Netgear DGN2000

Netgear DGN2000 należy do rodziny ruterów wyposażonych w chipset Atheros’a. System antenowy skadający się z dwóch dipoli jest ukryty pod obudową. Do łączności używane jest tylko pasmo 2,4 GHz. Bezprzewodowo może obsłużyć do 16 użytkowników. Połączenia przewodowe, w standardowej liczbie czterech kierowanych do wnętrza sieci, są obsługiwane przez chip stumegabitowy.

Netgear DGN2000 należy do rodziny ruterów wyposażonych w chipset Atheros’a. System antenowy skadający się z dwóch dipoli jest ukryty pod obudową. Do łączności używane jest tylko pasmo 2,4 GHz. Bezprzewodowo może obsłużyć do 16 użytkowników. Połączenia przewodowe, w standardowej liczbie czterech kierowanych do wnętrza sieci, są obsługiwane przez chip stumegabitowy. Port ADSL ma nieco większą prędkość wysyłania (1,4) i standardową (24 Mb/s) pobierania. Tryb pracy WRN2000 wybiera się pośrednio, z listy trzech (54, 145, 300Mb/s) prędkości. W teście okazało się, że warto fabryczne 145 ręcznie przestawić na maksymalne 300, ale dopiero na koniec konfiguracji. Omija się w ten sposób niechęć do serwera DHCP do pracy w maksymalnych szybkościach. Poza tym wyjątkiem instalacja przebiegała bez problemu. Zamiast firmowej aplikacji można skorzystać z polskiej strony WWW ulokowanej pod adresem routerlogin.net.

DGN2000 ma więcej opcji bezpieczeństwa od konkurentów. Na czarnej liście mogą być domeny, ale także słowa kluczowe. Zakaz może funkcjonować tylko w wybranych porach. Bogate są możliwości zapory. Można budować różne reguły do różnych segmentów sieci dla wszystkich, albo tylko wybranych zakresów adresów IP. Raport o stanie kombajnu może być wysyłany e-mailem w wybranych porach i po dostrzeżeniu ataku DoS, próby skanowania portów albo uzyskania dostępu do zablokowanej strony.

Netgear nie został mistrzem wydajności w transferach pakietów. Lepiej poszło z plikami. Kopiowanie odbywało się w tempie 80 Mb/s, otwieranie i zamykanie pliku trwało 24 milisekundy. Pierwszy wynik należy do najlepszych, drugi do średnich. Pakiety TCP transferowały się z szybkością 40 Mb/s, UDP – 23. Współpraca z dwu i trzyantenowym laptopem przebiegała w tym samym tempie. Nic dziwnego, że test propagacji sygnału wypadł nieco gorzej niż w ruterach trzyantenowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: