Nintendo Switch Lite - recenzja przenośnej konsoli

Czy warto kupić przenośna konsolę Nintendo? Przeczytaj naszą recenzję i dowiedz się tego!

Nintendo Switch Lite: specyfikacja

  • Wymiary: 91,1 x 208 x 13,9mm
  • Waga: 275g
  • Kolory: żółty, szary, turkusowy
  • Procesor/grafika: autorskie rozwiązanie Nvidia Tegra
  • Pamięć: 32GB z możliwością poszerzenia kartami microSD
  • Łączność: Wi-Fi (802.11ac), Bluetooth 4.1, NFC, USB-C
  • Wyświetlacz: LCD 5,5"
  • Rozdzielczość obrazu: 1280 x 720 pikseli
  • Głośniki: stereo
  • Bateria: 3570mAh

Producent deklaruje, że na pełnym ładowaniu można używać intensywnie konsoli przez siedem godzin.

Nintendo Switch Lite - recenzja przenośnej konsoli

Nintendo Switch Lite: podstawowe informacje

Nintendo Switch Lite to najnowszy model z popularnej linii Switch. Kompaktowa edycja Nintendo Switch ma od niej mniejszy ekran i "lżejszy" design. Skupienie się na mobilności sprawiło, że nie ma tu niektórych kluczowych funkcji, co oczywiście rodzi pytanie - czy warto nabyć to urządzenie? Spędziliśmy z nim wiele godzin, aby odpowiedzieć na nie jak najlepiej - poniższy tekst powstał na bazie naszych doświadczeń w tym czasie i przedstawia odpowiedź na to pytanie wraz z uzasadnieniem.

Nintendo Switch Lite: ceny oraz dostępność

Nintendo Switch Lite jest najtańszym sposobem na wejście w ekosystem Nintendo Switch. Będzie to kosztować poniżej 1000 złotych. Od czasu do czasu możesz dostać konsolkę wraz z grą w zestawie, co jest również opłacalnym zakupem. Poniżej znajdziesz wszystkie aktualne oferty w polskich sklepach.

Nintendo Switch Lite: jak Switch, ale mniej

Nintendo Switch Lite wyglądem przypomina standardowe Nintendo Switch, ale jest oczywiście mniejsze i lżejsze, a także jednokolorowe. Można je bez problemu zabrać ze sobą w plecaku czy torebce, a wymiary 208 x 91,1 x 13,9 mm sprawiają, że pasuje nawet do większych kieszeni. To dobrze, jeśli chcesz zabierać konsolkę ze sobą, aczkolwiek wyświetlacz został sporo zmniejszony - ma 5,5", czyli 0,7" mniej niż standardowa konsolka Nintendo.

Nintendo Switch Lite - recenzja przenośnej konsoli

W stosunku do pierwowzoru mamy też gorszą jakość obrazu - 720p. Jednak nie przeszkadza to w większości gier za wyjątkiem tych, w których mamy wielką planszę pełną małych elementów - tutaj może być nieco kłopotów z ich wypatrzeniem. Poza tym ciężko sobie wyobrazić, aby w takich produkcjach, jak np. Wiedźmin 3, widać było staranność wykonania wszystkich detali. Jednak jeśli nie grasz w takie duże tytuły, nie powinno to przeszkadzać.

Mniejsze urządzenie to mniejsza waga - 275 g, dzięki czemu jest lżejszy niż kontroler do Xbox One z 2013 roku, ważący 280 gramów. Jak pokazuje to poniższe zdjęcie, zmieniono przyciski na pad. To ukłon w stronę starszych urządzeń Nintendo - dla wielu miłośników marki może być to zaletą, ponieważ do takiego rozwiązania zdążyli się przez lata przyzwyczaić.

Nintendo Switch Lite - recenzja przenośnej konsoli

Mniejsze wymiary, mniejsza funkcjonalność

Kompaktowe rozmiary Switch Lite są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób grających w podróży, jednak Nintendo musiało usunąć kilka elementów, które sprawiały, że Switch był czymś wyjątkowym. Co najbardziej rzuca się w oczy, to brak odpinanych joy-conów, które umożliwiały zmianę konsoli przenośnej w stacjonarną i granie na telewizorze. Lite to model przeznaczony tylko do grania "ręcznego", nie posiadający żadnych funkcji związanych z TV.

Nintendo Switch Lite - recenzja przenośnej konsoli

Joy-cony są przymocowane do konsoli na stałe, co może być rozczarowaniem dla wielu graczy - uniemożliwia to zabawę we dwie osoby bez zakupu dodatkowego kontrolera. Nie da się też korzystać z gier symulujących ruchy postaci w grach na bazie wymachiwania joy-conami, jak np. rzucanie Pokeballa w Pokemnon! Let's Go czy pojedynkowanie się w ARMS. Jedyne rozwiązanie dla tych - i przyszłych gier oraz tytułów wymagających ruchów kontrolerami, jak np. Wii Fit - to wspomniane dokupienie kontrolera czy dodatkowych joy-conów. W zależności od sklepu para kosztuje od 250-400 złotych. Co oczywiste, ze względu na brak możliwości kooperacji, liczba gier, które można wykorzystać w pełni bez kupowania dodatkowych joy-conów, jest mniejsza niż przy konsoli Switch.

Nintendo Switch Lite - recenzja przenośnej konsoli

Brak także Rumble HD, czyli mechanizmu odpowiadającego za wibracje i inne odczuwalne efekty. Może nie jest to najbardziej istotne, ale - jakby nie patrzeć - zmniejsza wrażenia płynące z rozgrywki.

Nintendo Switch Lite: zalety

Jednym z jasnych punktów Switch Lite jest dłuższa żywotność baterii niż w przypadku oryginalnego Nintendo Switch. Podejrzewamy, że było to możliwe dzięki usunięciu wspomnianych wstrząsów oraz kontroli ruchowej. Jak deklaruje producent, jedno ładowanie zapewni 7 godzin intensywnej rozrywki. Jednak tylko w teorii. Po testach stwierdzamy, że wszystko zależy od danej gry, na przykład Zelda: Breath of the Wild wyczerpuje energię znacznie szybciej, niż proste tytuły. Dlatego możemy rozsądnie przyjąć, że może działać przez 7 godzin przy mniej wymagających pozycjach, a ok. 5-5,5h przy tych bardziej zaawansowanych.

Nintendo Switch Lite - recenzja przenośnej konsoli

Tak czy owak, Switch Lite wytrzymuje na jednym ładowaniu nieco dłużej, niż zwykły Switch, jednak niektóre modele z 2019 roku pracują równie długo, a niektóre nawet dłużej. A do recenzowanej konsolki wracając - ponieważ nie ma tu możliwości odpinania joy-conów, nie ma też doku, co usprawnia proces ładowania.

Nintendo Switch Lite: podsumowanie

Nintendo Switch Lite to bardzo porządna konsola przenośna, czerpiąca to, co najlepsze z Nintendo Switch, jednak w mniejszej, bardziej przyjaznej mobilności formie i bez kilku elementów. Wyświetlacz 5,5," upodabnia ją do "przerośniętego smartfona", jednak taka przekątna nie przeszkadza w większości gier. Jeśli chcesz ją nabyć, musisz liczyć się z brakiem odpinanych kontrolerów w zestawie, brakiem wsparcia dla śledzenia ruchu oraz bez efektów typu wibracje. Dlatego przyjemność z wielu gier może być nieco "obcięta".

Mimo wszystko jest to w chwili obecnej najtańszy sposób na wejście w ekosystem Switch i gwarantuje lepszą mobilność, niż zwykła konsola Nintendo. Dlatego jeśli nie lubisz gier w kooperacji, a brak wymienionych elementów Ci nie przeszkadza, warto rozważyć zakup tego urządzenia. Jeśli jednak chcesz mieć bardziej zaawansowane możliwości i grać na telewizorze, wówczas zdecyduj się raczej na standardową konsole Switch. Będzie drożej, ale lepiej.