Nikon Coolpix S2500

Mało jest na rynku aparatów, do których tak dobrze pasuje określenie "kieszonkowa cyfrówka" jak do tego modelu Coolpiksa. Jeśli szukasz modelu naprawdę małego to kapitalne rozwiązanie - powierzchnia przedniej i tylnej ścianki odpowiada mniej więcej karcie kredytowej. Grubość korpusu wynosi zaledwie 17 mm! Pod względem funkcjonalności fotograficznej S2500 jest raczej ubogi, ale nie można w tym przypadku uznawać tego za wadę. Model ma być przede wszystkim mały, lekki i prosty w obsłudze. Dla wielu zainteresowanych atutem będzie także przystępna cena.

Wyjątkowo małe wymiary obudowy Nikona S2500 oczywiście ograniczają jej funkcjonalność. Nie znajdziemy wielu pokręteł czy chociażby małego kółka zmiany wartości. Na tylnej ściance, prócz 2,7-calowego wyświetlacza zmieścił się nawigator oeaz 4 podstawowe przyciski. Kierynku "talerzyka" nawigacyjnego pełnią rolę skrótów do samowyzwalacza, kompensatora, trybu makro i menu lampy błyskowej. Cyfrówka nie dysponuje przyciskiem pozwalającym na szybka zmianę czułości. Ustawianie poziomu ISO możliwe jest tylko menu aparatu.

Nikon Coolpix S2500 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym. Masa aparatu wraz z nim wynosi zaledwie 117 gram.

Elektronika

Cyfrówka dysponuje sensorem o rozdzielczości 4000x3000 (12mln) pikseli. Konstruktorzy zastosowali fizycznie matrycę typu 1/2,3 cala. Zdjęcia zapisywane są na nośniku typu SDHC. Nikon Coolpix S2500 uruchamia się w 1,6 sekundy.

Optyka

Tani i mały Coolpix został uzbrojony obiektywem z 4-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa obiektywu S2500 odpowiada 27 milimetrom. Jest to obiektyw szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować szerokie plany. Przy najkrótszej ogniskowej światło obiektywu jest równe 1:3,2. Obiektyw nie jest zatem ani superjasny ani "ciemny" - pod względem możliwości jest typowy w tej grupie cenowej. Niestety aparatu nie wyposażono w mechaniczny stabilizator obrazu.

Funkcjonalność

Aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. Cyfrówka pozwala na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na poprawne oddanie barw podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka radzi sobie słabo). Nikon Coolpix S2500 nie został przystosowany do rejestracji filmów w rozdzielczości HD. Może nagrywać ruchomy obraz w rozdzielczości 640x480 piksleli. W aparacie zastosowano dedykowany przycisk pozwalający na inicjację lub kończenie rejestracji wideo. Podczas kręcenia filmów użytkownik może używać zoomu optycznego.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Nikon Coolpix S2500 otrzymał 6 punktów na 10 możliwych. Jak widać, pod względem szczegółowości rejestrowanego obrazu, aparat nie zachwyca. Aparat uzyskał przeciętne noty w teście odwzorowania geometrycznego - w badaniu dystorsji (beczkowate wygięcie obrazu) otrzymał 5,8 punktów.

W jednym z najistotniejszych testów - próbie "dynamiki", która określa zdolność aparatu do jednoczesnego odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach - aparat otrzymał 6,4 punktu na dziesięć. To niezły wynik jak na cyfrówkę tej klasy. Za poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat otrzymał 5,9 punktu (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 3,8 punktu. Także nieźle...

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), Nikon Coolpix S2500 uzyskał zaledwie 2,1 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał już 8 punktów.

Oceny szczegółowości obrazu oraz dynamiki zostały wystawione na podstawie wzrokowej oceny zdjęć testowych. Pozostałe wyniki wystawiliśmy na podstawie danych pochodzących z oprogramowania do analizy wzorca Gretag Macbeth napisanego na potrzeby naszych testów laboratoryjnych (aplikacja EmZet Computing PCWK Macbeth).

</TRESC_PELNA>

<PODPISY>

Ostrość.

Aparat niestety fatalnie odwzowowuje kolory - może zadaniem cyfrówki jest "malowanie trawy na zielono"?

W teście ostrości obrazu Nikon Coolpix S2500 otrzymał 6 punktów na 10 możliwych. Jak widać, pod względem szczegółowości rejestrowanego obrazu, aparat nie zachwyca.

Dystorsja.

Aparat uzyskał przeciętne noty w teście odwzorowania geometrycznego - w badaniu dystorsji (beczkowate wygięcie obrazu) otrzymał 5,8 punktów.

Dynamika.

W jednym z najistotniejszych testów - próbie "dynamiki", która określa zdolność aparatu do jednoczesnego odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach - aparat otrzymał 6,4 punktu na dziesięć. To niezły wynik jak na cyfrówkę tej klasy.

</PODPISY>

<ZALETY>

Niewielkie wymiary i waga

Szerokokątny obiektyw

Niezłe wyniki dynamiki (jak na tę klasę aparatu)

</ZALETY>

<WADY>

Słabe odwzorowanie barw

Brak mechanicznego stabilizatora obrazu

</WADY>


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: