Netgear N300 WNR3500L
-
- 30.09.2013, godz. 13:17

Netgear N300 WNR3500L to funkcjonalny ruter za około 220 zł. Wyposażony jest w stylową obudowę i cztery gigabitowe gniazda LAN. Do łączności bezprzewodowej wykorzystuje popularny interfejs IEEE 802.11n.

Obudowa
Netgear N300 WNR3500L w tym modelu stawia nie tylko na dobre osiągi, ale i wygląd. Obudowa wykonana z czarnego plastyku wykończonego na wysoki połysk (boki obudowy) prezentuje się znakomicie i świetnie będzie pasowała do nowoczesnego pokoju. To nowoczesna i stylowa konstrukcja, która jest przystosowana do pracy w pionie (175 x 130 x 35 mm).

Otwory wentylacyjne zaprojektowano na górnej i dolnej ściance obudowy. Brak zewnętrznych anten to spory atut, a obecnie technologia tak się rozwinęła, że tego typu rozwiązanie nie wpływa w istotny sposób na zasięg urządzenia.
Interfejsy i wskaźniki
Netgear N300 WNR3500L wyposażony jest w interfejs IEEE 802.11n i do łączności bezprzewodowej wykorzystuje pasmo 2,4 GHz. To obecnie najpopularniejszy interfejs bezprzewodowy. Gigabitowy interfejs LAN to dodatkowy atut, bo pozwala na szybkie przesyłanie danych i budowę nowoczesnej domowej sieci. Sercem rutera jest 480 układ MIPS 74K, który ma do swojej dyspozycji 128 MB pamięci NAND flash oraz 128 MB pamięci RAM.
Netgear N300 WNR3500L po podłączeniu do zasilania (w zestawie jest odpowiedni zasilacz), komputera (producent dodaje kabel sieciowy) i Internetu już po kilkunastu sekundach jest gotowy do pracy. Wystarczy tylko wejść na stronę http://ruterlogin.net, zaakceptować ustawienia i można korzystać z Internetu (czasami wymagany jest restart komputera, lub zamknięcie i ponowne uruchomienie przeglądarki internetowej). Na dołączonej płycie CD znajdziecie pełną instrukcję użytkownika a dodatkowe oprogramowanie do rutera (Netgear Genie) najlepiej jest ściągnąć ze strony http://www.netgear.com/landing/genie/.
Panel administracyjny to sprawdzone rozwiązanie Netgera, jest prosty i intuicyjny w obsłudze. Wyposażony jest w funkcję automatycznej aktualizacji czy dostosowania wersji językowej. W naszym przypadku po pierwszym uruchomieniu wyświetlił komunikat czy chcemy zmienić język interfejsu z angielskiego na polski.
W praktyce
Netgear N300 WNR3500L pomimo wykorzystywania wewnętrznych anten, okazuje się nieźle radzić z propagacją sygnału bezprzewodowego. Oczywiście trudno tu podać określonych wartości bo wiele zależy od tego w jakim miejscu i kiedy korzystamy z rutera. Jednak widać, że tam gdzie rutery jednoantenowe oferowały słabej jakości połączenie on radzi sobie dobrze, co przekłada się nie tylko na komfort korzystania, ale i wydajność połączenia. Dla przykładu w drugim pokoju przy wykorzystaniu rutera jednoantenowego, telefon HTC ONE ledwo łapał zasięg sieci bezprzewodowej, podczas gdy z wykorzystaniem Netgear N300 WNR3500L zasięg był dobry.
Podsumowanie
Netgear N300 WNR3500L można polecić do większego mieszkania. Jest prosty w obsłudze i instalacji (9 / 10 pkt), z którą poradzić sobie powinny nawet niedoświadczone osoby.
Obudowa świetnie wygląda i ideinie pasuje do nowoczesnego komputera, niestety nie jest zbyt sztywna (boczne ścianki łatwo poddają się naciskowi) i do tego widoczne są na niej odciski palców, kurz i mikroryski. Z drugiej strony wyprowadzony z przodu obudowy przycisk WPS ułatwia szybkie dodawanie urządzeń do bezprzewodowej sieci (8/10 pkt).
Oprogramowanie rutera jest proste w , ale też ma szereg dodatkowych opcji, które docenią miłośnicy zaawansowanych ustawień (8/10 pkt).
Wydajność i zasięg (8/10 pkt) jest wystarczający do 70 metrowego mieszkania, z pewnością to o wiele lepszy wybór niż tańsze rutery jednoantenowe . Co istotne ruter działa stabilnie, nie zawiesza się a dodatkowe opcje pozwalają na uzyskanie optymalnego połączenia bezprzewodowego.