Netgear N300 WNR3500L

Netgear N300 WNR3500L to funkcjonalny ruter za około 220 zł. Wyposażony jest w stylową obudowę i cztery gigabitowe gniazda LAN. Do łączności bezprzewodowej wykorzystuje popularny interfejs IEEE  802.11n.

Netgear N300 WNR3500L

Obudowa

Netgear N300 WNR3500L w tym modelu stawia nie tylko na dobre osiągi, ale i wygląd. Obudowa wykonana z czarnego plastyku wykończonego na wysoki połysk (boki obudowy) prezentuje się znakomicie i świetnie będzie pasowała do nowoczesnego pokoju.  To nowoczesna i stylowa konstrukcja, która jest przystosowana do pracy w pionie (175 x 130 x 35 mm).

Netgear N300 WNR3500L
Podstawka stabilizująca ruter, jest nieduża i dosyć wiotka, wpinamy ją do obudowy za pomocą dwóch zatrzasków. Duże gumowe stopki zapobiegają ślizganiu się rutera nawet na gładkich powierzchniach, niestety stopka mogłaby być nieco większa lub sztywniejsza.
Netgear N300 WNR3500L
Błyszcząca obudowa wygląda świetnie, ale to mało praktyczne rozwiązanie, bo widoczne są na niej odciski palców i kurz. Łatwo jest też ją porysować, a powstające mikroryski są doskonale widoczne. Wykonana jest w całości z plastyku, boki z wytłoczonym napisem Netgear poddają się naciskowi reszta jest bardzo sztywna i starannie spasowana.

Netgear N300 WNR3500L
Otwory wentylacyjne zaprojektowano na górnej i dolnej ściance obudowy. Brak zewnętrznych anten to spory atut, a obecnie technologia  tak się rozwinęła, że tego typu rozwiązanie nie wpływa w istotny sposób na zasięg urządzenia.
Netgear N300 WNR3500L

Interfejsy i wskaźniki

Netgear N300 WNR3500L wyposażony jest w interfejs IEEE 802.11n i do łączności bezprzewodowej wykorzystuje pasmo 2,4 GHz. To obecnie najpopularniejszy interfejs bezprzewodowy. Gigabitowy interfejs LAN to dodatkowy atut, bo pozwala na szybkie przesyłanie danych i budowę nowoczesnej domowej sieci. Sercem rutera jest 480 układ MIPS 74K, który ma do swojej dyspozycji 128 MB pamięci NAND flash oraz 128 MB pamięci RAM.

Netgear N300 WNR3500L
Netgear N300 WNR3500L  wyposażony jest w cztery gniazda LAN i jedno WAN. Tuż obok nich znajduje się gniazdo USB do podłączania dodatkowe pamięci, przycisk do restartowania ustawień, dodatkowy przycisk do wyłączania sieci Wi-Fi, uruchamiania rutera i gniazdo do podłączenia zasilacza.
Netgear N300 WNR3500L
Przycisk WPS (do szybkiej autoryzacji bezprzewodowych urządzeń) umieszczono z przodu obudowy, co jest optymalnym rozwiązaniem. Tuż nad nim znajdują się podświetlane diody sygnalizujące pracę gniazd LAN, sieci bezprzewodowej, stan połączenia z Internetem i zasilania.
Netgear N300 WNR3500L
Instalacja

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku

Netgear N300 WNR3500L po podłączeniu  do zasilania (w zestawie jest odpowiedni zasilacz),  komputera (producent dodaje kabel sieciowy) i Internetu już po kilkunastu sekundach jest gotowy do pracy. Wystarczy tylko wejść na stronę http://ruterlogin.net, zaakceptować ustawienia i  można korzystać z Internetu (czasami wymagany jest restart komputera, lub zamknięcie i ponowne uruchomienie przeglądarki internetowej). Na dołączonej płycie CD znajdziecie pełną instrukcję użytkownika a dodatkowe oprogramowanie do rutera (Netgear Genie) najlepiej jest ściągnąć ze strony http://www.netgear.com/landing/genie/.

Netgear N300 WNR3500L
Warto je zainstalować bo pomaga ono zarządzać pracą rutera, sieciami bezprzewodowymi i przewodowymi. Dostępne opcje pogrupowane są w kilka kategorii: Strona główna, Internet, Połączenia z siecią WiFi, Ustawienia rutera, Mapa sieci, Ochrona rodzicielska, ReadySHARE, AirPrint, Dział obsługi sieci.
Netgear N300 WNR3500L
W zakładce Internet znajdziemy np. możliwość przetestowania prędkości pobierania.
Netgear N300 WNR3500L
Ciekawą opcją jest też możliwości instalowania dodatkowych aplikacji po wybraniu opcji genie+ Marketplace (niepozorny zielony przycisk umieszczony pod listą kategorii).
Netgear N300 WNR3500L
Ruter wyposażony jest też w funkcję kontroli rodzicielskiej, która pozwala na filtrowanie stron internetowych wyświetlanych na komputerach podłączanych do rutera (wymagane jest założenia darmowego konta OpenDNS).
Netgear N300 WNR3500L
Panel administracyjny

Panel administracyjny to sprawdzone rozwiązanie Netgera, jest prosty i intuicyjny w obsłudze. Wyposażony jest w funkcję automatycznej aktualizacji czy dostosowania wersji językowej. W naszym przypadku po pierwszym uruchomieniu wyświetlił komunikat czy chcemy zmienić język interfejsu z angielskiego na polski.

Netgear N300 WNR3500L
Panel administracyjny składa się z dwóch głównych zakładek, na których znajdziemy podstawowe i zaawansowane opcje.
Netgear N300 WNR3500L
Osoby lubiące dostosowywać pracę rutera do własnych potrzeb z pewnością powinny wybrać opcje zaawansowane bo będą miały wówczas możliwości szczegółowego konfigurowania pracy sieci bezprzewodowej, LAN, WAN, usługi QoS.
Netgear N300 WNR3500L
Oprogramowanie rutera daje również możliwość blokowania witryn, usług, tworzenie kopii zapasowej ustawień.
Netgear N300 WNR3500L
Opcja wyszukiwania dostępnych aktualizacji, to niezbędny element dobrego oprogramowania rutera.
Netgear N300 WNR3500L

W praktyce

Netgear N300 WNR3500L pomimo wykorzystywania wewnętrznych anten, okazuje się nieźle radzić z propagacją sygnału bezprzewodowego. Oczywiście trudno tu podać określonych wartości bo wiele zależy od tego w jakim miejscu i kiedy korzystamy z rutera. Jednak widać, że tam gdzie rutery jednoantenowe oferowały słabej jakości połączenie on radzi sobie dobrze, co przekłada się nie tylko na komfort korzystania, ale i wydajność połączenia. Dla przykładu w drugim pokoju przy wykorzystaniu rutera jednoantenowego, telefon HTC ONE ledwo łapał zasięg sieci bezprzewodowej, podczas gdy z wykorzystaniem Netgear N300 WNR3500L zasięg był dobry.

Netgear N300 WNR3500L
Wydajność jest też wyraźnie wyższa i chociaż nie osiąga teoretycznej wartości (300 Mb/s) to przy sprzyjających warunkach bez problemów uzyskuje prędkość do 100 Mb/s czyli dwu - trzykrotnie więcej niż modele jednoantenowe.
Netgear N300 WNR3500L

Podsumowanie

Netgear N300 WNR3500L można polecić do większego mieszkania. Jest prosty w obsłudze i instalacji (9 / 10 pkt), z którą poradzić sobie powinny nawet niedoświadczone osoby.

Obudowa świetnie wygląda i ideinie pasuje do nowoczesnego komputera, niestety nie jest zbyt sztywna (boczne ścianki łatwo poddają się naciskowi) i do tego widoczne są na niej odciski palców, kurz i mikroryski. Z drugiej strony wyprowadzony z przodu obudowy przycisk WPS ułatwia szybkie dodawanie urządzeń do bezprzewodowej sieci (8/10 pkt).

Oprogramowanie rutera jest proste w , ale też ma szereg dodatkowych opcji, które docenią miłośnicy zaawansowanych ustawień (8/10 pkt).

Wydajność i zasięg (8/10 pkt) jest wystarczający do 70 metrowego mieszkania, z pewnością to o wiele lepszy wybór niż tańsze rutery jednoantenowe . Co istotne ruter działa stabilnie, nie zawiesza się a dodatkowe opcje pozwalają na uzyskanie optymalnego połączenia bezprzewodowego.

Netgear N300 WNR3500L

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: