Nikon Coolpix S630

Zalety:

  • Mały i wygodny w obsłudze
  • Duży zakres zoomu

Wady:

  • Brak "szerokiego kąta"

Korpus modelu Coolpix S630 jest niewielki i na tyle smukły by móc zakwalifikować go do klasy "slim". Konstruktorzy wyposażyli aparat w małą (1/2,3 cala) matrycę typu CCD o rozdzielczości 12 milionów pikseli. Pozwala ona zarejestrować zdjęcia o wymiarach 4000x3000 punktów. Są zapisywane na kartach pamięci SD (aparat jest także kompatybilny z nośnikami typu SDHC). Coolpix S630 dysponuje obiektywem o niespotykanych w tej klasie możliwościach zastosowano aż 7-krotny zoom optyczny.

Korpus modelu Coolpix S630 jest niewielki i na tyle smukły by móc zakwalifikować go do klasy "slim". W porównaniu do innych aparatów tego typu obudowa ma dość oryginalny kształt – nie jest bryłą przypominającą prostopadłościan, prawa strona korpusu rozszerza się. Dzięki temu tworzy się pewna namiastka rękojeści nieco poprawiająca komfort trzymania cyfrówki. Aparat został starannie wykonany z dobrej jakości materiałów – konstruktorzy użyli aluminium.

Na pleckach S630 dominuje duży (2,7-calowy) ekran LCD o przyzwoitej rozdzielczości 230 tysięcy pikseli. Obok został umieszczony "talerzyk" nawigacyjny zintegrowany z tarczą pełniącą rolę kólka zmiany wartości. Przyciski kierunkowe nawigatora pełnią dodatkowo rolę skrótów uaktywniających menu samowyzwalacza, lampy błyskowej i trybu makro. W środku "talerzyka" umieszczono przycisk potwierdzający "OK". Zmianę ogniskowej realizuje się za pomocą dźwigienki okalającej przycisk spustu migawki.

Elektronika

Konstruktorzy wyposażyli aparat w małą (1/2,3 cala) matrycę typu CCD o rozdzielczości 12 milionów pikseli. Pozwala ona zarejestrować zdjęcia o wymiarach 4000x3000 punktów. Są zapisywane na kartach pamięci SD (aparat jest także kompatybilny z nośnikami typu SDHC).

Optyka

W przeciwieństwie do większości kompaktów typu "slim" aparat dysponuje obiektywem o niespotykanych w tej klasie możliwościach. Zastosowano bowiem aż 7-krotny zoom optyczny - zakres ogniskowej odpowiada 37-260 mm. Jedyną wadą tej konstrukcji jest zbyt długi ekwiwalent najkrótszej ogniskowej – fotografując optyką 37 mm trudno jest obejmowac szerokie plany.

Jakość zdjęć i filmów

Aparat nie otrzymał najwyższych not za szczegółowość obrazu. Jednak jak na aparat dysponujący tandemem: mała matryca o dużej rozdzielczości i duży zakres ogniskowej wyniki są przyzwoite – w próbie ostrości S630 otrzymał 7 na 10 punktów. Nie zachwyciła nas dynamika obrazu, ograniczone możliwości rejestrowania szczegółów w tonalnych ekstremach najprawdopodobniej jest również następstwem zbyt małej matrycy. Na średnim, przyzwoitym poziomie oceniliśmy poziom szumów (nawet przy podwyższonej czułości do poziomu ISO 400).