Netgear WNR3500-100ISS

Zalety:

  • Polska strona konfiguracyjna
  • Niezła propagacja na otwartej przestrzeni
  • Anteny wewnątrz urządzenia

Wady:

  • Kapryśna praca
  • Przeciętne transfery

Netgear WNR3500-100ISS jest niezwykłym ruterem przede wszystkim ze względu na system antenowy. Jest ich aż osiem, przymocowanych do układu drukowanego i nie wystających poza obudowę. System nazywa się Rangemax i według nazwy powinien wyróżniać się ponadstandardowym zasięgiem. Ta deklaracja nie potwierdziła się w teście. Rzeczywiście propagacja fal była lepsza od średniej, ale nie dorównywała osiąganej przez liderów.

Netgear WNR3500-100ISS jest niezwykłym ruterem przede wszystkim ze względu na system antenowy. Jest ich aż osiem, przymocowanych do układu drukowanego i nie wystających poza obudowę. System nazywa się Rangemax i według nazwy powinien wyróżniać się ponadstandardowym zasięgiem. Ta deklaracja nie potwierdziła się w teście. Rzeczywiście propagacja fal była lepsza od średniej, ale nie dorównywała osiąganej przez liderów. Na tle innych nieźle wypadła propagacja na wolnej przestrzeni, gorzej przenikanie przez przeszkody. Transfer pakietów TCP mierzonych programem Qcheck osiągnął 45 Mb/s. To o 10 mniej od najlepszych. W podobne straty do liderów zanotował Netgear w transferze UDP. Duże porcje danych kopiuje w tempie 60 Mb/s, zamykanie i otwieranie pliku trwa 12 milisekund.

Koperta na CD jest opatrzona poleceniem rozpoczęcia instalacji od uruchomienia jego zawartości. Rzeczywiście instalacja ścieżką wytyczoną przez program producenta przebiega bez problemów. Ale wystarczy jeden brak, nawet pod koniec procesu, żeby trzeba było zaczynać wprowadzać wszystkie dane od nowa. Konieczne też jest połączenie z Internetem za pomocą którego aktualizuje się firmware. Sam pomysł jest dobry, gdyby jego wykonanie nie było przymusowe. Bez takiego stresu przebiega instalacja standardowa, dla nie przepadających za wpisywaniem numerów IP jest adres strony konfiguracyjnej (w języku polskim!) w postaci routerlogin.net. Netgear ma też braki w możliwościach. Urządzenie nie obsługuje ani tuneli VPN, ani VoIP. Za to dysponuje pełnym asortymentem zapór z funkcją powiadomienia pocztą o krytycznych wydarzeniach. Urządzenie pracuje wyłącznie w paśmie 2,4 GHz.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier