Netgear WNR2200

Netgear WNR2200 jest ruterem DSL średniej klasy. Lepsze wrażenie sprawia oprogramowanie, gorsze - wydajność i cała strona sprzętowa.

Budowa

Netgear WNR2200 jest następcą modelu WNR2000. Ma typową dla tego producenta konstrukcję z antenami ukrytymi pod obudową. Dostęp do Internetu odbywa się za pomocą gniazdka sieciowego. Ruter ma także port USB, do którego można podłączyć większą pamięć i udostępniać ją w systemie ReadyShare.

WNR2200 jest klasyczną "enką". Do łączności bezprzewodowej wykorzystywane jest tylko pasmo 2,4 GHz. Połączenia przewodowe, w standardowej liczbie czterech, przeznaczonych do obsługi do wnętrza sieci, mają gniazda stumegabitowe.

Zobacz również:

  • Top 10 gadżetów i urządzeń Smart Home z AliExpress, które musisz mieć [23.03.2023]
  • 9 sposobów na ochronę tożsamości online

Możliwości

Jak zwykle instalacja jest możliwa na dwa sposoby. Program umieszczony na płycie przeprowadził ją w żółwim tempie, ale bezbłędnie, wystarczyło wpisać nazwę użytkownika i hasło. Większe poprawki były potrzebne w czasie instalacji za pomocą strony WWW. Podłączenie do Neostrady wymagało zmiany ustawień fabrycznych.

Dodatkowe możliwości są dostępne dla pamięci połączonej przez USB. Dysk twardy lub pendrive (tylko FAT lub NTFS) można eksplorować jako serwer plików, FTP, HTTP. Dwa ostatnie mogą być także dostępne z Internetu pod adresem IP przydzielonym przez dostawcę. Oprócz tego można skonfigurować te usługi ręcznie. Interesująca jest możliwość mierzenia i sterowania transferami oraz czasami połączeń, w tym ograniczenia jego miesięcznej wielkości do zadanej liczby. To zabezpiecza portfel, kiedy płaci się za wykorzystany transfer. Ruter ma też możliwość konfiguracji QoS, część jest predefiniowana, można dodać własne.

Netgear WNR2200

WNR2200 ma więcej opcji bezpieczeństwa od konkurentów. Na czarnej liście mogą być domeny, ale także słowa kluczowe. Zakaz może funkcjonować tylko w wybranych porach. Bogate są możliwości zapory. Można budować różne reguły do różnych segmentów sieci dla wszystkich albo tylko do wybranych zakresów adresów IP. Urządzenie obsługuje serwer pocztowy. Można zażądać alarmu e-mailem, jeśli stwierdzone zostaną: atak DoS, skanowanie portów lub próba wejścia na zablokowany portal.

Wydajność

Tryb pracy WRN2200 wybiera się pośrednio, z listy trzech (54, 145, 300 Mb/s) prędkości. Transfery mogą być bardzo dobre pod warunkiem poprawienia ustawień fabrycznych. Ruter samodzielnie nie optymalizuje ustawień: nie szuka najmniej obciążonego kanału ani nie próbuje podwoić jego szerokości. Netgear nie został mistrzem wydajności w transferach pakietów. Lepiej poszło z plikami. Kopiowanie odbywało się w niezłym tempie 90 Mb/s, ale otwieranie i zamykanie pliku trwało aż 33 milisekundy, dwukrotnie dłużej od przeciętnej. Pakiety TCP przenosiły się z szybkością 40, UDP - 21 Mb/s. Test propagacji sygnału wypadł nie najgorzej, stosunkowo lepiej w przechodzeniu przez mury niż na otwartej przestrzeni.

Wyniki testów

Netgear WNR2200
Netgear WNR2200

Wnioski

Netgear WNR2200 jest ruterem DSL, przystosowanym do otrzymywania Internetu za pośrednictwem ethernetu. Cztery gniazdka stumegabitowe oraz radio 2,4 GHz służą do obsługi sieci lokalnej. Możliwe jest udostępnienie pamięci masowej, pendrajwa albo dysku twardego przez port USB. Ruter najlepiej zda egzamin w warunkach domowych i niewielkich biurach. Konkurenci to Modecom MC-WR22, Edimax BR-6225n i Planet WNRT-630