Netgear Orbi RBK353 - test wydajnego systemu Mesh z Wi-Fi 6

Najnowsze rozwiązanie Mesh Wi-Fi od Netgear pozwala na stworzenie bardzo szybkiej sieci Wi-Fi o dużym zasięgu. System Netgear Orbi RBK352 składający się z routera oraz dwóch satelitów to świetne rozwiązanie do dużych domów z wieloma urządzeniami korzystającymi z sieci bezprzewodowej. Jak Netgear Orbi RBK352 wypadł w naszych testach?

Systemy Mesh Wi-Fi pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i od razu zyskały niesamowitą popularność. Wszystko ze względu na mnóstwo zalet, które niesie za sobą decentralizacją sieci Wi-Fi w domu. Dzięki obecności nie jednego, a kilku urządzeń sieciowych możemy zwiększyć pokrycie zasięgiem sieci bezprzewodowej oraz równomiernie rozłożyć jej obciążenie.

Netgear Orbi RBK353

Netgear Orbi RBK353

Na rynku znajdziemy mnóstwo systemów Mesh Wi-Fi opisywanych czasami również jako Whole Home Wi-Fi. Najprostsze zestawy składają się z dwóch routerów. Droższe modele wyposażone są w trzy urządzenia sieciowe, a topowe konfiguracje oferują router oraz dwie satelity. Taki właśnie jest Netgear Orbi RBK352, który trafił na testy do redakcji PCWorld. To nowoczesny system Mesh Wi-Fi z obsługą technologii Wi-Fi 6, który pozwala na budowę wydajnej domowej sieci LAN o dużym zasięgu.

Zobacz również:

 • Masz taki router? Natychmiast zaktualizuj jego oprogramowanie!

Netgear Orbi RBK353 - Specyfikacja techniczna

Tryb pracy Router
Rodzaj urządzenia Router bezprzewodowy
Rodzaje wejść/wyjść Router - RJ-45 10/100/1000 (LAN) - 3 szt, RJ-45 10/100/1000 (WAN) - 1 szt, Złącze zasilania - 1 szt, Satelity - RJ-45 10/100/1000 (LAN) - 2 szt, Złącze zasilania - 1 szt
Procesor Czterordzeniowy o taktowaniu 1,8 Ghz
Pamięć operacyjna 1 GB
Pamięć masowa 512 MB
Obsługiwane standardy Wi-Fi 6 (802,11 a/b/g/n/ac/ax),
Częstotliwość pracy 2,4 / 5 GHz (DualBand)
Antena Wewnętrzna - 2 szt,
Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej 1800 Mb/s (Wi-Fi); Sieć 2,4 GHz: 600 Mb/s; Sieć 5 GHz (1200 Mb/s)
Zarządzanie i konfiguracja Strona WWW, Aplikacja,
Dodatkowe funkcje Obsługa IPv4, Obsługa IPv6, Obsługa VPN Pass-Through, Kontrola rodzicielska, DHCP, MU-MIMO
Dodatkowe informacje Antywirus Netgear Armor
Kolor Biały
Wysokość 178 mm
Szerokość 145 mm
Głębokość 61 mm
Waga 660 g
Gwarancja 24 miesiące (gwarancja producenta)

Netgear Orbi RBK352 to zestaw Mesh Wi-Fi składający się z routera oraz dwóch satelitów. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy większą ilość portów LAN. W jednostce głównej znajdziemy 3 złącza LAN oraz port WAN. Każdy z satelitów oferuje dodatkowo po dwa złącza LAN. Wszystkie pracują w standardzie Gigabit Ethernet.

W środku każdego z urządzeń umieszczono wydajny, czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,8 GHz wspierany przez aż 1 GB pamięci operacyjnej. Producent nie zapomniał również o diodach sygnalizujących status pracy urządzenia. Z tyłu znajdziemy także dodatkowy przycisk Sync pozwalający na szybkie połączenie z routerem (stacją bazową).

Cały system pracuje w technologii AX1800. Oznacza to maksymalną przepustowość na poziomie 1800 Mb/s (600 Mb/s w sieci 2,4 GHz oraz 1200 Mb/s w sieci 5 GHz). Netgear Orbi RBK352 pracuje w technologii Dual Band i umożliwia tworzenie dwóch sieci działających na różnych częstotliwościach w tym samym czasie.

Netgear Orbi RBK353 - Cena

Netgear Orbi RBK352 sprzedawany jest w dwóch konfiguracjach. Bazowy model oferowany jest z routerem oraz jedną satelitą. Testowana konfiguracja dostarczana jest z dwoma satelitami.

Podstawowy zestaw składający się z dwóch urządzeń sieciowych wyceniono na 1299 zł. Droższa konfiguracja z dodatkową satelitą kosztuje 1799 zł.

Netgear Orbi RBK353 to jeden z tańszych systemów Mesh Wi-Fi pracujących w technologii Wi-Fi 6, które składają się z trzech elementów.

Netgear Orbi RBK353 - Zawartość zestawu

Netgear Orbi RBK353 dostarczany jest w sporym opakowaniu, które sugeruje, że w zestawie znajdziemy sporo elementów. Na pudełku umieszczono specyfikację techniczną, kluczowe funkcje systemu oraz optymalne rozmieszczenie routera i satelitów.

Opakowanie Netgear Orbi RBK353

Opakowanie Netgear Orbi RBK353

W środku natrafimy na dwa dodatkowe kartoniki, w których umieszczono poszczególne elementy zestawu.

Zasilacze dołączone do zestawu

Zasilacze dołączone do zestawu

Decydując się na system Netgear Orbi RBK352 otrzymamy:

 • Router
 • Dwie satelity
 • Trzy zasilacze
 • Końcówki do zasilaczy z wtyczką amerykańską oraz europejską
 • Kabel RJ-45 - RJ-45
 • Skróconą instrukcję obsługi
Zawartość zestawu

Zawartość zestawu

Netgear Orbi RBK353 - Wygląd i jakość wykonania

Netgear Orbi RBK353 składa się z routera oraz dwóch satelitów. Urządzenia wyglądają niemalże identycznie. Jedyne różnice to wyższa waga oraz dodatkowe porty w routerze.

Stacja bazowa (na środku) oraz satelity (po bokach)

Stacja bazowa (na środku) oraz satelity (po bokach)

Warto zauważyć, że poszczególne elementy wchodzące w skład systemu Mesh Wi-Fi są znacznie mniejsze od klasycznego routera. Producent postawił na prostą i elegancką stylistykę. Orbi RBK 353 to niewielkie urządzenia w kształcie wieży z lekko zaokrąglonymi bokami.

Netgear Orbi RBK352

Netgear Orbi RBK352

Na froncie znajdziemy napis Orbi. Nieco poniżej umieszczono diodę sygnalizacyjną.

Logo na przedniej części obudowy

Logo na przedniej części obudowy

Obudowa składa się z ramki oraz dwóch paneli - przedniego i tylnego. Całość przypomina nieco budowę dzisiejszych smartfonów.

Netgear Orbi RBK352

Netgear Orbi RBK352

Z tyłu znajdziemy porty. W przypadku routera mowa o trzech złączach LAN, złączu WAN, gnieździe zasilania, przycisku Reset oraz Sync. Warto pochwalić producenta za wyraźne oznaczeni portu WAN (został opisany jako Internet).

Złącza w routerze

Złącza w routerze

Satelity posiadają po dwa porty LAN, gniazdo zasilania, przycisk Reset oraz Sync.

Złącza w satelicie

Złącza w satelicie

Na spodzie znajdziemy naklejkę informacyjną. Producent umieścił na niej adres, nazwę użytkownika i hasło dostępu do interfejsu webowego. Nie zabrakło również nazwy i hasła do domyślnie tworzonej sieci Wi-Fi. Cieszy obecność gumowanych stopek antypoślizgowych, które minimalizują ryzyko zarysowania szafki lub stolika, na którym ustawimy urządzenie sieciowe.

Naklejka informacyjna na spodzie urządzenia

Naklejka informacyjna na spodzie urządzenia

Netgear Orbi RBK353 - Konfiguracja

Konfiguracja Netgear Orbi RBK353 jest bardzo prosta, szybka i przejrzysta. Pomimo obecności routera oraz dwóch satelitów nie musimy obawiać się pierwszego uruchomienia. Z pomocą przychodzi aplikacja Netgear Orbi, która z wykorzystaniem smartfona/tabletu z Androidem lub iOS przeprowadzi nas przez cały proces.

Router i satelita

Router i satelita

Po jej instalacji należy stworzyć konto Netgear. W następnych krokach program przeprowadzi nas przez proces konfiguracji systemu Mesh. Wystarczy podłączyć router do prądu, modemu dostarczającego internet, poczekać kilkadziesiąt sekund i zeskanować kod QR znajdujący się na froncie urządzenia.

Informacja o domyślnie tworzonej sieci Wi-Fi

Informacja o domyślnie tworzonej sieci Wi-Fi

W kolejnych krokach aplikacja poprosi o podłączenie do zasilania satelitów. Po konfiguracji i synchronizacji urządzeń sieciowych możemy zdefiniować własną nazwę oraz hasło sieci Wi-Fi.

Po około 10 minutach możemy już cieszyć się skonfigurowanym systemem Mesh Wi-Fi.

Router (po lewej) oraz satelity

Router (po lewej) oraz satelity

Netgear Orbi RBK353 - Aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna Netgear Orbi to świetne narzędzie, które idealnie uzupełnia cały zestaw. Program składa się z pulpitu na którym znajdziemy najważniejsze informacje o urządzeniu. Możemy z niego przejść do menedżera urządzeń, zakładki odpowiadającej za bezpieczeństwo, testu prędkości połączenia z internetem czy mapy naszej sieci.

Netgear Orbi RBK353 - test wydajnego systemu Mesh z Wi-Fi 6

Szczegółowe ustawienia znajdziemy w zakładce Settings. Z ich poziomu możemy zarządzać najważniejszymi elementami konfiguracji.

Netgear Orbi RBK353 - test wydajnego systemu Mesh z Wi-Fi 6

Warto dodać, że aplikacja Netgear Orbi pozwala na szybkie udostępnianie hasła do sieci Wi-Fi z wykorzystaniem kodu QR lub wiadomości w popularnych komunikatorach.

Netgear Orbi RBK353 - test wydajnego systemu Mesh z Wi-Fi 6

Program dostępny jest w języku angielskim, ale jego obsługa nie sprawi problemów nawet konsumentom, które na co dzień nie posługują się tym językiem.

Z poziomu Netgear Orbi możemy zarządzać rozwiązaniem Netgear Armor. Jest to kompleksowy system zabezpieczeń, który chroni naszą sieć przed atakami hakerskimi i phishingowymi. Router stale analizuje sytuację sieciową, wykrywa niebezpieczeństwa i przystępuje do ich eliminacji. Za rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa odpowiada firma Bitdefender. Funkcja dostępna jest za darmo przez miesiąc. Roczna subskrypcja kosztuje 44,99$ rocznie.

Netgear Orbi RBK353 - Interfejs WWW

Netgear Orbi RBK353 posiada również bardzo rozbudowany interfejs webowy dostępny na stronie orbilogin.com. Całość składa się z dwóch głównych zakładek - podstawowej oraz zaawansowanej. Rozwiązanie to dostępne jest w języku polskim i pozwala na zmianę wszystkich ustawień konfiguracyjnych systemu Mesh.

Netgear Orbi RBK353 - Testy

Producent dedykuje system Mesh Wi-Fi Netgear Orbi RBK353 do domów o powierzchni do 300 m2. Podczas testów ustawiliśmy router oraz dwie satelity w piętrowym domu jednorodzinnym o powierzchni 200 m2. Już we wstępie możemy zdradzić, że w całym domu oraz jego bliskim otoczeniu - ogrodzie i garażu - nie mieliśmy najmniejszych problemów z uzyskaniem dostępu do sieci.

Na potrzeby testów wytypowaliśmy cztery lokalizacje, w których umieściliśmy router oraz satelity. Główna jednostka została ustawiona obok skrzynki, do której doprowadzony jest internet z zewnątrz. Pierwszą satelitę ustawiliśmy około 10 metrów dalej. Oba urządzenia dzieliły 2 ścianki działowe. Druga satelita została umieszczony na piętrze w pomieszczeniu nad routerem.

Do każdego z testów wyznaczyliśmy cztery punkty pomiarowe znajdujące się w następujących lokalizacjach:

 • 1 metr od routera (w tym samym pomieszczeniu)
 • 5 metrów od routera - 2 ściany, 5 metrów od drugiej satelity (1 ściana)
 • 10 metrów od routera - 2 ściany, w pokoju z drugą satelitą
 • 15 metrów od routera, jedna ściana od drugiej satelity (5 metry)

Netgear Orbi RBK353 - Siła sygnału sieci Wi-Fi

Do testu siły sygnału sieci Wi-Fi wykorzystaliśmy smartfona z Androidem z Wi-Fi 6 (Samsung Galaxy Note 10+) wraz z aplikacją Wi-Fi Analyzer. Rezultaty uzyskane w tym teście są bardzo zadowalające i pokazują siłę systemu Mesh Wi-Fi. Patrząc na wykres bez legendy trudno byłoby jednoznacznie wskazać, z którego punktu pomiarowego pochodzą dane.

Netgear Orbi RBK353 - test wydajnego systemu Mesh z Wi-Fi 6

W każdej z testowanych lokalizacji moc sygnału była bardzo wysoka, a opóźnienia wynosiły maksymalnie 9 ms. To świetne rezultaty, które nie byłyby możliwe do osiągnięcia z wykorzystaniem klasycznego routera wysokiej klasy.

W przypadku Netgear Orbi RBK353 możemy liczyć na porównywalne rezultaty w każdej z testowanych lokalizacji bez względu na to, z którym urządzeniem sieciowym jesteśmy połączeni. Samo przełączanie się pomiędzy routerem, a satelitami jest niezauważalne.

Wszystkie testy odbywały się z wykorzystaniem sieci 5 GHz.

Netgear Orbi RBK353 - iPerf 3

Kolejną próbą, której poddaliśmy system Mesh Wi-Fi Netgear Orbi RBK353 był test narzędziem iPerf 3. W teście podczas którego zarówno serwer, jak i klient korzystał z połączenia Wi-Fi transfer danych wynosił 353 Mb/s, a Bandwidth 333 Mb/s.

Poniżej na wykresie umieściliśmy rezultaty zarejestrowane w każdym z punktów pomiarowych. W tej procedurze testowej serwer podłączony był przewodowo do routera, a klient korzystał z sieci Wi-Fi.

Netgear Orbi RBK353 - test wydajnego systemu Mesh z Wi-Fi 6

Podobnie, jak w poprzednich testach rezultaty są bardzo zadowalające, a patrząc na wykres widać, że wyniki są bardzo zbliżone do siebie niezależnie od lokalizacji.

Netgear Orbi RBK353 - SpeedTest

Na koniec postanowiliśmy przetestować sieć popularnym programem SpeedTest służącym do sprawdzenia prędkości internetu. Netgear Orbi RBK353 testowaliśmy na łączu 150 Mbps/25 Mbps. Na początku przetestowaliśmy prędkość internetu korzystając z sieci Wi-Fi. Podobnie, jak w przypadku testów siły sygnału, w każdym z punktów pomiarowych uzyskaliśmy bardzo dobre rezultaty.

Netgear Orbi RBK353 - test wydajnego systemu Mesh z Wi-Fi 6

Sprawdziliśmy również, jak wypada prędkość internetu podczas korzystania z połączenia przewodowego w routerze oraz satelitach. Również w tym teście wyniki są bardzo zadowalające.

SpeedTest z wykorzystaniem połączenia przewodowego. Komputer podłączony do routera

SpeedTest z wykorzystaniem połączenia przewodowego. Komputer podłączony do routera

SpeedTest z wykorzystaniem połączenia przewodowego. Komputer podłączony do pierwszej satelity

SpeedTest z wykorzystaniem połączenia przewodowego. Komputer podłączony do pierwszej satelity

SpeedTest z wykorzystaniem połączenia przewodowego. Komputer podłączony do drugiej satelity

SpeedTest z wykorzystaniem połączenia przewodowego. Komputer podłączony do drugiej satelity

W każdym z punktów pomiarowych nie mieliśmy problemów z wykorzystaniem pełnej przepustowości internetu.

Netgear Orbi RBK353 - Podsumowanie

Test Netgear Orbi RBK353 potwierdził, że system Mesh Wi-Fi to świetne rozwiązanie do dużego mieszkania, domu lub niewielkiej firmy. Decentralizacja lokalnej sieci domowej przynosi wiele korzyści. Największą z nich jest eliminacja miejsc bez pokrycia zasięgiem. Dodatkowo pozbywamy się problemu ze zbyt dużą ilością urządzeń podłączonych do routera.

Netgear Orbi RBK353

Netgear Orbi RBK353

Decydując się na system Mesh otrzymujemy również aż 7 portów RJ-45 w standardzie Gigabit Ethernet, które możemy umieścić w dowolnym miejscu.

Podczas testów doceniliśmy szybką i wygodną konfigurację, wysoką wydajność, obecność standardu Wi-Fi 6, sporą ilość portów RJ-45, rewelacyjne pokrycie zasięgiem oraz atrakcyjną stylistykę. Warto wspomnieć również o rozbudowanym interfejsie sieciowym, który zadowoli nawet najwybredniejszych użytkowników. Ciekawym dodatkiem jest łatwe udostępnianie hasła do sieci Wi-Fi z aplikacji Netgear Orbi.

Podczas testów doszukaliśmy się tylko jednej wady. Jest nią brak polskiej wersji językowej w aplikacji mobilnej.

Podsumowując system Mesh Wi-Fi Netgear Orbi RBK353 to świetny wybór dla konsumentów potrzebujących wydajniej sieci Wi-Fi 6 o ponadprzeciętnym zasięgu i stabilności.

Netgear Orbi RBK353 - test wydajnego systemu Mesh z Wi-Fi 6