Nokia 500 AutoMapa 5.0

Zalety:

  • Wysoka jakość wykonania
  • Dobra współpraca z telefonami Nokii

Wady:

  • Dość długo ustala pozycję po uruchomieniu
  • Kłopoty z czytelnością ekranu przy bardzo jasnym świetle
  • Głęboko osadzony ekran
  • Starsza wersja AutoMapy

Nokia znana głównie z produkcji telefonów komórkowych ma w swojej ofercie także zestawy nawigacji GPS. Model 500 wyposażono w 4,3-calowy ekran LCD i dobrze znaną mapę AutoMapa 5.0, która zapewnia sprawne nawigowanie po terytorium Polski.

Nokia znana głównie z produkcji telefonów komórkowych ma w swojej ofercie także zestawy nawigacji GPS. Model 500 wyposażono w 4,3-calowy ekran LCD i dobrze znaną mapę AutoMapa 5.0, która zapewnia sprawne nawigowanie po terytorium Polski. Tradycyjnie dla produktów Nokia jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Dotyczy to zarówno samego GPS-a jak i dołączonego uchwytu. Niestety nie idzie to w parze z ergonomią. Głęboko osadzony ekran utrudnia dostęp do przycisków znajdujących się na jego brzegu, a wielki uchwyt mocuje się dość trudno. Za to później trzyma on pewnie i nie wpada w drżenie podczas jazdy.

Ekran ma standardową rozdzielczość 480 x 272 punkty. Ostrość, kontrast i oddanie kolorów są dobre. Jasność, tradycyjnie zbyt niska przy najgorszych warunkach ale to typowe dla większości GPS-ów. Podczas obsługi czułość ekranu także jest dobra podobnie jak precyzja działania.

Uruchomienie Nokii zajmuje około 12 sekund. W pierwszej kolejności ukazuje się nam mapa. Jako jeden z nielicznych GPS-ów NOKIA oprócz sterowania poprzez ekran dotykowy wyposażona była także w tradycyjne przyciski. Dwa z nich to "+" i "-" do zmiany zakresu ustawień, a trzeci służy do wywoływania innych funkcji urządzenia. Nokia pozwala na odtwarzanie muzyki, przeglądanie zdjęć, połączenie z urządzeniami zewnętrznymi za pomocą interfejsu Bluetooth. Współpraca z telefonami nie ogranicza się do przejęcia funkcji urządzenia głośnomówiącego – możliwe jest także np. pobieranie kontaktów czy wyświetlenie rejestru połączeń.

Niestety odnalezienie sygnału z satelitów zajęło Nokii aż 32 sekundy – to wynik wprawdzie akceptowalny, ale jednak wiele innych GPS-ów radziło sobie z tym znacznie lepiej. Utrzymanie sygnału podczas jazdy było niezłe ale także i tutaj nie da się napisać samych superlatyw – w trudniejszych warunkach był on gubiony. Ponownie odnalezienie trwało już znacznie krócej niż pierwsze nawiązanie kontaktu z satelitami.

Najsłabszym elementem Nokii 500 okazała się zainstalowana w niej mapa. Wprawdzie była to AutoMapa, ale w dość przestarzałej dziś wersji 5.0.5. Znalazły się w niej wprawdzie plany dróg i miejscowości ale numerów domów, przynajmniej przy wyznaczonych przez nas trasach zabrakło, a część z tras została poprowadzona mało optymalnie.

Nokia 500 to nawigacja satelitarna, która spełnia oczekiwania jeśli chodzi o jakość wykonania, jest też dość uniwersalna, idealnie współpracuje z telefonami tej samej firmy. Niestety w testowanej wersji posiadała starszą wersję mapy, dość długo szukała sygnału z satelitów, a głęboko umieszczony ekran czasem utrudniał sterowanie.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier