Netgear XR500 - recenzja routera dla graczy

Router Nighthawk Pro Gaming XR500 to jedno z najciekawszych urządzeń w ofercie marki Netgear. Sprzęt został wyposażony w nowoczesny system DumaOS, czym zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurentów. Nasze laboratorium sprawdziło czy jest to rozwiązanie godne uwagi.

W skrócie:

Netgear XR500 to router z funkcjami dedykowanymi dla graczy. Dodatkowo, charakteryzuje go stylowy wygląd oraz duża przepustowość.

Zalety:

 • Oprogramowanie DumaOS
 • Funkcja QoS
 • Geo-Filter
 • bogaty zestaw złącz
 • MU-MIMO

Wady:

 • Brak należytego spolszczenia interfejsu

Nighthawk Pro Gaming to jedna z najnowszych linii produktowych w ofercie marki Netgear. Aktualnie obejmuje ona dwa urządzenia skierowane do graczy. Pierwszym z nich jest swich SX10 z programowalnym podświetleniem LED i rozbudowanym interfejsem, dostępnym również z poziomu urządzeń mobilnych. Drugie urządzenie to Router XR500, który dzięki uprzejmości marki Netgear mieliśmy okazję przetestować.

Netgear XR500 - ocena

Budowa: 9

Wyposażenie: 9

Wydajność 10

Opłacalność: 8

Ocena końcowa: 9

Stylistyka

Zgodnie z oczekiwaniami graczy, XR500 wyróżnia się agresywnym wzornictwem. Pokaźnych rozmiarów obudowa (322 x 244 x 55 mm) została wykonana z matowego tworzywa. Jej frontowa część przyciąga wzrok rzędem 11 diod sygnalizacyjnych, które zależnie od potrzeb można wyłączyć lub pozostawić włączone. Górny panel kryje dwa przyciski – WPS do szybkiego parowania urządzeń oraz Wi-Fi on/off do aktywowania sieci bezprzewodowej. Korona złożona z 4 regulowanych anten jest zapowiedzią obsługi technologii MU-MIMO.

Zobacz również:

 • Najlepsze routery na kartę SIM - jaki router kupić?
Netgear XR500 - recenzja routera dla graczy

Pokaźny zestaw diod sygnalizacyjnych cieszy oko. Oczywiście producent przewidział możliwość ich wyłączenia jednym przyciskiem.

Specyfikacja

Obudowa modelu XR500 kryje również interesujący złącz. Obok standardowego pakietu 4 portów LAN, specyfikacja obejmuje także 2 gniazda USB 3.0. Pozwalają one na efektywną obsługę modemów, bądź wykorzystanie przenośnego dysku w roli nośnika sieciowego.

Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,7GHz wsparty przez 512 MB pamięci RAM. Netgear XR500 to router dwuzakresowy. Oznacza to, że wspiera symultaniczną transmisję danych z wykorzystaniem częstotliwości 2,4 i 5 GHz. Nie zabrakło także wsparcia dla wcześniej wspomnianej technologii MU-MIMO, pozwalającej na obsługę wielu połączeń bez spadku wydajności poszczególnych transferów.

Oprogramowanie i praca

Instalacja i konfiguracja routera przebiega wyjątkowo intuicyjnie. Pierwsze podłączenie z komputerem automatycznie aktywuje przeglądarkę i dostępny z jej poziomu panel konfiguracyjny. Pozwala on na zmianę danych dostępowych oraz zoptymalizowanie działania routera z uwzględnieniem wydajności lokalnej infrastruktury sieciowej. Oprogramowanie zostało spolszczone, ale tylko częściowo. Wiele informacji dotyczących instalacji wciąż jest prezentowanych w języku angielskim.

Netgear XR500 - recenzja routera dla graczy

System DumaOS pracuje w języku angielskim, jednakże graficzna forma prezentacji danych zapewnia należytą intuicyjność obsługi.

Bezpośrednio po ukończeniu pierwszej konfiguaracji, użytkownik może przenieść się do oprogramowania DumaOS, będącego najciekawszym wyróżnikiem testowanej konstrukcji. System nie został wprawdzie spolszczony, ale jego obsługa nie powinna nastręczyć większych problemów. Graficzny interfejs programu zachwyca mnogością funkcji i prezentowanych parametrów.

Użytkownik otrzymuje dostęp do szczegółowych statystyk dotyczących transferu, listy podłączonych urządzeń, a nawet obciążenia procesora routera. Wszystko jest aktualizowane w czasie rzeczywistym na atrakcyjnie rozplanowanych wykresach.

Netgear XR500 - recenzja routera dla graczy

Dane aktualizowane w czasie rzeczywistym pozwalają szybko zorientować się w strukturze i obciążeniu sieci.

Oprogramowanie oferuje także niezwykle istotną funkcję QoS, pozwalającą na samodzielne przydzielanie priorytetów i maksymalnych transferów do poszczególnych urządzeń. Dzięki temu nie występuje ryzyko, że aktualizacja telewizora bądź smartfona spowoduje spadek efektywności połączenia, na którym właśnie odbywa się ważna rozgrywka.

Netgear XR500 - recenzja routera dla graczy

Funkcja QoS pozwala na łatwe zarządzanie przydziałami transferu. To rozwiązanie, które powinno znaleźć się w każdym routerze dla graczy.

Nie zabrakło również funkcji związanych z tworzeniem serwerów mediów (na dysku USB) czy filtrowaniem treści. Nietypowym rozwiązaniem jest funkcja Geo-Filter, zawężająca listę uczestników sieciowych rozgrywek do określonego przez użytkownika obszaru. Dzięki temu ogranicza ryzyko wystąpienia wysokich pingów podczas gry z graczami z innych państw lub nawet kontynentów. Lista kompatybilnych gier jest dostępna na stronie netduma i obejmuje 15 popularnych tytułów takich jak Fifa 18, Uncharted 4 czy Call of Duty: WWII. Router XR500 to urządzenie pracujące w standardzie AC2600. Oznacza to, że jego maksymalna prędkość transferu wynosi 800Mbps w częstotliwości 2,4GHz i 1733Mbps w częstotliwości 5 GHz. Wynik ten można teoretycznie zwielokrotnić korzystając technologii MU-MIMO.

Podsumowanie

Wszystkie routery skierowane dla graczy to urządzenia wyróżniające się wysoką wydajnością oraz interesującym wzornictwem. Netgear na tym tle ma do zaoferowania jeszcze jedną istotną zaletę. Oprogramowanie DumaOS to doskonały wybór dla entuzjastów gier. System pozwala na precyzyjną kontrolę połączeń bezprzewodowych zapewniając użytkownikowi przewagę w sieciowych potyczkach. Jednocześnie oprogramowanie okazuje się proste w obsłudze i atrakcyjne wizualnie. Istotnym atutem urządzenia jest obecność dwóch gniazd z szybkim interfejsem USB 3.0 oraz wsparcie dla technologii MU-MIMO.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: