Netgear WNDR4500

Netgear WNDR4500 ma dwie kompletne sekcje Wi-Fi obsługujące niezależnie od siebie pasma 2,4 i 5 GHz. Każda sekcja ma także swoje trzy anteny. Najważniejsze układy elektroniczne - główny procesor, nadajnik oraz switch - pochodzą od Broadcoma. Pracę układów wspomaga 128 MB RAM-u i tyle samo pamięci flash, w której rezyduje oprogramowanie rutera. W części przewodowej urządzenie ma cztery gniazdka gigabitowe dla sieci lokalnej i jedno, takiej samej wydajności do połączenia przez modem i dalej do Internetu. Oprócz nich są także dwa gniazdka USB.

Budowa

Netgear WNDR4500 należy do najbardziej wydajnych ruterów bezprzewodowych przystosowanych do rozprowadzenia sygnałów z internetu. Ma dwie kompletne sekcje Wi-Fi obsługujące niezależnie od siebie oba pasma 2,4 i 5 GHz. Każda sekcja ma także swoje trzy anteny ukryte pod obudową urządzenia. Licząc tradycyjnie po 150 Mb/s na jedną antenę obliczamy teoretyczną wydajność urządzenia na 450 Mb/s w jednym i tyle samo w drugim paśmie. Producent te wydajności dodaje i stąd mamy urządzenie klasy N900. Jak zwykle rutery Netgeara najlepiej czują się w pozycji pionowej w której sygnały radiowe rozchodzą się na tym samym poziomie najlepiej. Najważniejsze układy elektroniczne - główny procesor, nadajnik oraz switch - pochodzą od Broadcoma. Pracę układów wspomaga 128 MB RAM-u i tyle samo pamięci flash, w której rezyduje oprogramowanie rutera. W części przewodowej urządzenie ma cztery gniazdka gigabitowe dla sieci lokalnej i jedno, takiej samej wydajności do połączenia przez modem i dalej do Internetu. Oprócz nich są także dwa gniazdka USB, które mają funkcjonalność dotąd charakterystyczną raczej dla NAS-ów niż ruterów. Można podłączyć do nich pamięć, na której można postawić serwer ftp, http albo multimedialny, zgodny z DLNA, jak również podłaczyć drukarkę, która dostępna będzie ze wszystkich urządzeń sieci. Mamy też kompletnie przebudowany interfejs, a w nim konto gościa. Interesującym dodatkiem jest miernik ruchu w sieci.

Wyniki testu

Do przetestowania wybraliśmy transfery w mniej zatłoczonym paśmie 5 GHz. W tych warunkach WNDR4500 kopiował w tempie 160 Mb/s przy trwającej 15 milisekund obsłudze pliku. Pakiety TCP transferowały się w tempie 70 Mb/s w paśmie 5 i 57 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.

Netgear WNDR4500

pakiety

Netgear WNDR4500

pliki

Netgear WNDR4500

propagacja

Pakiety UDP jak zwykle ponad dwukrotnie wolniej. To są wyniki dla transmisji wykorzystującej w testowym laptopie trzy anteny. Przy korzystaniu z dwóch, transfer TCP jest o czwartą część wolniejszy. W obu wypadkach sygnał najmniej tracił na mocy podczas pokonywania przestrzeni ze wszystkich ruterów, a na przeszkodach znalazł tylko jednego pogromcę.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: