Netgear DGN2200

DGN2200 jest następcą modelu DGN2000. Największe zmiany to wyprowadzenie dwóch anten na zewnątrz obudowy oraz dodanie gniazda USB. DGN2200 jest klasyczną „enką” Do łączności bezprzewodowej wykorzystywane jest tylko pasmo 2,4 GHz.

DGN2200 jest następcą modelu DGN2000. Największe zmiany to wyprowadzenie dwóch anten na zewnątrz obudowy oraz dodanie gniazda USB. DGN2200 jest klasyczną „enką” Do łączności bezprzewodowej wykorzystywane jest tylko pasmo 2,4 GHz. Połączenia przewodowe, w standardowej liczbie czterech, przeznaczonych do obsługi do wnętrza sieci, mają gniazda stumegabitowe. Port ADSL ma standard 2+. Tryb pracy WRN2200 wybiera się pośrednio, z listy trzech (54, 145, 300Mb/s) prędkości. Transfery mogą być bardzo dobre pod warunkiem poprawienia ustawień fabrycznych. Ruter samodzielnie nie optymalizuje ustawień: nie szuka najmniej obciążonego kanału ani nie próbuje podwoić jego szerokości. Dwa strumienie jednocześnie są dużo wolniej obsługiwane.

Jak zwykle instalacja jest możliwa na dwa sposoby. Program umieszczony na płycie przeprowadzi ją w żółwim tempie, ale bezbłędnie. Wystarczy wpisać nazwę użytkownika i hasło. Większe poprawki były potrzebne w czasie instalacji za pomocą strony www. Podłączenie do Neostrady wymagało zmiany ustawień fabrycznych: metody kapsułkowania na VC i parametru VPI na zero.

Dodatkowe możliwości są dostępne dla pamięci połączonej przez USB. Dysk twardy lub pamięć USB (tylko FAT lub NTFS) można eksplorować jako serwer plików, FTP, http. Dwa ostatnie mogą być także dostępne z Internetu pod adresem IP przydzielonym przez dostawcę. Oprócz tego jest możliwość konfiguracji tych usług ręcznie. Interesująca jest możliwość mierzenia i sterowania transferami oraz czasami połączeń, w tym ograniczenia jego miesięcznej wielkości do zadanej liczby. To zabezpiecza portfel kiedy płaci się za wykorzystany transfer. Ruter ma też możliwość konfiguracji QoS. Część jest predefiniowana, ale można też dodać własne. Urządzenie może też pracować jako część większej sieci (w trybie repitera).

DGN2200 ma więcej opcji bezpieczeństwa od konkurentów. Na czarnej liście mogą być domeny, ale także słowa kluczowe. Zakaz może funkcjonować tylko w wybranych porach. Bogate są możliwości zapory. Można budować różne reguły do różnych segmentów sieci dla wszystkich, albo tylko wybranych zakresów adresów IP. Urządzenie obsługuje serwer pocztowy. Można zażądać alarmu e-mailem jeśli stwierdzony zostanie atak DoS, skanowanie portów lub próba wejścia na zablokowany portal.

Netgear nie został mistrzem wydajności w transferach pakietów. Lepiej poszło z plikami. Kopiowanie odbywało się w rekordowym tempie 90 Mb/s, ale otwieranie i zamykanie pliku trwało aż 50 milisekund. Ten czas znacznie się skracał jeśli transfer zmieniał kierunek z radio -> kabel na odwrotny. Pakiety TCP przenosiły się z szybkością 42 Mb/s, UDP – 23. Współpraca z trzy-antenowym laptopem była w niewystarczającym stopniu lepsza niż z dwoma antenami. Nic dziwnego, że test propagacji sygnału wypadł nieco gorzej niż w modelach trzy-antenowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: