Nikon Coolpix S1100pj

Nikon w prowadził na rynek następcę swojego niezwykle oryginalnego produktu – aparatu kompaktowego z wbudowanym projektorem. Mimo niekonwencjonalnego wyposażenia aparat nie jest duży – wszystko zmieściło się do średniej wielkości obudowy. W stosunku do poprzednika Coolpix S1100pj zyskał większą rozdzielczość matrycy, dotykowy ekran o sporej rozdzielczości i większą moc lampy projektora. Ponadto nie ma już ograniczeń związanych z odtwarzaniem (i wyświetlaniem przez wbudowany projektor) plików JPEG pochodzących z innych aparatów. Coolpix S1100pj sprawdzi się zarówno na imprezie, gdzie można pokazać zdjęcia czy filmy większemu gronu znajomych ale także na spotkaniu biznesowym – aparat może wyświetlić prezentacje PowerPointa zapisane w formacie plików JPEG.

Nikon w prowadził na rynek następcę swojego niezwykle oryginalnego produktu – aparatu kompaktowego z wbudowanym projektorem. Mimo niekonwencjonalnego wyposażenia aparat nie jest duży – wszystko zmieściło się do średniej wielkości obudowy.

W stosunku do poprzednika Coolpix S1100pj zyskał większą rozdzielczość matrycy, dotykowy ekran o sporej rozdzielczości i większą moc lampy projektora. Ponadto nie ma już ograniczeń związanych z odtwarzaniem (i wyświetlaniem przez wbudowany projektor) plików JPEG pochodzących z innych aparatów.

Coolpix S1100pj sprawdzi się zarówno na imprezie, gdzie można pokazać zdjęcia czy filmy większemu gronu znajomych ale także na spotkaniu biznesowym – aparat może wyświetlić prezentacje PowerPointa zapisane w formacie plików JPEG.

Budowa

Pod względem budowy cyfrówka przypomina modele typu slim – zastosowano w nim „wewnętrzny” obiektyw ułożony poprzecznie względem domniemanej osi optycznej. Z oczywistych powodów grubość obudowy nie może być jednak tak niewielka jak w najbardziej płaskich cyfrówkach. Z tyłu umieszczono dotykowy, 3-calowy ekran LCD, pozwalający nie tylko na prostą obsługę menu, ale także ...rysowanie po zdjęciach. W zestawie znajduje się malutki, plastikowy rysik, którym dzieci mogą dowolnie mazać po zdjęciach.

Aparat nie dysponuje dedykowanymi przyciskami, skracającymi czas dostępu do podstawowych funkcji cyfrówki. Nie jest on jednak taki długi – po rozwinięciu meny podręcznego – na ekranie pojawi się 8 „softkeys”, dzięki którym możesz szybko ustawić tryb pracy migawki, rozdzielczość, czułość czy kompensację ekspozycji.

Ogniskową zmieniamy za pomocą dźwignienki okalającej spust migawki.

Proketor, podobnie jak w modelu S1000pj znajduje się w środkowej części obudowy. Na górze zlokalizowano pierścień za pomocą którego ręcznie ustawia się ostrość wyświetlanego obrazu.

Nikon Coolpix S1100pj jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym. Masa aparatu z włożonym akumulatorem wynosi 176 gram.

Elektronika

Aparat został wyposażony w sensor o rozdzielczości 4320x3240 (14mln) pikseli. Producent użył w matrycy typu 1/2,3 cala. Fotografie zapisywane sa na karcie SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB) lub w pamięci wewnętrznej o wielkości 79 MB. Od momentu włączenia aparat jest gotowy do pracy w 1,7 sekundy.

Optyka

Kompakt ten został wyposażony w obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa odpowiada 28 milimetrom. Jest to zatem obiektyw szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować szerokie plany. Świetnie nadaje się do fotografowania architektury czy obejmowania szerokiego planu (na przykład grupy osób) w ciasnych pomieszczeniach.

Największy otwór przysłony przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:3,9. Obiektyw niestety należy do "ciemnych" - w słabych warunkach oświetleniowych trudno jest nim używać krótkich czasów (chyba, że kosztem podwyższenia czułości). Na szczeście konstruktorzy zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu.

Funkcjonalność fotograficzna

Aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. Cyfrówka pozwala na szczęście na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na poprawne oddanie barw podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka aparatów zazwyczaj radzi sobie słabo).

Filmowanie

Nikon Coolpix S1100pj pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości HD (standard 720p). W aparacie zastosowano dedykowany przycisk pozwalający na inicjację lub kończenie rejestracji wideo. Podczas kręcenia filmów użytkownik może używać zoomu optycznego.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Nikon Coolpix S1100pj otrzymał 4,5 punktu na 10 możliwych. Pod względem szczegółowości rejestrowanego obrazu, aparat dorównuje więc większości konstrukcji z „łamanym” układem optycznym. Zdjęcia nie budzą zastrzeżeń pod względem odwzorowania geometrycznego. W teście oceny stopnia dystorsji (deformacji beczkowatej) aparat otrzymał 10 punktów.

W jednym z najistotniejszych testów - próbie "dynamiki", która określa zdolność aparatu do jednoczesnego odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach - aparat otrzymał 6,5 punktu na dziesięć. To niezły wynik jak na prosty kompakt. W próbie określającej poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat dostał 3,3 punktu (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 2,9 punktu.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 3,8 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 3,2 punktu.

Podsumowanie

Aparat może nie jest demonem jakości (chodzi o jakość zdjęć) i nie pozwala na ręczne sterowanie ekspozycją. Świetnie jednak sprawdzi się w niektórych sytuacjach: na imprezie, spotkaniu biznesowym czy podczas zabawy z dziećmi.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: