Nikon Coolpix S1000pj

Aparat jest niewątpliwie jedną z najciekawszych cyfrówek, jakie mieliśmy okazję testować. Jest bowiem pierwszym modelem na świecie, który wyposażono w projektor.

Aparat jest niewątpliwie jedną z najciekawszych cyfrówek, jakie mieliśmy okazję testować. Jest bowiem pierwszym modelem na świecie, który wyposażono w projektor. S1000pj dysponuje zatem podwójną optyką - jeden obiektyw służy do rejestracji zdjęć i filmów, drugi do rzucania elektronicznego obrazu na znajdującą się przed aparatem płaszczyznę.

Wbudowany do urządzenia projektor wyposażono w matrycę o rozdzielczości VGA. Według danych producenta, może wyświetlać powiększenie o przekątnej nawet 40 cali. W rzeczywistości zastosowana LED-owa lampa projekcyjna nie jest aż tak mocna, by obraz o tak dużym powiększeniu charakteryzował się dobrą jasnością. Jeśli obraz będzie wyświetlany w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu, można go powiększyć nawet do wielkości 1,2 m w podstawie. Nie będzie on co prawda bardzo jasny, ale z powodzeniem wystarczy do prawidłowego odwzorowania fotografii. Projektor raczej średnio nadaje się za to do użycia w jasnych pomieszczeniach.

Po co projektor w aparacie?

Miniaturowe projektory nie są nowością. Na rynku od pewnego czasu sprzedawane są mobilne modele wykorzystujące energooszczędne diody LED. Genialnym ruchem Nikona było wykorzystanie istniejącej technologii wyświetlania obrazu i wbudowania mikro-projektora do modelu popularnej cyfrówki. Aparat dzięki temu pozwala na prezentację wykonanych nim zdjęć (lub nagranych filmów) wielu osobom jednocześnie, niemal w dowolnym miejscu, gdzie nie ma dużego telewizora czy ekranu komputera. Mimo, że jaskrawość wyświetlanego przez Coolpiksa S1000pj obrazu pozostawia jeszcze wiele do życzenia, cyfrówka robi na prawdę spore wrażenie. Aparat sprawdzi się zarówno na imprezie, gdzie szerszemu gronu można zaprezentować na bieżąco rejestrowane zdjęcia i nagrania, jak i na wyjeździe wakacyjnym, gdzie w pokoju hotelowym, jak w kinowej sali, można przeglądać swoje prace.

Możliwości i budowa

Aparat został wyposażony w sensor o rozdzielczości 12 mln pikseli oraz szerokokątny, 5-krotny zoom z optycznym stabilizatorem. Pod względem możliwości fotograficznych aparat prezentuje się dość skromnie – jest typowym przedstawicielem kieszonkowej klasy slim. Użytkownik może ustawiać tylko podstawowe parametry, takie jak czułość, balans bieli (można wykonać ręczny pomiar) i rozdzielczość.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: