Nikon Coolpix S9100

Dział projektujący aparaty kompaktowe Nikona wreszcie ocknął się. Model Coolpix S9100 jest kolejną cyfrówką tego producenta, która daje nadzieje, że "żółto-czarni" chcą ponownie nawiązać rywalizację z najlepszymi. Mimo zastosowania bardzo skomplikowanego konstrukcyjnie obiektywu z 18-krotnym zoomem udało się nie "zgubić" rozdzielczości - obraz jest odpowiednio bogaty w szczegóły. Szkoda, że przy tak małym kole obrazowym (duże zoomy w kompaktach niestety wymagają fizycznie małych matryc) konstruktorzy zastosowali sensor o rozdzielczości 12 Mp. Optymalna i wystarczająca wszystkim użytkownikom tego rodzaju aparatu byłaby 7-8 Mp. Sądząc po wynikach jakie osiągają konkurencyjne Canony serii G, w których zmniejszono rozdzielczość sensorów, zastosowanie matrycy o mniejszej liczbie fotodetektorów (za to większych) mogłoby z S9100 uczynić perełkę.

Budowa

Nikon Coolpix S9100 pod względem wielkości przypomina model S8000 czy S8100. Jest to średniej wielkości kompakt o grubości korpusu wynoszącej nieco ponad 34 mm (jest zatem o 1 mm grubszy od konkurencyjnego Lumiksa TZ20). Na górnej ściance znajduje się koło trybów pracy. Nie znajdziesz na nim jednak strefy "twórczej" PASM, jaką oferuje Panasonic TZ20. Producent prawdopodobnie przeznacza ten model dla amatorów, którzy fotografując nie potrzebują bawić się zmienianie czasu czy przysłony. Po prawej stronie znajduje się szufladkowo wysuwana lampa błyskowa.

Plecki Coolpiksa zaprojektowano klasycznie. Po prawej strony (patrząc od strony fotografa) zlokalizowano czterokierunkowy nawigator zintegrowany z kółkiem zmiany wartości. Jego bieguny pełnią dodatkowo rolę skrótów do kompensatora ekspozycji, menu flesza i makro oraz samowyzwalacza. Cyfrówka nie dysponuje przyciskiem pozwalającym na szybka zmianę czułości. Ustawianie poziomu ISO możliwe jest tylko menu aparatu.

Na prawym boku aparatu zostało umieszczone chronione klapką gniazdo HDMI. Nikon Coolpix S9100 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym 3,7 V o pojemności 1050 mAh. Masa aparatu wynosi 209 gram.

Możliwości

Aparat został wyposażony w sensor o rozdzielczości 4000x3000 (12mln) pikseli. Konstruktorzy zastosowali matrycę typu 1/2,3 cala. Fotografie zapisywane są na karcie SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC oraz SDXC) lub w pamięci wewnętrznej. Cyfrówka uruchamia się w 1,6 sekundy.

Podstawowym atutem modelu S9100 jest jego obiektyw. Kompakt ten został wyposażony w obiektyw aż z 18-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa odpowiada 25 milimetrom. Jest to obiektyw szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować szerokie plany. Świetnie nadaje się do fotografowania architektury czy obejmowania szerokiego planu (na przykład grupy osób) w ciasnych pomieszczeniach. W położeniu szerokokątnym największy otwór przysłony to 1:3,5. mamy więc dwie zalety i wadę: obiektyw ma dużą rozpiętość ogniskowej, jest szerokokątny ale niestety także "ciemny" - w słabych warunkach oświetleniowych trudno jest nim używać krótkich czasów (chyba, że kosztem podwyższenia czułości). Sytuację ratuje optyczny stabilizator obrazu, który może być wspomagany przez stabilizator elektroniczny. Duet ten tworzy tandem określany przez producenta jako "Hybrydowa redukcja drgań VR".

Coolpix S9100 został wyposażony w monitor o przekątnej 3 cale i imponującej rozdzielczości 921000 pikseli. Zastosowany monitor zapewnia bardzo wysoki komfort zarówno podczas kadrowania, jak i oglądania wykonanych zdjęć. Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Jak już wspominaliśmy opisując budwę korpusu, aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony.

Nikon Coolpix S9100 został przystosowany do rejestracji filmów w rozdzielczości HD (1080p przy 30 kl./s). Podczas rejestracji wideo można używać zoomu cyfrowego. Możliwa jest także rejestracja filmu w zwolnionym tempie, zapisanego z częstotliwością 240 klatek na sekundę. W tym trybie jednak mocno jest ograniczona rozdzielczość: do 320x240 pikseli. Jeśli wybierzemy tryb "VGA 120" zarejestrujemy obraz o rozdzielczości 640x480 pikseli z częstotliwością 120 klatek na sekundę.

Wydajność

W teście ostrości obrazu Nikon Coolpix S9100 otrzymał 9,2 punktów na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem dość bogaty w szczegóły. Zdjęcia nie budzą zastrzeżeń pod względem odwzorowania geometrycznego. W teście oceny stopnia dystorsji (deformacji beczkowatej) aparat otrzymał 10 punktów.

W jednym z najistotniejszych testów - próbie "dynamiki", która określa zdolność aparatu do jednoczesnego odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach - aparat otrzymał 6 punktów na dziesięć. W próbie określającej poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat dostał 5 punktów (przy najniższej czułości ISO 160). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena niewiele spada i wynosi 4,5 punktu.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 3,1 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 4,4 punktu. W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) okazało się, że aparat ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego (żarowego) oświetlenia.

Oceny szczegółowości obrazu oraz dynamiki zostały wystawione na podstawie wzrokowej oceny zdjęć testowych. Pozostałe wyniki wystawiliśmy na podstawie danych pochodzących z oprogramowania do analizy wzorca Gretag Macbeth napisanego na potrzeby naszych testów laboratoryjnych (aplikacja EmZet Computing PCWK Macbeth).

Wyniki testów

Ostrość. W teście ostrości obrazu Nikon Coolpix S9100 otrzymał 9,2 punktów na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem dość bogaty w szczegóły.

Odwzorowanie barw. W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 3,1 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 4,4 punktu.

Dystorsja. Zdjęcia nie budzą zastrzeżeń pod względem odwzorowania geometrycznego. W teście oceny stopnia dystorsji (deformacji beczkowatej) aparat otrzymał 10 punktów.

Dynamika. W jednym z najistotniejszych testów - próbie "dynamiki", która określa zdolność aparatu do jednoczesnego odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach - aparat otrzymał 6 punktów na dziesięć.

Wnioski

Nikon Coolpix S9100 to kolejny model "kieszonkowego superzoomu" w ofercie japońskiego producenta. Tym razem inżynierowie "żółto-czarnego" koncernu proponują coś naprawdę imponującego. Nowy kompakt może pochwalić się niezwykłymi możliwościami optycznymi - zastosowano szerokokątny zoom o krotności 18x (obiektyw głównego konkurenta, Panasonica TZ20 ma o dwa "iksy" mniej). Ponadto zastosowano nowy typ matrycy - CMOS typu BSI, która jest czulsza niż sensory o klasycznej konstrukcji i pozwala na szybkie sczytywanie danych. Dzięki temu konstruktorzy mogli wprowadzić funkcję nagrywania filmów w zwolnionym tempie (od dawna mają ją wybrane model kompaktów Casio). Coolpix S9100 został też przystosowany do rejestracji filmów w rozdzielczości Full HD 1080p. Podczas rejestracji wideo można używać zoomu cyfrowego.

Nikon Coolpix S9100 pod względem wielkości przypomina model S8000 czy S8100. Jest to średniej wielkości kompakt o grubości korpusu wynoszącej nieco ponad 34 mm (jest zatem o 1 mm grubszy od konkurencyjnego Lumiksa TZ20). Na górnej ściance znajduje się koło trybów pracy. Nie znajdziesz na nim jednak strefy "twórczej" PASM, jaką oferuje Panasonic TZ20. Producent prawdopodobnie przeznacza ten model dla amatorów, którzy fotografując nie potrzebują bawić się zmienianie czasu czy przysłony.

Aparat całkiem dobrze wypadł w testach. Mimo zastosowania skomplikowanego konstrukcyjnie obiektywu aparat pozwala na uzyskiwanie dobrej rozdzielczości obrazu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: