Netgear ReadyNAS RN104

Zalety:

  • System montażu dysków
  • Funkcjonalne oprogramowanie
  • Dobry stosunek ceny do możliwości

Wady:

  • Nie do końca spolszczony interfejs programowy

Netgear ReadyNAS RN104 to czterodyskowy serwer NAS/SAN z obsługą iSCSI wywodzący się z linii urządzeń Ready NAS 100 do zastosowań domowych. Sprawdzi się też w małej firmie, bo jest odpowiednio szybki i dobrze wyposażony.  Na dyskach opcjonalnie instaluje się system X-RAID.

Netgear ReadyNAS RN104 wyposażony jest w układ Marvell Armada 370 pracujący z prędkością 1,2 GHz, który do dyspozycji ma 512 MB pamięci operacyjnej. Obudowa przystosowana jest do montażu czterech dysków 3,5 lub 2,5 calowych. Montaż dysków jest bardzo prosty, wystarczy zwolnić blokadę kieszeni i wyciągnąć tackę, do której mocujemy dysk. Dyski 3,5 calowe mocujemy do tacki w specjalnych szynach, bez konieczności ich przykręcania, mniejsze 2,5 calowe nośniki przykręcamy śrubkami.

Netgear ReadyNAS RN104
Po włożeniu tacek z dyskami do obudowy i uruchomieniu serwera warto sprawdzić czy wszystkie diody sygnalizujące pracę dysków świecą się na niebiesko co oznacza, że dyski pracują prawidłowo.

Szkielet i boki obudowy wykonane są z metalu, jedynie przedni panel jest plastykowy. To sztywna, mocna i starannie wykonana konstrukcja, która świetnie spełnia swoje zadanie. Z tyłu urządzenia zaprojektowano metalowy uchwyt, który pomaga przenosić serwer.

Netgear ReadyNAS RN104
Netgear ReadyNAS RN104 wyposażony jest w duży wolnoobrotowy wentylator, który nie hałasuje a przy tym dobrze schładza wnętrze serwera.Z tylu obudowy umieszczono dwa gniazda USB 3.0, gniazdo eSATA, dwa interfejsy sieciowe (gigabitowe) oraz KensingtonLock. Do dyspozycji mamy jeszcze jedno gniazdo USB zamontowane z przodu obudowy.

Instalacja

Netgear ReadyNAS RN104 wyposażony jest w zasilacz, kabel sieci LAN, producent dodaje też płytkę z programem instalacyjnym i dokumentacją. Serwer po zamontowaniu dysków, podłączeniu do zasilania i sieci uruchamiamy przyciskiem znajdującym się z przodu obudowy. Kilka minut trwa inicjowanie dysków i instalowanie niezbędnego oprogramowania. Na dole obudowy umieszczono czytelny wyświetlacz, który informuje nas o aktualnym statusie i podstawowych parametrach pracy serwera.

Netgear ReadyNAS RN104
Za pomocą oprogramowania Netgear ReadyNAS RAIDar można szybko zlokalizować urządzenie w sieci i po naciśnięciu opcji Konfiguracja uruchomić wbudowane oprogramowanie do zarządzania pracą serwera.

Oprogramowanie

Netgear ReadyNAS RN104 pozytywnie zaskakuje nowoczesnym i intuicyjnym w obsłudze interfejsem programowym. Podzielone jest ono na czytelne kategorie: System, Udziały, iSCSI, Konta, sieć, aplikacje, Chmura, Kopia zapasowa, Pomoc, Profil i dostępne w polskiej wersji językowej.

Netgear ReadyNAS RN104
Tuż po pierwszym uruchomieniu program automatycznie sprawdza czy są dostępne aktualizacje i automatycznie je ściąga i instaluje (o ile jest dostęp do Internetu).
Netgear ReadyNAS RN104
Serwer automatycznie zakłada wolumin X-RAID, w którym można dodawać lub usuwać dysk bez potrzeby ich formatowania. Oprócz tego mamy obsługę standardowych konfiguracji dwudyskowych JBOD, RAID 0, 1, 5, 10. W sytuacji gdy mamy cztery dyski to optymalnym wyborem będzie RAID 10, przy trzech nośnikach RAID 5.
Netgear ReadyNAS RN104
W ustawieniach serwera łatwo sprawdzimy które z usług są aktywne, można też w prosty sposób wyłączać lub włączać. Warto zaznaczyć, że serwer wyposażony jest w program antywirusowy,umożliwia też przesyłanie filmów, muzyki i zdjęć do wszystkich urządzeń zgodnych ze standardem DLNA, takich jak telewizory, konsole do gier czy telefony komórkowe. Świetnie sprawdzi sie w roli serwera multimedialnego.
Netgear ReadyNAS RN104
Netgear ReadyNAS RN104daje możliwość tworzenia automatycznych kopii zapasowych z wybranych wolumenów, można do tego wykorzystać też opcję przechowywania danych w chmurze.
Netgear ReadyNAS RN104
Przycisk Backup znajdujący się z przodu obudowy warto zaprogramować do tworzenia kopii zapasowej na życzenie. Można to w prosty sposób skonfigurować w panelu administracyjnym.
Netgear ReadyNAS RN104
Serwer wyposażony jest w zaawansowane funkcje do pracy w chmurze. Warto z nich skorzystać, bo wtedy będziemy mieli łatwy dostęp do znajdujących się na dyskach danych z każdego miejsca na świecie z dostępem do Internetu.

W praktyce

Netgear ReadyNAS RN104 dedykowany jest do pracy z kilkoosobową grupą użytkowników. Doskonale czuje się w zastosowaniach domowych ale przyda się też w małej firmie. Nie można mieć żadnych zastrzeżeń do jego szybkości pracy. Bo z wykorzystanie jednego interfejsu sieciowego i czterech dysków, uzyskuje prędkość około 90 MB/s czyli niewiele mniejszą niż znacznie droższe urządzenia. Co istotnie pracuje stabilnie i nie pobiera zbyt dużo prądu (ok 30 W). Jest też bardzo cichy.

Podsumowanie

Netgear ReadyNAS RN104 to świetny serwer NAS/ SAN do zastosowań domowych za rozsądną cenę.Obudowa z szybkim sposobem montażu dysków sprawdza się znakomicie, jest przy tym funkcjonalna i starannie wykonana. Nie zajmuje przy tym dużo miejsca, a wyposażenie w dodatkowy uchwyt do przenoszenia serwera potwierdza tylko, że producent dba o wygodę korzystania z urządzenia. Przedni panel wykonany z błyszczącego plastyku jest ładnym rozwiązaniem, ale łatwo go porysować i zostają na nim odciski palców. Szkoda też, że wyświetlacz umiejscowiony jest na dole, bo trudno przeczytać wyświetlane na nim informacje gdy serwer stoi na podłodze. Obudowę oceniliśmy na 9 pkt w 10 stopniowej skali.

Możliwości serwera klasyfikują go pomiędzy drogimi rozwiązaniami za ponad 2000 zł a tanimi konstrukcjami dwudyskowymi. To wg nas złoty środek, szczególnie że serwer jest bardzo dobrze wyposażony. Rozbudowana macierz RAID, iSCSI, dodatkowe usługi, gniazda USB, dwa interfejsy LAN to tylko niektóre z jego liczny zalet, dlatego możliwości oceniliśmy również wysoko bo na 8,5/10 pkt.

Oprogramowanie jest świetnie. Proste a przy tym ma nowoczesny interfejs i wyposażone jest we wszystkie niezbędne funkcje. Fajnie, że można instalować dodatkowe aplikacje a całość dostępna jest w polskiej wersji językowej (9/10 pkt).

Netgear ReadyNAS RN104 nie jest najszybszym serwerem, ale do polecanych zastosowań nadaje się znakomicie. Są modele wydajniejsze i bardziej wszechstronne, ale za nie trzeba zapłacić znacznie więcej.

Werdykt:

Obudowa: 9

Możliwości: 8.5

Oprogramowanie: 9

Wydajność: 7,5

Ocena końcowa: 8,3