Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Testujemy nowy router Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 przeznaczony dla graczy. Sprawdzamy jakość połączenia oraz rozbudowany system operacyjny DumaOS.

Netgear to amerykański producent specjalizujący się w produkcji urządzeń sieciowych. Firma jest jednym z liderów tego rynku. W gamie produktowej sprzętów oferowanych przez Netgear znajdziemy przełączniki, systemy monitoringu ze wsparciem dla Smart Home, NAS'y oraz routery bezprzewodowe.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Routery dla wielu użytkowników są stosunkowo prostymi urządzeniami, których zdaniem jest oferowanie dostępu do internetu. Często na wiele miesięcy (do czasu awarii lub potrzeby zmiany ustawień/aktualizacji oprogramowania) całkowicie zapominamy o routerze i nawet nie zaglądamy do jego ustawień. W praktyce router ma dużo więcej zadań, a głównym z nich jest obsługa całego lokalnego ruchu sieciowego. Nowoczesne urządzenia oferują również wiele funkcji dodatkowych.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni testowaliśmy router bezprzewodowy przeznaczony dla graczy - Netgear Nighthawk XR300. Urządzenie to wpasowuje się w trwający już od kilku lat trend tworzenia osobnych linii składających się z produktów sieciowych przeznaczonych dla graczy. Jednym z głównych zadań routera jest przeciwdziałanie nagłym spadkom wydajności - lagom, wysokim pingom oraz całkowitej utracie połączenia. Wszystko to ma na celu poprawę jakości rozgrywki.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - Zawartość zestawu

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 dostarczany jest w pudełku utrzymanym w czarno-pomarańczowej kolorystyce. Na froncie opakowania znajdziemy wizerunek samego urządzenia oraz główne funkcje dedykowane dla graczy (w języki angielskim) takie, jak zoptymalizowana wydajność oraz współpraca z komputerami PC i konsolami. Szybki rzut oka na pudełko od razu wskazuje, że obcujemy z urządzeniem przeznaczonym typowo dla graczy. Wrażenie to potęguje dodatkowo logotyp Nighthawk Pro Gaming umieszczony na górze pudełka oraz dopisek Gaming Router nieco poniżej oznaczenia modelu. Cały zestaw waży niecały kilogram.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

W środku znajdziemy:

 • Router
 • Zasilacz
 • Przewód RJ-45
 • Instrukcję szybkiej instalacji

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Jak widać powyżej zestaw jest skromny, ale w przypadku routera nie potrzebujemy wielu elementów, w końcu to urządzenie ma uwolnić nas od przewodów i pozwolić grać w każdym zakątku naszego domu. Miłym dodatkiem są umieszczone już bezpośrednio w urządzeniu trzy anteny, dzięki czemu nie musimy samodzielnie ich mocować.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - Cena

Router Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 można w chwili obecnej kupić za niecałe 1000 zł. Dokładne ceny w poszczególnych sklepach sprawdzisz poniżej.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - Specyfikacja techniczna i parametry

 • Typ i rodzaj urządzenia: Router bezprzewodowy
 • Rodzaje wejść/wyjść: RJ-45 10/100/1000 (LAN) - 4 szt., RJ-45 10/100/1000 (WAN) - 1 szt., USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) - 1 szt.
 • Obsługiwane standardy: 802.11a/n/ac, 802.11b/g/n, AC1750 (450 Mbps przy częstotliwości 2,4 Ghz oraz 1300 Mbps przy częstotliwości 5 GHz)
 • Częstotliwość pracy: 2.4 / 5 GHz (DualBand)
 • Pasma pracy: Jednoczesna praca w dwóch zakresach 2,4 GHz oraz 5 GHz
 • Antena: Zewnętrzna - 3 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 1750 Mb/s (Wi-Fi)
 • Standard transmisji bezprzewodowej Wi-Fi: AC1750
 • Zarządzanie i konfiguracja: Strona WWW, aplikacja na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS
 • Dodatkowe funkcje: Obsługa IPv6
 • Dodatkowe informacje: Przycisk Reset: Przycisk On/Off: Obsługa sieci VPN
 • Ilość zainstalowanej pamięci operacyjnej: 512 MB
 • Pamięć masowa: 128 MB
 • System operacyjny: DumaOS
 • Kolor: Czarny
 • Wysokość: 183 mm
 • Szerokość: 285 mm
 • Głębokość: 62 mm
 • Waga: 719 g
 • Gwarancja: 24 miesiące (gwarancja producenta)

Wymagania systemowe (urządzenia niezbędnego do przeprowadzenia konfiguracji lub zarządzania routerem):

 • Windows 7, 8, 10, Vista, XP, 2000, Mac OS, Unix, Linux
 • Przeglądarka: Internet Explorer 5,0, Edge, Firefox 2.0, Safari 1,4, Chrome 11.0
 • Urządzenia mobilne: Android w wersji 4.2 Jelly Bean lub nowszy, iOS 9.0 lub nowszy

Specyfikacja techniczna ukazuje, że Netgear Nighthawk Pro XR300 to sprzęt z średniej półki cenowej.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 posiada na swoim pokładzie wszystko, co niezbędne do pracy. Znajdziemy trzy anteny, 5 portów RJ-45 w standardzie Gigabit Ethernet oraz portu USB Typu A. Co ważne Netgear zdecydował się na zastosowanie portu USB 3.1 Gen 1, przez co możliwe jest wykorzystanie routera w celu utworzenia prostego NAS'a lub do podłączenia dysku sieciowego.

XR300 jest routerem dwuzakresowym, co oznacza że tworzy jednocześnie sieci w częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - Design

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Urządzenie od Netgear nie wyróżnia się na tle innych produktów dedykowanych dla graczy, co uznajemy za wielką zaletę routera. Posiada on stonowaną stylistykę, a całość utrzymana jest w czarnej kolorystyce. Urządzenie jest matowe, dzięki czemu nie zbiera odcisków palców i łatwo wtapia się w tłum pozostając niewidocznym centrum zarządzania naszą siecią lokalną.

U góry urządzenia znajdziemy napis Nighthawk będący jednocześnie logotypem oraz dopisek Pro Gaming. Niżej umieszczono diody informujące o stanie urządzenia - zasilaniu, dostępie do sieci, aktywności sieci 2,4 GHz, 5 GHz, sieci dla gości oraz aktywności poszczególnych portów LAN i gniazda USB 3.0.

Boki urządzenia nie są proste. Opadają one w dół pod kątem, co nadaje urządzeniu drapieżny wygląd. Umieszczono w nich otwory wentylacyjne, aby urządzenie mogło bez problemu wydzielać z siebie ciepło do otoczenia.

Z tyłu standardowo dla routera znajdziemy gniazdo zasilania, przycisk służący do uruchomienia/wyłączenia urządzenia, port WAN oraz cztery gniazda LAN, a także ukryty przycisk Reset. Co ciekawe gniazdo USB umieszczono z przodu, co nie jest typowym rozwiązaniem. Ma ono swoje wady i zalety. Osoby często wpinające w router bezprzewodowy zewnętrzną pamięć masową, aby udostępnić wybrane pliki domownikom lub znajomym będą zachwycone. Użytkownicy wykorzystujący router również jako dysk sieciowy np. do przechowywania kopii zapasowych mogą nie być zachwyceni perspektywą przewodu wystającego z frontu urządzenia.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Na foli znajdującej się na urządzeniu widnieje informacja o dostępności aplikacji mobilnej w sklepie Google Play oraz App Store dodatkowo jest podany adres strony internetowej, na której znajdują się linki do pobrania aplikacji mobilnej z wyżej wymienionych sklepów, a także jej szczegółowa prezentacja.

Podsumowując design Netgear'a Nighthawk Pro Gaming XR300 bardzo przypadł nam do gustu. Urządzenie nie wyróżnia się wizualnie, co z pewnością będzie zaletą dla wielu użytkowników, ale jednocześnie za sprawą konstrukcji z ukośnymi bokami nie jest nijakie i posiada swój charakter. Na siłę w konstrukcji urządzenia można dopatrzyć się małych zapożyczeń z lotnictwa np. z Lockheed F-117 Nighthawk. Ten amerykański odrzutowy samolot bombowy posiada podobny wygląd, a na dodatek najprawdopodobniej od niego firma Netgear zaczerpnęła dopisek Nighthawk.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - Instalacja i konfiguracja

Aby skonfigurować router musimy wpierw podłączyć go do zasilania przy pomocy dołączonego dedykowanego zasilacza. Producent informuje również, aby umieścić boczne antenki pod kątem 45 stopni względem pionowego ustawienia, aby osiągnąć jak najwyższą wydajność podczas przesyłania danych. Urządzenie możemy skonfigurować podłączając je przewodem RJ-45 z komputerem, za pomocą Wi-Fi i strony konfiguracyjnej lub urządzenia mobilnego z zainstalowaną aplikacją.

Należy docenić producenta za zapewnienie tak szerokiego wyboru, co do sposobu konfiguracji urządzenia. Na dodatek każdy z nich jest intuicyjny i nie sprawia żadnych problemów.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - Aplikacja na urządzenia mobilne

Netgear oferuje autorską aplikację Netgear Nighthawk na urządzenie mobilne z systemem Google Play oraz App Store,za pomocą której można skonfigurować router, zarządzać siecią Wi-Fi, egzekwować zasady kontroli rodzicielskiej, monitorować bezpieczeństwo, szybkość łącza, a także aktualizować oprogramowanie układowe routera oraz uruchamiać sieć dla gości.

Przeprowadziliśmy konfigurację routera za pomocą aplikacji.

Po uruchomieniu aplikacji na urządzeniu z systemem Android oraz podłączeniu routera do prądu należy połączyć się z siecią netgear05. Hasło znajdziemy na folii ochronnej przyklejonej do urządzenia. Następnie aplikacja umożliwi nam zmianę nazwy sieci Wi-Fi oraz hasła, a także zapyta, czy hasło do konta administratora ma być takie samo, jak do całej sieci. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy niezwłoczne zmienienie hasła administratora najlepiej na długie hasło niesłownikowe.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

W następnym kroku aplikacja sprawdzi połączenie routera z internetem oraz sprawdzi dostępność aktualizacji oprogramowania układowego routera. W naszym przypadku dostępna była nowsza wersja firmware. Po instalacji router zrestartował się i mogliśmy dalej przestąpić do konfiguracji, a w zasadzie to już ją zakończyliśmy - zobaczymy jedynie monit, że konfiguracja została zakończona. Chwilę później zostaniemy także zapytani, czy chcemy skonfigurować dostęp do routera z poza sieci LAN, który może być skonfigurowany od razu lub później w ustawieniach systemu DumaOS.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - System DumaOS

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 jest w chwili obecnej najtańszym routerem z zainstalowanym systemem operacyjnym DumaOS. Nazwa brzmi dumnie, a sam Netgear mocno promuje swój nowy system, jako system operacyjny dla Twojego domu. System DumaOS jest preinstalowany również w droższych modelach R1, XR500 oraz XR700.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

DumaOS wyposażona została w łatwy do obsługi i czytelny interfejs graficzny GUI. Mocno promowana jest funkcja Geo-Filter, która ma zapewnić najlepsze połączenie podczas gry blokując możliwość grania na serwerach znacznie oddalonych od miejsca naszego zamieszkania. Wszystko to ma na celu niwelowanie opóźnień, które w głównej mierze powodowane są właśnie przez znaczne odległości.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Użytkownicy do dyspozycji mają również rozbudowane narzędzie do monitorowania wykorzystania sieci. Pozwala ono sprawdzić co powoduje, że posiadasz opóźnienia podczas gry w ulubioną grę wideo.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - Testy

Podczas testów sprawdzaliśmy, jak router sprawdza się w codziennym użytkowaniu tj. przeglądaniu sieci, łączeniu się z różnymi urządzeniami, przesyłaniu plików w sieci LAN, wysyłaniu dużych plików do sieci przy pomocy szybkiego łącza i wiele innych. W żadnym momencie Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 nas nie zawiódł. Co ważne dla graczy router nie spowalnia podczas długotrwałego obciążenia podczas grania w gry online np. Fortnite.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Testy obciążenia

Pod obciążeniem przepustowość wysyłania nie zmieniła się, a całość działała zadowalająco. Nie spotkaliśmy się z utratą pakietów, ani zwiększeniem pingów.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Sprawdziliśmy również zasięg oferowany przez sieć bezprzewodową, jaką tworzy router. To również bardzo ważny aspekt. Szczególnie dla użytkowników mieszkających w domu o znacznej powierzchni. Testowaliśmy jakość połączenia w następujących odległościach od routera: 1 metr (w lini prostej), 3 metry (w lini prostej), 7,5 metra (w linii prostej), 15 metrów (po skosie, ściana działowa po drodze), 20 metrów (po skosie, ściana działowa po drodze) oraz 25 metrów (po skosie, wiele ścian pomiędzy)

W przypadku sieci Wi-Fi 2,4 GHz przy 7,5 metrach zauważyliśmy minimalny wzrost opóźnienia, ale to normalne zachowanie. Co ciekawe przy dalszym pomiarze - 15 metrów opóźnienie spadło. Przy odległości 20 metrów zauważyliśmy spadek prędkości z 72 Mbps do 57 Mbps. Przy 25 metrach przepustowość spadał do 43 Mbps, ale opóźnienie wynosiło tylko 2 ms. Byliśmy bardzo zadowoleni z uzyskanych rezultatów.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Testy sieci 5 GHz odbywały się w takich samych warunkach. Przepustowość spadła przy 7,5 metrach z 433 Mbps do 390 Mbps. Opóźnienie nadal stało na bardzo zadowalającym i wynosiło 3 ms. Duży spadek nastąpił przy 15 metrach. Przepustowość wynosiła 130 Mbps, a opóźnienie wahało się tak bardzo, że jego pomiar nie był możliwy. Przy 20 metrach i 25 metrach od routera nadal posiadaliśmy sygnał, ale praktycznie nie dało się korzystać z internetu.

Sieć 5 GHz charakteryzuje się dużo wyższą przepustowością, ale mniejszym zasięgiem, co było wyraźnie zauważalne podczas naszych testów.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - Podsumowanie

Router Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 to bardzo dobry wybór zarówno dla graczy, jak i zwykłych konsumentów, którzy chcą mieć szybki i niezawodny router bezprzewodowy, który na dodatek nie rzuca się zbytnio w oczy, a jego oprogramowanie jest rozbudowane i bardzo intuicyjne. XR300 będzie odpowiedni również dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na konfigurację i nie znają się na sieciach. Cały proces uruchomienia urządzenia jest prosty, nieskomplikowany i szybki.

Nie trzeba być graczem, aby docenić możliwości, jakie oferuje router Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300. Strumieniowanie treści szczególnie w jakości 4K sprawdza się dużo lepiej przy wykorzystaniu szybkiego routera bezprzewodowego z AC1750 i siecią 5 GHz. Możesz łatwo nadać priorytet swojemu połączeniu z Netflix'em, YouTube i innymi, aby cieszyć się najwyższą możliwą jakością obrazu.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 to dobry wybór dla osoby szukającej przyszłościowego routera z przyjaznym interfejsem i rozbudowanymi możliwościami, który jednocześnie nie będzie nadmiernie drogi.

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR300 - test gamingowego routera z systemem DumaOS