Nikon Coolpix S4000

Aparat należy do najmniejszych kompaktów Nikona – bez trudu można go schować nawet w ciasnej kieszeni. To, co odróżnia model s4000 od innych Coolpiksów, to dotykowy ekran LCD o wysokiej rozdzielczości. Aparat dysponuje 4-krotnym zoomem optycznym, pozwalającym na wykonywanie ujęć szerokokątnych. Użytkownik S4000 może kręcić filmy w rozdzielczości Full HD oraz fotografować przy bardzo wysokiej czułości (ISO 3200).

Aparat należy do najmniejszych kompaktów Nikona – bez trudu można go schować nawet w ciasnej kieszeni. To, co odróżnia model s4000 od innych Coolpiksów, to dotykowy ekran LCD o wysokiej rozdzielczości. Aparat dysponuje 4-krotnym zoomem optycznym, pozwalającym na wykonywanie ujęć szerokokątnych. Użytkownik S4000 może kręcić filmy w rozdzielczości Full HD oraz fotografować przy bardzo wysokiej czułości (ISO 3200).

Budowa

Większość cyfrówek jest wyposażona w czterokierunkowy nawigator (tak zwany „talerzyk nawigacyjny”), który pomaga poruszać się po menu. Coolpix S4000 go nie jednak ma - ustawienia wykonuje się poprzez przyciskanie tak zwanych „soft keys” wyświetlanych na dotykowym ekranie. Tuż obok niego znajdziesz tylko dwa tradycyjne klawisze – jeden służący do zmiany trybów pracy (rejestracja zdjęć / rejestracja filmów), drugi uaktywnia tryb odtwarzania.

Menu, prezentowane a dotykowym wyświetlaczu jest dość intuicyjne i pozwala na wykonanie szybkich nastaw. Bardzo wygodne jest to, że można wskazać palcem miejsce kadru, w którym ma być ustawiana ostrość. Nie tylko – można aparat ustawić też tak, że wskazanie palcem miejsca ustawiania ostrości spowoduje automatyczne wyzwolenie migawki.

Ogniskową zmieniamy za pomocą dźwigienki okalającej spust migawki. Nikon Coolpix S4000 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym. Kompakt razem z nim waży niewiele - zaledwie129 gram.

Funkcjonalność

Aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. Cyfrówka pozwala za to na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na poprawne oddanie barw podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka aparatów zazwyczaj radzi sobie słabo).

Coolpix S4000 pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości HD. Podczas filmowania nie można jednak użyć zoomu optycznego. Poruszenie dźwignią zmiany ogniskowej spowoduje co prawda zbliżenie, ale kosztem jakości (rozdzielczości).

Elektronika

Aparat został wyposażony w sensor o rozdzielczości 4000x3000 (12mln) pikseli. Konstruktorzy zastosowali sensor typu 1/2,5 cala. Zastosowana matryca należy zatem do najmniejszych, jakie montuje się w aparatach cyfrowych. Małe wymiary są na ogół przyczyną spadku dynamiki obrazu oraz pojawiania się sporych szumów. W tym przypadku jednak problemu tego nie ma (o czym dalej). Pliki zdjęciowe trafiają na nośnik typu SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB) lub w pamięci wewnętrznej.

Od momentu włączenia aparat jest gotowy do pracy w 1,9 sekundy.

Optyka

Model ten został uzbrojony obiektywem z 4-krotnym zoomem optycznym.Najkrótsza ogniskowa optyki aparatu to ekwiwalent 27 milimetrów. Jest to obiektyw szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować szerokie plany. Świetnie nadaje się do fotografowania architektury czy obejmowania szerokiego planu (na przykład grupy osób) w ciasnych pomieszczeniach.

Światło obiektywu przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:3,2. Obiektyw nie jest zatem ani superjasny ani "ciemny". Niestety aparatu nie wyposażono w mechaniczny stabilizator obrazu. W czasie gdy coraz więcej, nawet tanich, cyfrówek nim dysponuje można to postrzegać jako sporą wadę.

Kontrola kadru

Nikon Coolpix s4000 dysponuje monitorem LCD, którego przekątna wynosi 3 cale i rozdzielczości 460000 pikseli. Zastosowany monitor zapewnia wysoki komfort zarówno podczas kadrowania, jak i oglądania wykonanych zdjęć. Dzięki wysokiej rozdzielczości można na nim dostrzec dużo detali.

Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Nikon Nikon Coolpix s4000 otrzymał 6,5 punktów na 10 możliwych. Nie jest to co prawda świetny rezultat, ale też i nie najgorszy - szczegółowość obrazu do większości zastosowań jest wystarczająca. Aparat uzyskał przeciętne noty w teście odwzorowania geometrycznego - w badaniu dystorsji (beczkowate wygięcie obrazu) otrzymał 5,8 punktów.

W jednym z najważniejszych testów - próbie określającej rozpiętość tonalną zdjęć – S4000 otrzymał 6,8 punktu na dziesięć. Jak na kompakt (i to z małą fizycznie matrycą) to bardzo dobry rezultat. Za poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat otrzymał 5,4 punktu (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 3,5 punktu. W porównaniu z innymi modelami osiągnięte rezultaty nie są złe.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał jedynie 2 punkty (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Tu trudno doszukiwać się powodów do pochwał. Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa na szczęście zmianie - w tej próbie aparat uzyskał już 4,6 punktu.

W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) okazało się, że aparat ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego oświetlenia.