Nokia 500

Nokia 500 to jeden z najtańszych smartfonów fińskiego producenta. Został on wyposażony w jedną z najnowszych wersji systemu Symbian o nazwie Anna. Sprawdzamy, czy warto go kupić i czy jest to telefon, który może konkurować z przystępnymi cenowo smartfonami wyposażonymi w system Android.

Obudowa

Nokia 500 jest wykonana zaskakująco dobrze jak na smartfon kosztujący 500 zł. Co prawda telefon ten nie ma metalowej obudowy, jednak zastosowany plastik jest bardzo mocny i sprawia naprawdę dobre wrażenia. Z tego materiału wykonane zostały także boki i góra telefonu oraz obwódka ekranu. Cała reszta jest przykryta klapką, którą pokryto warstwą gumy. Jest ona dostępna w trzech wersjach kolorystycznych: czerwonej, błękitnej oraz czarnej. Wszystkie są dostępne razem z telefonem. To miły gest ze strony Nokii. Zastosowanie gumowego pokrycia klapki sprawia, że telefon nie wyślizgnie się nam z mokrej lub spoconej ręki, nie pozostawimy też na nim odcisków palców.

Przód smartfona w części ekranowej pokryto mało wytrzymałym plastikiem, który charakteryzuje się bardzo małą wytrzymałością. O telefon trzeba dbać i nie nosić go z metalowymi przedmiotami. Inaczej już po kilku dniach pojawią się na nim pierwsze rysy, które nieodwracalnie zniszczą nasz telefon.

Zobacz również:

  • Nokia G42 nawiązuje do dobrych tradycji. Powracają telefony, które naprawicie samodzielnie

Ekran

Nokia 500 została wyposażona w ekran LCD typu TFT o przekątnej 3,2" i rozdzielczości 360x640. Ekran jest zatem wystarczająco szczegółowy jak na taką przekątną.

Wyświetlane kolory charakteryzują się odpowiednim nasyceniem i nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń. Co prawda nie są tak jaskrawe jak w telefonach z ekranem AMOLED, nie zapominajmy jednak, że mamy do czynienia ze smartfonem kosztującym 500 zł. Nokia 500 potrafi wyświetlić 16 milionów barw, co jest obecnie standardem wśród urządzeń ze średniej i wysokiej półki cenowej.

Nokia 500 wypada bardzo kiepsko, jeśli chodzi o widoczność ekranu w świetle słonecznym. Charakteryzuje się on bardzo niską jasnością, co powoduje, że podczas ładnej, słonecznej pogody na ekranie ujrzymy przede wszystkim własne odbicie.

Interfejs i system

System zainstalowany na Nokii 500 to Symbian Anna. Pierwszą widoczną zmianą jest tu zmiana nazewnictwa na prostsze. Wcześniejsze nazwy systemów były skomplikowane i nielogiczne. Teraz każda odsłona Symbiana będzie nazwana kobiecym imieniem zaczynającym się od kolejnej litery alfabetu. Przykładowo, następnym ogniwem ewolucji jest tu Bella.

System nie zmienił się pod względem interfejsu. Nadal mamy tu trzy ekrany, na których można umieścić sześć widżetów. Niestety nie możemy zmieniać ich wielkości, przez co są one bardzo małe, niezbyt czytelne i co za tym idzie: mało użyteczne.

Ikonki w menu głównym są bardzo ładne. Są to kwadraty z zaokrąglonymi rogami. Znamy je między innymi z Nokii N9 oraz Nokii C7. Musimy przyznać, że interfejs jest ładny, ale nielogiczny. Dostanie się do różnych ustawień wymaga wielu kliknięć. Dzięki temu system jest bardziej przejrzysty, ale uciążliwy w codziennym użytkowaniu.

Nie najlepiej wypada też klawiatura QWERTY, która ma za małe klawisze. Często zdarzało się nam nie trafiać w klawisze, zwłaszcza podczas wprowadzania długich wiadomości i adresów stron internetowych. Rozwiązanie znane z Androida sprawuje tu się znacznie lepiej.

Nie mamy zastrzeżeń do przeglądarki internetowej, która działa tak, jak powinna.

Multimedia

Nokia 500 ma aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 5MPx. Niestety nie ma on lampy błyskowej ani AutoFocusa. Zdjęcia wykonane nim wyglądają nie najlepiej. Oto kilka próbek:

Nokia 500
Nokia 500

Głośnik zamontowany w Nokii 500 wypada standardowo. Z całą pewnością sprawdzi się jako budzik lub odtwarzacz dzwonków, ale nie spodziewajmy się po nim audiofilskich doznań. Tak jak w innych głośnikach, brakuje tu jakiejkolwiek głębi dźwięku oraz jego czystości. Typowy średniak.

Bardzo podobnie wypadają słuchawki, które są o niebo gorsze od tych dołączanych chociażby do iPoda Shuffle. Dźwięk jest bardzo płaski i nieczysty. Dodatkowo, nie zostały one wyposażone w pilot.Zalecamy natychmiastową zmianę słuchawek, tuż po kupnie telefonu.

Porty

Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB. Nie umieszczono tu portu HDMI, który mógłby zmienić nasz telefon w odtwarzacz multimedialny lub konsolę do gier.

Producent umieścił tu też port ładowarki, dzięki któremu naładujemy telefon za pomocą starszej ładowarki Nokia. Telefon możemy ładować też za pomocą portu USB.

Procesor i RAM

Sercem Nokii 500 jest procesor ARM11 taktowany zegarem 1GHz. Jest to jednostka jednordzeniowa, ale z całą pewnością wystarczy większości użytkowników. Zwłaszcza, że na telefony Symbian pojawia się mniej gier niż na Androida i iOS. Przez to Nokia 500 jest smartfonem służącym głównie do komunikowania się.

Oprócz tego znajdziemy tu 512MB pamięci RAM, dzięki czemu telefon nie powinien się zacinać. Jest to ilość w zupełności wystarczająca we wszystkich telefonach z Symbianem. System ten charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na pamięć.

Testy wydajności

Ze względu na brak benchmarków działających na systemie Symbian nie mogliśmy przetestować Nokii 500. Jej wydajność jest jednak wystarczająca do przeglądania internetu i komunikowania się. Nie działają na niej filmy HD, ale dotworzymy tu materiał w jakości 480p (DVD).

Testy akumulatora

Nokia 500 bez ładowania wytrzymuje dwa dni podczas używania sieci, słuchania muzyki i dzwonienia, słowem, typowego użytkowania. Jest to dosyć dobry wynik, nawet mimo ograniczonych możliwości testowanego dziś telefonu.

Wnioski

Nokia 500 jest smartfonem wartym uwagi z co najmniej kilku powodów. Najważniejszym z nich jest jego cena, która sprawia, że mamy do czynienia z urządzeniem przystępnym dla niemal każdego. Pozytywnie zaskoczyła nas też jego jakość wykonania oraz dołączone do telefonu wymienne obudowy. Dalej nie jest jednak tak różowo. Zainstalowany w telefonie aparat nie ma lampy cyfrowej i AutoFocusa, wbudowany głośnik i słuchawki są niskiej jakości, a Symbian Anna nie dorównuje Androidowi. Ostatni system ma o wiele bogatszy sklep z aplikacjami, jest też bardziej rozbudowany. Z tego powodu smartfon Nokia 500 polecamy tylko osobom, które korzystają z internetu i komunikują się, a dostępność aplikacji nie ma dla nich większego znaczenia. Krótko mówiąc, szukają zwykłego telefonu, a nie nowoczesnego smartfona.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: