Netgear WNR2000

Netgear WNR2000 należy do rodziny ruterów wyposażonych w chipset Atheros’a. System antenowy jest ukryty pod obudową. Do łączności używane jest tylko pasmo 2,4 GHz. Bezprzewodowo może obsłużyć do 16 użytkowników. Połączenia przewodowe, w standardowej liczbie jednego skierowanego na zewnątrz i czterech do wnętrza sieci, są obsługiwane przez chip stumegabitowy.

Netgear WNR2000 należy do rodziny ruterów wyposażonych w chipset Atheros’a. System antenowy jest ukryty pod obudową. Do łączności używane jest tylko pasmo 2,4 GHz. Bezprzewodowo może obsłużyć do 16 użytkowników. Połączenia przewodowe, w standardowej liczbie jednego skierowanego na zewnątrz i czterech do wnętrza sieci, są obsługiwane przez chip stumegabitowy. Wewnątrz mamy jeszcze 4 MB pamięci flash i 32 MB RAM-u.

Tryb pracy WRN2000 wybiera się pośrednio, z listy trzech (54, 145, 300Mb/s) prędkości. W teście okazało się, że warto fabryczne 145 przestawić na maksymalne 300. W tym ustawieniu WNR okazał się ruterem szybszym od wielu droższych konkurentów pozostawiając za sobą nawet ośmioantenowego Netgeara WNR3500-100ISS. Kopiowanie odbywało się w tempie 80 Mb/s, otwieranie i zamykanie pliku trwało 24 milisekundy. Pierwszy wynik należy do najlepszych, drugi do średnich. Pakiety TCP transferowały się z szybkością 40 Mb/s, UDP – 24. Współpraca z dwu i trzyantenowym laptopem przebiegała w tym samym tempie. Nic dziwnego, że test propagacji sygnału wypadł nieco gorzej niż w ruterach trzyantenowych.

Instalacja przebiegała bez problemu z jednym wyjątkiem. Urządzenie zwlekało z przyjęciem adresu IP z serwera i zrobiło to dopiero po swoim zresetowaniu. Taka recepta jest zresztą wymieniona w instrukcji. Przydaje się umieszczenie strony konfiguracyjnej (po polsku!) pod adresem routerlogin.net.

Netgear nie został hojnie wyposażony. Nie obsługuje ani tuneli VPN, ani VoIP. Za to dysponuje pełnym asortymentem zapór i może być częścią większej instalacji opartej o system Wireless Distribution System.