Nikon Coolpix S630

Zalety:

  • Mały i wygodny w obsłudze
  • Duży zakres zoomu

Wady:

  • Brak "szerokiego kąta"

Korpus modelu Coolpix S630 jest niewielki i na tyle smukły by móc zakwalifikować go do klasy "slim". Konstruktorzy wyposażyli aparat w małą (1/2,3 cala) matrycę typu CCD o rozdzielczości 12 milionów pikseli. Pozwala ona zarejestrować zdjęcia o wymiarach 4000x3000 punktów. Są zapisywane na kartach pamięci SD (aparat jest także kompatybilny z nośnikami typu SDHC). Coolpix S630 dysponuje obiektywem o niespotykanych w tej klasie możliwościach zastosowano aż 7-krotny zoom optyczny.

Korpus modelu Coolpix S630 jest niewielki i na tyle smukły by móc zakwalifikować go do klasy "slim". W porównaniu do innych aparatów tego typu obudowa ma dość oryginalny kształt – nie jest bryłą przypominającą prostopadłościan, prawa strona korpusu rozszerza się. Dzięki temu tworzy się pewna namiastka rękojeści nieco poprawiająca komfort trzymania cyfrówki. Aparat został starannie wykonany z dobrej jakości materiałów – konstruktorzy użyli aluminium.

Na pleckach S630 dominuje duży (2,7-calowy) ekran LCD o przyzwoitej rozdzielczości 230 tysięcy pikseli. Obok został umieszczony "talerzyk" nawigacyjny zintegrowany z tarczą pełniącą rolę kólka zmiany wartości. Przyciski kierunkowe nawigatora pełnią dodatkowo rolę skrótów uaktywniających menu samowyzwalacza, lampy błyskowej i trybu makro. W środku "talerzyka" umieszczono przycisk potwierdzający "OK". Zmianę ogniskowej realizuje się za pomocą dźwigienki okalającej przycisk spustu migawki.

Elektronika

Konstruktorzy wyposażyli aparat w małą (1/2,3 cala) matrycę typu CCD o rozdzielczości 12 milionów pikseli. Pozwala ona zarejestrować zdjęcia o wymiarach 4000x3000 punktów. Są zapisywane na kartach pamięci SD (aparat jest także kompatybilny z nośnikami typu SDHC).

Optyka

W przeciwieństwie do większości kompaktów typu "slim" aparat dysponuje obiektywem o niespotykanych w tej klasie możliwościach. Zastosowano bowiem aż 7-krotny zoom optyczny - zakres ogniskowej odpowiada 37-260 mm. Jedyną wadą tej konstrukcji jest zbyt długi ekwiwalent najkrótszej ogniskowej – fotografując optyką 37 mm trudno jest obejmowac szerokie plany.

Jakość zdjęć i filmów

Aparat nie otrzymał najwyższych not za szczegółowość obrazu. Jednak jak na aparat dysponujący tandemem: mała matryca o dużej rozdzielczości i duży zakres ogniskowej wyniki są przyzwoite – w próbie ostrości S630 otrzymał 7 na 10 punktów. Nie zachwyciła nas dynamika obrazu, ograniczone możliwości rejestrowania szczegółów w tonalnych ekstremach najprawdopodobniej jest również następstwem zbyt małej matrycy. Na średnim, przyzwoitym poziomie oceniliśmy poziom szumów (nawet przy podwyższonej czułości do poziomu ISO 400).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier