Nikon Coolpix S5100

Mały kieszonkowy aparat Nikona, który został przystosowany do rejestracji filmów w rozdzielczości 720p. Atutem tej konstrukcji jest także szerokokątny, pięciokrotny zoom optyczny stabilizowany mechanicznie. Uwagę zwraca też zawrotne tempo uruchamiania się cyfrówki – Coolpix S5100 czyni to w około pół sekundy.

Mały kieszonkowy aparat Nikona, który został przystosowany do rejestracji filmów w rozdzielczości 720p. Atutem tej konstrukcji jest także szerokokątny, pięciokrotny zoom optyczny stabilizowany mechanicznie. Uwagę zwraca też zawrotne tempo uruchamiania się cyfrówki – Coolpix S5100 czyni to w około pół sekundy.

Budowa

To bardzo klasycznie zbudowany kompakt. Na górze znajduje się tylko włącznik oraz przycisk spustu migawki, który okala dźwigienka służąca do zmiany ogniskowej. Z tyłu, po prawej stronie monitora LCD zlokalizowano kilka przycisków sterujących oraz „talerzyk” nawigatora. Nikon Coolpix S5100 został wyposażony w przycisk kompensacji ekspozycji (jego rolę pełni jeden z biegunów "biegunów" talerzyka nawigatora). Dzięki niemu szybko można reagować jeśli aparat rejestruje obraz zbyt jasno lub za ciemno. Cyfrówka nie dysponuje przyciskiem pozwalającym na szybka zmianę czułości. Ustawianie poziomu ISO możliwe jest tylko menu aparatu.

Nikon Coolpix S5100 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 740 mAh. Kompakt razem z akumulatorem waży 132 gramy.

Elektronika

Kompakt wyposażono w matrycę o rozdzielczości 4000x3000 (12mln) pikseli. Producent wyposażył aparat w matrycę typu 1/2,3 cala. Aparat zapisuje zdjęcia na karcie SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB) lub w pamięci wewnętrznej. Coolpix uruchamia się bardzo szybko - w niespełna sekundę.

Optyka

Do korpusu wmontowano obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa optyki cyfrówki 28 milimetrów. Jest to obiektyw szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować szerokie plany. Świetnie nadaje się do fotografowania architektury czy obejmowania szerokiego planu. W położeniu szerokokątnym największy otwór przysłony to 1:2,7. To jasna optyka - pozwala na używanie krótkich czasów otwarcia migawki nawet w słabszym oświetleniu. Projektanci zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu - możesz dzięki niemu fotografować „z ręki” nawet z przy długim czasie ekspozycji.

Kontrola kadru

Coolpix S5100 został wyposażony w monitor o przekątnej 2,7 cale i rozdzielczości 230000 pikseli. Ekran, jaki zastosowali konstruktorzy, zapewnia wystarczający komfort zarówno podczas kadrowania, jak i oceny zarejestrowanych zdjęć. Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Funkcjonalność

Aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. Cyfrówka pozwala na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na poprawne oddanie barw podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka aparatów zazwyczaj radzi sobie słabo).

Nikon Coolpix S5100 pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości HD. W aparacie zastosowano dedykowany przycisk pozwalający na inicjację lub kończenie rejestracji wideo. Podczas filmowania nie można użyć zoomu optycznego.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Nikon Coolpix S5100 otrzymał 6 punktów na 10 możliwych. Jak widać, pod względem szczegółowości rejestrowanego obrazu, aparat nie zachwyca. Zdjęcia nie budzą za to zastrzeżeń pod względem odwzorowania geometrycznego. W teście oceny stopnia dystorsji (deformacji beczkowatej) aparat otrzymał 9,5 punktu. W jednym z najistotniejszych testów - próbie "dynamiki", która określa zdolność aparatu do jednoczesnego odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach - aparat otrzymał 5 punktów na dziesięć.

W teście poziomu szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat otrzymał 3,5 punktu (przy najniższej czułości ISO 100). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi już tylko 2,3 punktu.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 5,3 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów).

Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 5,6 punktu


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: