Nikon Coolpix S700

Aparat jest jedną z mniejszych konstrukcji Nikona – ze względu na niewielką grubość korpusu można go zakwalifikować do klasy "slim". Zastosowano w nim dużą jak na kompakt matrycę CCD (typ 1/1,7 cala) oraz obiektyw z trzykrotnym zoomem. Konstruktorzy zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu, dzięki któremu użytkownicy mogą "bezpiecznie" fotografować przy wydłużonym czasie ekspozycji.Otrzymał bardzo dobre nowy za ostrość (szczegółowość) obrazu. Słabiej wypadł w teście szumów.

Aparat jest jedną z mniejszych konstrukcji Nikona. Zastosowano w nim dużą jak na kompakt matrycę CCD (typ 1/1,7 cala) oraz obiektyw z trzykrotnym zoomem. Konstruktorzy zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu, dzięki któremu użytkownicy mogą "bezpiecznie" fotografować przy wydłużonym czasie ekspozycji.

Budowa

Ze względu na grubość korpusu (22 mm) aparat można zakwalifikować do kategorii "slim" czyli najsmuklejszych cyfrówek mieszczących się nawet w ciasnej kieszeni. Metalową (aluminiową) obudowę wykonano bardzo starannie. Na uwagę zasługuje duży jak na ten rodzaj cyfrówki monitor LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230 tysięcy pikseli oraz wygodny "talerzyk" nawigacyjny. Jak niektóre kompakty wyższej klasy został on zintegrowany z obrotową tarczą pełniącą rolę kółka zmiany wartości. Jak w wielu innych cyfrówkach typu "slim" nie zastosowano wizjera optycznego.

Elektronika i funkcjonalność

Aparat został uzbrojony matrycą CCD o dużej jak na tej klasy cyfrówkę powierzchni (typ 1/1,7 cala). Sensor może zarejestrować obrazy o maksymalnej rozdzielczości 12 milionów pikseli. Zdjęcia są zapisywane na karcie pamięci typu SD (aparat obsługuje także karty większej pojemności SDHC).

Aparat został w bardzo dużym stopniu zautomatyzowany. Nie można ręcznie ustawiać parametrów ekspozycji – konstruktorzy pozwolili jedynie na wykonanie podstawowych ustawień: kompensowanie naświetlania, zmianę czułości (co ciekawe w bardzo dużym zakresie ISO 64-3200) czy ręczny balans bieli. Aparat nie nagrywa filmów w rozdzielczości HD.

Optyka

Aparat wyposażono w trzykrotny zoom o ogniskowej odpowiadającej zakresowi 37-111 mm. Niestety nie da się za jego pomocą obejmować szerokiego planu – brak "szerokiego kąta" czyli najkrótszej ogniskowej odpowiadającej 28 lub 30 mm wydaje się być największą wadą aparatu. Największy otwór przysłony w zależności od położenia zoomu wynosi 1:2,7 – 5,4.

Sporym atutem jest zastosowanie mechanicznej (optycznej) stabilizacji obrazu.

Jakość zdjęć

Aparat całkiem dobrze wypadł w teście jakości obrazu. Dobre wyniki osiągnła prawdopodobnie dzięki zastosowaniu sensora o dużej powierzchni. Najwyższe noty otrzymał za szczegółowość obrazu. W teście dynamiki obrazu otrzymał 6,5/10 punktów, nieco słabiej oceniliśmy model S700 za poziom szumów – przy minimalnej czułości (ISO 64) otrzymał tylko 3,7 punktu, a przy czułości podwyższonej do ISO 400 zaledwie 2,6/10 punktów.