprzątania: ECO i Turbo. W trybie ECO odkurzacz sprząta ciszej niż w trybie Turbo. Po włączeniu funkcji Turbo, Connected zwiększa moc turbiny i skuteczność sprzątania, często też dywany czy niektóre pomieszczenia sprząta podwójnie. Drugi tryb pracy jest po prostu bardziej intensywny i nadaje się do sprzątania mocno zabrudzonych pomieszczeń. Dostajemy więc dodatkowe możliwości, których brakuje w modelach Neato Botvac D85 i D75.

Neato DC02 Botvac Connected – główny konkurent iRobot Roomba 980 w testach.

Neato Botvac DC02 Connected

Mechanizm czyszczący idealny do dywanów i gładkich podłóg

Długa szczotka czyszcząca z włosiem i silikonowymi łopatkami przystosowana jest do czyszczenia dywanów, wykładzin, twardych podłóg. Wspomaga ją mocna turbina zasysająca kurz i drobniejsze nieczystości. Dzięki temu, że szczotka jest bardzo duża (jest tylko o kilkanaście milimetrów krótsza od obudowy odkurzacza) a robot systematycznie objeżdża całą powierzchnię mieszkania to już po pierwszym uruchomieniu można zobaczyć efekty pracy Connected.

Co ważne specjalny kształt obudowy sprawia, że Botvac DC02 Connected wjeżdża w narożniki i sprząta je za pomocą głównego mechanizmu. Nie potrzebuje do tego dodatkowych miotełek jak okrągłe roboty. Dodatkowa szczotka boczna pomaga mu wymieść śmieci znajdujące się przy ścianach, ale to takie dmuchanie na zimne.

Mechanizm czyszczący pod względem efektywności okazuje się jednym z najlepszych na rynku. Doskonale czyści dywany, wykładziny z sierści zwierząt. Robi to nawet lepiej niż klasyczne odkurzacze, bo szczotka z włosiem nie tylko zgarnia śmieci i sierść zwierząt, ale też wyczesuje dywany. Doskonale też spisuje się na gładkich podłogach, dokładnie zamiatając kurz, piasek i inne zabrudzenia.

Neato DC02 Botvac Connected – główny konkurent iRobot Roomba 980 w testach.

Neato Botvac DC02 Connected

Prosta obsługa i konserwacja

Neato dodaje do Botvac DC02 Connected specjalny grzebień, który pomaga w czyszczeniu szczotki z włosów i sierści zwierząt. Robot jest też tak skonstruowany, żeby wyjęcie szczotki i jej ponowne zamontowanie było szybkie i nie sprawiało żadnych problemów. Można to zrobić w kilkanaście sekund, bo nie potrzeba odkręcać żadnych śrubek. Wystarczy tylko zdjąć osłonę mechanizmu czyszczącego i wyjąć szczotkę. Producent zaprojektował też osłonę na mechanizm czyszczący, która minimalizuje ryzyko wplątywania się kabli pozostawionych na podłodze.

Pojemnik na śmieci umieszczony jest na górze robota i nie potrzeba nawet podnosić urządzenia, żeby go wyjąć. Jest przy tym tak skonstruowany żeby śmieci nie wysypywały się gdy idziemy z nim żeby go opróżnić.

Neato Botvac DC02 Connected wyposażony jest też w jeden z największych a przy tym bardzo skuteczny filtr powietrza, który wyłapuje kurz i alergeny (HEPA). Jest on tej samej wielkości co filtry stosowane w odkurzaczach Botvac D75 i D85, ale ma dodatkową siatkę i jest skuteczniejszy. Co ważne w robocie można zamiennie używać filtrów z D75 i D85, pasują też szczotki. Nie będziemy więc mieli żadnych problemów z częściami zamiennymi.

Neato DC02 Botvac Connected – główny konkurent iRobot Roomba 980 w testach.

Neato Botvac DC02 Connected

Neato Botvac DC02 Connected przejedzie przez nawet wysokie progi

Neato Botvac DC02 Connected ma też jeden z najsprawniejszych napędów jezdnych i mało jest przeszkód, które go zatrzymają. Duże kółka o średnicy 7,5 cm umieszczone są na długich wysięgnikach. Dzięki nim robot bez problemów pokonuje progi, wjeżdża na bardzo grube dywany. Kółka mają gruby bieżnik, który gwarantuje dobrą przyczepność do każdej nawierzchni.

Co ważne Neato Botvac DC02 Connected sprząta systematycznie całą powierzchnię mieszkania przy okazji tworząc w swojej pamięci jego mapę. Pomaga mu w tym laserowe działo zamontowane na odkurzaczu, które po wyjechaniu robota ze stacji dokujące skanuje całe pomieszczenie. Tutaj właśnie objawia się cala inteligencja Connected, bo ten robot faktycznie cały czas „myśli” jak skutecznie mieszkanie wysprzątać. Podczas sprzątania jednego pokoju zdarza mu się zajrzeć do kolejnych, zeskanować je tak żeby potem ułożyć sobie optymalny plan działania. Czujnik laserowy na bieżąco też informuje robota o ewentualnych przeszkodach, zanim do nich podjedzie. Działa przy tym dużo skuteczniej i efektywniej niż niewielkie czujniki podczerwieni zamontowane w konkurencyjnych urządzeniach.

Neato DC02 Botvac Connected – główny konkurent iRobot Roomba 980 w testach.

Neato Botvac DC02 Connected

Idealny do dużych i małych mieszkań

W bardzo dużych mieszkaniach nieceniona okazuje się funkcja kontynuowania sprzątania. Dzięki niej Neato Botvac DC02 Connected po wyczerpaniu akumulatora sam wjeżdża do stacji dokującej w celu naładowania akumulatora a potem wraca w miejsce gdzie ostatnio sprzątał i kontynuuje pracę.

Tego nie potrafi żaden robot odkurzający preferujący losowy tryb poruszania się. One zawsze pracują dopóki poziom naładowania akumulatora nie osiągnie minimalnego poziomu a potem wracają do stacji dokującej. Po ponownym uruchomieniu znowu zaczynają sprzątać od stacji dokującej, niezależnie od tego czy wcześniej posprzątały całe mieszkanie czy nie.

Neato Botvac DC02 Connected kończy swoją pracę tylko wtedy gdy posprząta całe mieszkanie. To dużo inteligentniejsze i efektywniejsze rozwiązanie. Szczególnie gdy do posprzątania jest np. 150 - 200 m2 kwadratowych podłogi. Co ważne Botvac DC02 Connected wyposażony jest w akumulator Litowo jonowy. Ma on dłuższą żywotność i wyższą efektywność od najczęściej wykorzystywanych w robotach sprzątających akumulatorów niklowo kadmowych.

Neato Botvac DC02 Connected - Podsumowanie

Wszystkie roboty sprzątając Neato jeżdżą systematycznie, mają funkcję mapowania powierzchni mieszkania, laserowy czujnik, opcję kontynuowania sprzątania i obudowę w kształcie litery „D”. Nawet Neato XV Essential, który kosztuje 1399 zł. Dysponują też tym samym napędem jezdnym, który pokonuje duże progi i pozwala odkurzaczowi wjechać na bardzo grube dywany.

Neato Botvac DC02 Connected chociaż z zewnątrz niewiele różni się od modeli Botvac D75 i D85 to oferuje dużo większe możliwości i jest bardziej inteligentny. Dzięki trybowi Eco działa dużo ciszej w stosunku do trybu Turbo, a przy tym dalej dobrze radzi sobie z czyszczeniem dywanów, wykładzin i gładkich podłóg. Tryb Turbo też okazuje się bardzo przydatny, szczególnie do sprzątania bardzo zabrudzonych pokoi.

Botvac DC02 Connected wyposażony jest też w udoskonalony system filtracji powietrza co docenią np. alergicy. Nowej generacji akumulator i wbudowany moduł Wi-Fi to kolejne zalety, które sprawiają, że odkurzacz będzie nam długo służyć a przy tym jest bardzo prosty w obsłudze. Co ważne Neato nie zrezygnował ze standardowego programatora, z którego będą korzystać osoby mniej zaprzyjaźnione ze smartfonami. Za jego pomocą można też uruchomić tryb Turbo, lub ECO.

Neato DC02 Botvac Connected w sklepach kupić można za ok 3490 zł.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: