Netgear ReadyNas Duo v2 RND2000

Netgear ReadyNas Duo v2 RND2000 ma dwie wnęki na twarde dyski, gigabitowy Ethernet oraz trzy gniazdka USB do podłaczenia zewnętrznej pamieci, z których dwa obsługują wersję 3.0. Pracą urządzenia kieruje komputer jednoukładowy Marvell 6281 taktowany zegarem 1,6 GHz mając do pomocy 256 MB RAM-u. Na dyskach opcjonalnie instaluje się system X-RAID. Neatgear obsługuje FTP, DLNA, jest także wyposażony w maszynę do pobierania plików bez pomocy komputera. Z klasycznych funkcji serwerowych mamy jeszcze obsługę grup użytkowników.

Budowa

Netgear ReadyNas Duo v2 RND2000 jest małym serwerem z dwoma wnękami na twarde dyski. Ma trzy gniazdka USB, z których dwa, umieszczone z tyłu są już w nowym standardzie 3.0. Z tej samej strony jest cichy, duży i wolnoobrotowy wentylator, Poza tym mamy gigabitowy ethernet do urządzeń lokalnej sieci. Pracą urządzenia kieruje komputer jednoukładowy Marvell 6281 taktowany zegarem 1,6 GHz mając do pomocy 256 MB RAM-u.

Możliwości

Poza gniazdkami USB trzeciej generacji w Netgearze jest druga interesująca nowość. Jest nią system X-RAID, w którym można dodawać lub usuwać dysk bez potrzeby ich formatowania. Oprócz tego mamy obsługę standardowych konfiguracji dwudyskowych JBOD RAID 0 i 1. Poza serwerem plików akceptującym polskie znaki Neatgear obsługuje FTP, DLNA, jest także wyposażony w maszynę do pobierania plików bez pomocy komputera. W opcjach jest obsługa iTunes i e2DK. Z klasycznych funkcji serwerowych mamy jeszcze obsługę grup użytkowników.

Zobacz również:

  • Jaki internet mobilny w abonamencie kupić? Sprawdziliśmy ofertę mobilną największych operatorów

Instalacja bywa kłopotliwa, w wypadku innej opcji od X-RAID trzeba wystartować z programu RAIDar, który wymaga Javy. Serwer ma oryginalny fabryczny numer IP (192.168.168.168).

Wydajność

Automatyczny X-RAID nie jest mistrzem wydajności. O wiele lepiej spisuje się standardowa konfiguracja. W takich warunkach Netgear czyta ponad 600 i zapisuje prawie 440 megabitów na sekundę. Stosunkowo sprawnie obsługuje się małe pliki, na jeden traci się 11 milisekund w odczycie i 8 podczas zapisu. To niezłe wyniki, ale gorsze od serwera Synology z tym samym zegarem.

Netgear ReadyNas Duo v2 RND2000

wydajność odczytu

Netgear ReadyNas Duo v2 RND2000

wydajność zapisu

Netgear ReadyNas Duo v2 RND2000

czas obsługi pliku w odczycie

Netgear ReadyNas Duo v2 RND2000

czas obsługi pliku w zapisie

Wnioski

W serwerze Netgeara znalazło się kilka nowości głównie z myślą o ułatwieniu obsługi i funkcjach multimedialnych. Nie wszystkie miały pozytywny wpływ na wydajność. Jednak jest ona tylko niewiele mniejsza od dużo droższego Synology. Poza tym NAS-em Netgear będzie konkurował z Zyxelem NSA 320 i Freecomem Silver Store 2-Drive NAS 2TB.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: