Nikon Coolpix S8100

Rynkowa oferta poszerzyła się o kolejny "kieszonkowy superzoom" - nowy dysponujący 10-krotnym zoomem Nikon Coolpix S8100 zalicza się niewątpliwie do tego grona. Niewielki i bardzo smukły aparat z długą "lufą" został uzbrojony 12-megapikselowym sensorem CMOS typu BSI. Atutem tej konstrukcji jest możliwość rejestrowania filmów Full HD - poprzednik S8000 nagrywał tylko w trybie 720p.

W bogatej ofercie Nikona nie mogło oczywiście zabraknąć miejsca dla aparatu, który będąc niewielkich rozmiarów dysponuje obiektywem o wielkich możliwościach. Te "wielkie" możliwości Nikon Coolpix S8100 nie robią co prawda dużego wrażenia na posiadaczach kompaktów z zoomem 20 lub 30x. Zaletą jest połączenie niewielkiej i smukłej obudowy i szerokokątnego obiektywu, który jest w stanie 10-krotnie przybliżać fotografowaną scenę. "Kieszonkowe superzoomy" zdobywają ostatnio coraz większą popularność - następca Nikona Coolpiksa S8000 będzie musiał konkurować z dobrze zapowiadającym się modelem konkurencji - Panasonikiem TZ20 (ustępujący mu miejsca TZ10 był jednym z rynkowych hitów).

Budowa

Aparat na pierwszy rzut oka przypomina cyfrówkę dla zaawansowanych fotoamatorów - to co może sugerować przynależność do kompaktowej elity to zlokalizowanej się na górnej ściance koło trybów pracy. Nie znajdziemy jednak na nim trybów "twórczych" PASM, jakie pojawiają się w sprzęcie dla wymagających (na przykład w udanych Coolpiksach P300 czy P7000). Pozycje, jakie umieszczono świadczą o sporym stopniu zautomatyzowania cyfrówki - pozwalają ustawić jeden z profili tematycznych. Tuż obok koła zlokalizowano przycisk wyzwalania migawki okolony dźwigienką zmiany ogniskowej. Po drugiej stronie górnej ścianki Nikona S8100 konstruktorzy umieścili wysuwany ponad korpus flesz. Rozwiązanie to jest znacznie lepsze od typowego, gdzie palnik znajduje się na przedniej ściance aparatu. Po pierwsze nie występuje ryzyko przysłonięcia lampy palcem podczas fotografowania (co zdarza się, szczególnie gdy flesz umieszczony jest w okolicy spustu migawki), po drugie lampa jest bardziej oddalona od osi optycznej obiektywu, co zmniejsza ryzyko występowania efektu czerwonych oczu (choć w przypadku małej kompaktowej cyfrówki raczej w niewielkim stopniu). Na pleckach Nikona Coolpika S8100 znajdziemy bardzo dobry, trzycalowy ekran LCD o rozdzielczości 921 tysięcy pikseli. Zapewnia doskonały obraz.

Nawigatorem w Coolpiksie S8100 jest czterokierunkowy "talerzyk" zintegrowany z obręczą - kółkiem zmiany wartości. Poszczególne bieguny stanowią skrót do menu flesza oraz włączniki samowyzwalacza, kompensatora ekspozycji oraz trybu makro.

Cyfrówka nie dysponuje przyciskiem pozwalającym na szybka zmianę czułości. Ustawianie poziomu ISO możliwe jest tylko menu aparatu.

Nikon Coolpix S8100 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym. Masa aparatu z włożonym akumulatorem wynosi 209 gram.

Elektronika

Nikon Coolpix S8100 wyposażono w małą (1/2,3 cala) matrycę o rozdzielczości 4000x3000 (12mln) pikseli typu CMOS BSI. Ten rodzaj sensora charakteryzuje się wyższą w porównaniu do klasycznych przetworników czułością. Czy dzięki niemu aparat rejestruje czystszy obraz? W testach wyszło, że nie - ogólnie poziom zakłóceń jest raczej przeciętny. Nikon Coolpix S8100 zapisuje zdjęcia na karcie SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB) lub w pamięci wewnętrznej.

Optyka

Cyfrówka została wyposażona w obiektyw z 10-krotnym zoomem optyczny. Najkrótsza ogniskowa Nikona S8100 odpowiada 30 milimetrom. Jest to obiektyw szerokokątny, za pomocą którego da się obejmować szerokie plany. Przy najkrótszej ogniskowej światło obiektywu jest równe 1:3,5. Obiektyw niestety należy do "ciemnych" - w słabych warunkach oświetleniowych trudno jest nim używać krótkich czasów (chyba, że kosztem podwyższenia czułości). To koszt, który trzeba zapłacić za połączenie krotności zoomu z jego miniaturyzacją.

Sytuację ratuje częściowo mechaniczny stabilizator obrazu

Funkcjonalność

Aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. Cyfrówka pozwala na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na poprawne oddanie barw podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka aparatów zazwyczaj radzi sobie słabo).

Nikon Coolpix S8100 został przystosowany do rejestracji filmów w rozdzielczości Full HD.

W aparacie zastosowano nawet dedykowany przycisk pozwalający na inicjację lub kończenie rejestracji wideo. Podczas kręcenia filmów użytkownik może używać zoomu optycznego.

S8100 można podłączyć bezpośrednio do telewizora czy projektora kablem HDMI.

Filmowanie Coolpiksowi wychodzi dość dobrze - inżynierowie Nikona czynią postępu w opanowywaniu sztuki łowienia ruchomego obrazu (nie mają bowiem takiego know-how jak ich koledzy pracujący w Sony, Panasonicu czy Canonie, którzy mogą pełną garścią czerpać z doświadczeń zdobytych przy produkcji kamer wideo). Ruchomy obraz jest dość bogaty w szczegóły, jednak trudno go porównywac do tego, jaki rejestrują kamery wideo. Nie jest tak płynny (czego powodem jest ograniczona częstotliwość zapisu klatek oraz niewielki bitrate). Pewne niedociągnięcia widać podczas filmowania, gdy zmieniamy ogniskową - obraz ma potrafi trochę się "chwiać". Daje się także podczas filmowania wyczuć "skokowość" przysłony.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Nikon Coolpix S8100 otrzymał 7 punktów na 10 możliwych. Nie jest to co prawda świetny rezultat, ale też i nie najgorszy - szczegółowość obrazu do większości zastosowań jest wystarczająca. Zdjęcia nie budzą zastrzeżeń pod względem odwzorowania geometrycznego. W teście oceny stopnia dystorsji (deformacji beczkowatej) aparat otrzymał 10 punktów.

W jednym z najważniejszych testów - próbie określającej rozpiętość tonalną zdjęć - Nikon Coolpix S8100 otrzymał 6,4 punktu na dziesięć. Za poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat otrzymał 4,4 punktu (przy najniższej czułości ISO 160). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 3,8 punktu.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 2,9 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 5,4 punktu

W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) okazało się, że Nikon Coolpix S8100 ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego oświetlenia.

Oceny szczegółowości obrazu oraz dynamiki zostały wystawione na podstawie wzrokowej oceny zdjęć testowych. Pozostałe wyniki wystawiliśmy na podstawie danych pochodzących z oprogramowania do analizy wzorca Gretag Macbeth napisanego na potrzeby naszych testów laboratoryjnych (aplikacja EmZet Computing PCWK Macbeth).

Podsumowując

Ostrość.

W teście ostrości obrazu Nikon Coolpix S8100 otrzymał 7 punktów na 10 możliwych. Nie jest to co prawda świetny rezultat, ale też i nie najgorszy - szczegółowość obrazu do większości zastosowań jest wystarczająca.

Odwzorowanie barw.

Dystorsja.

W teście oceny stopnia dystorsji (deformacji beczkowatej) aparat otrzymał 10 punktów.

Dynamika.

W jednym z najważniejszych testów - próbie określającej rozpiętość tonalną zdjęć - Nikon Coolpix S8100 otrzymał 6,4 punktu na dziesięć.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: