Netgear Nighthawk M1 – router mobilny dla wymagających

Polscy dostawcy łączności LTE mogą pochwalić się całkiem imponującą infrastrukturą. Dzięki niej możemy korzystać z bezprzewodowego transferu o prędkościach, które przez lata były zarezerwowane dla sieci kablowej. Sieć mobilną możemy wykorzystać w telefonie, ale również rozgałęzić za pomocą przenośnego routera. Netgear Nighthawk M1 przetestowany w naszym laboratorium, to jedno z najlepszych urządzeń tego typy na rynku.

W skrócie:

Netgear Nighthawk M1 to urządzenie dla osób oczekujących maksymalnych parametrów lokalnej infrastruktury LTE, niezależnie od miejsca w którym się znajdują. Urządzenie doskonale sprawdzi się w zastosowaniach biznesowych i profesjonalnych.

Oferty sklepów internetowych obejmują dziesiątki przenośnych routerów LTE. Zdecydowana większość z nich to urządzenia dostępne w cenie do 350 zł. Kwota jaką należy wydać na nowego Netgear’a Nighthawk M1 może wiec szkodować. Produkt został wyceniony na około 1300 zł przez co należy do najdroższych urządzeń w swojej klasie. Rozwiązanie tajemnicy wysokiej ceny odnajdziemy w specyfikacji. Łatwo zauważyć, że jest to urządzenie skierowane do najbardziej wymagających użytkowników – oferujące gigabitowy transfer z wykorzystaniem wszystkich dobrodziejstw najnowszego LTE Advence.

Wygląd i budowa

Nighthawk M1jest sprzedawany w niewielkim kartonie z pokrywką. Obok samego urządzenia zestaw obejmuje dedykowaną ładowarkę z przewodem USB typu C oraz zestaw instrukcji. Router wykonano z dobrej jakości tworzywa – większość konstrukcji jest czarna i matowa. Większą część przestrzeni na górnym panelu zajmuje ekran prezentujący dane dotyczące parametrów połączenia i liczby podłączonych urządzeń bezprzewodowych. Towarzyszą mu dwa sygnalizatory – obciążenia transferu i stanu naładowania akumulatora. Dodatkowo poza ramką ekranu znajduje się dioda sygnalizująca aktywność routera. Dolna pokrywa jest zdejmowana. Bezpośrednio pod nią ukryto demontowany akumulator oraz sloty na kartę SIM i microSD. Panel złącz umieszony na jednym z boków wykończonych połyskliwym plastikiem. Lista dostępnych gniazd obejmuje po jednym wtyku USB, USB typu C oraz Ethernet. Ponadto pod zaślepkami ukryto dwa gniazda antenowe TS-9. Na przeciwległej krawędzi można odnaleźć włącznik urządzenia. Obudowa o wymiarach 105,5 × 105,5 × 20,35 mm jest należycie wykonana i daje nadzieje na długie użytkowanie. Całość ma wagę 240g.

Zobacz również:

  • Jak zmienić kanał w routerze, aby otrzymać jak najszybsze Wi-Fi?
  • Najlepsze routery na kartę SIM - jaki router kupić?
Netgear Nighthawk M1 – router mobilny dla wymagających

Oprogramowanie i obsługa

Instalacja routera przebiega z wykorzystaniem smartfona lub innego urządzenia mobilnego. Wystarczy pobrać dedykowaną, darmową aplikację Netgear Mobile, nawiązać połączenie z routerem i wpisać dane do przyszłego logowania. Samo oprogramowanie okazuje się niezwykle intuicyjne w obsłudze. Niewielka lista ustawień będzie w pełni wystarczająca dla większości użytkowników. Cieszy natomiast bogata baza statystyk obejmująca aktualny transfer, informacje o podłączonych urządzenia z podziałem na częstotliwości Wi-Fi oraz dane o terminie ważności aktualnie wykorzystywanego pakietu.

Netgear Nighthawk M1 – router mobilny dla wymagających

Specyfikacja i możliwości

Wspomniana wcześniej specyfikacja obejmuje 4-pasmową agregację częstotliwości LTE: 700/800/900/1800/2100/2300/2500/2600 MHz pokrywając, a nawet zdecydowanie wyprzedzając możliwości infrastruktury dostępnej w Polsce. Ponadto producent deklaruje obsługę technologii LTE Advanced Pro kat. 16. Zastosowany chipset Qualcomm MDM9x50 zapewnia prędkość pobierania do 1 Gb/s oraz przesyłanie do 150 Mb/s. Nie bez znaczenia jest również obecność technologii MUMIMO w konfiguracji 4x4, zapewniającej stabilność poszczególnych połączeń niezależnie od obciążeń na pozostałych. Specyfikację uzupełnia akumulator o pojemności 5 040 mAh, który powinien wystarczyć na 24 godziny ciągłej pracy urządzenia. Zasięg sieci Wi-Fi generowanej przez router jest bardzo zadowalający. Podczas testów w linii wzorku wynosił około 25 m lub około 10 m z przeszkodą w postaci ściany. Pełne parametry połączenia są dostępne w odległości do 3,5m od urządzenia.

Podsumowując

Netgear Nighthawk M1 to urządzenie dla osób oczekujących maksymalnych parametrów lokalnej infrastruktury LTE, niezależnie od miejsca w którym się znajdują. Urządzenie doskonale sprawdzi się w zastosowaniach biznesowych i profesjonalnych – czyli wszędzie tam gdzie stabilna łączność na kilku urządzeniach takich jak smartfony czy laptopy staje się nieodzowna. Dzięki bogatej palecie obsługiwanych pasm urządzenie wykorzystamy efektywnie również za granicą. Przy okazji Nighthawk M1 jest rozwiązaniem przyszłościowym – jeszcze przez kilka lat będzie zapewniał rosnące osiągi wraz z rozwojem rozwiązań dostępnych na krajowym podwórku.

Netgear Nighthawk M1 – router mobilny dla wymagających


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: