Nexus 9

Zalety:

  • Wydajność
  • Jakość wykonania
  • Długi czas pracy na baterii

Wady:

  • Brak czytnika kart pamięci

Nexus 9 ma dosyć nietypowy ekran o przekątnej 8,9 cali, który pracuje w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli.

Zastosowana matryca IPS wyróżnia się głęboką czernią, szerokimi kątami widzenia (9 / 10 pkt) i dobrą reprodukcją kolorów. Przy maksymalnej jasności ekranu zmierzona przez nas luminancja wynosiła 450 cd/m2. Wyświetlany na ekranie obraz będzie dobrze widoczny nawet w słoneczne dni. Lepsze parametry oferuje tylko Sony Xperia Z3 Tablet Compact.

Nexus 9

HTC Nexus 9 jest mniejszy (228 x 153 x 7,9 mm) od 10 calowych tabletów, ale pracuje się na nim równie wygodnie. Ekran ma aż 281 pikseli na cal czyli o 100 pikseli więcej niż inne tablety 8 calowe pracujące w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli jak np. LG G Pad 8 czy Archos 80 Helium 4G. Nexus 9 nie ma panoramicznych proporcji jak inne 8 calowe tablety, jest od nich o około 3 cm szerszy co pozytywnie wpływa na komfort przeglądania stron internetowych. Wysokie zagęszczenie pikseli sprawia, że nawet małe czcionki są czytelne i doskonale widoczne a wyświetlane na ekranie zdjęcia i filmy wyróżniają się dużą szczegółowością. Lepsze pod tym względem są tylko: Samsung Galaxy TabPro 8.4 i Samsung Galaxy TabPro 8.4 LTE (359 ppi).

Nexus 9 to drugi po Nvidii Shield tablet wyposażony w nowoczesną platformę Nvidii Tegra K1. Tym razem w nieco „odchudzonej” wersji, bo nie z czterordzeniowym procesorem jak w Nvidii Shield a dwurdzeniową jednostką o częstotliwości taktowania 2,3 GHz. Nexus 9 nie ma jednak żadnych kompleksów i pod względem wydajności wygrywa z większością czterordzeniowych tabletów zbudowanych na układach Mediateka czy Rockchipa a nawet Qualcomma.

Nexus 9

W teście CPU Prime mierzącym wydajność procesora w operacjach jedno i wielowątkowych uzyskał wynik dwukrotnie lepszy od Sony Xperii Z3 Compact, Samsunga Galaxy TabPro 8.4. Były one o około 30% wolniejsze a to jedne z najszybszych tabletów wykorzystujące platformę Snapdragon 800/ 801. Również wydajność układu graficznego Nvidii nie pozostawiła rywalom najmniejszych szans. Lepszy od Nexusa 9 okazał się tylko tablet Nvidii Shield, który również wykorzystuje platformę Tegra K1, ale ma mocniejszy czterordzeniowy procesor.

Nexus 9

HTC wyposażony jest w duży akumulator i również dobrze wypadł w teście czasu pracy na baterii umożliwiając pracę urządzenia przez prawie 10 godzin podczas przeglądania stron internetowych Niestety to jeden z nielicznych tabletów bez czytnika kart pamięci.

HTC Nexus 9 okazał się bardzo szybki i przy tym długo działa na baterii. Nietypowy ekran o przekątnej 8,9 cali doskonale sprawdza się podczas przeglądania stron internetowych. To dobra alternatywa dla mniejszych 8,4 calowych tabletów.

Edward Wawrzyniak

Nexus 9