Nokia Booklet 3G

Podzespoły, rozmiary, wydajność klasyfikują ten komputer do grona netbooków, jednak dodatkowe gniazdo HDMI, aluminiowa obudowa, moduł 3G spowodowały że Booklet 3G jest dosyć drogi. Rekordowo długo, bo aż 11 godzin działa na baterii.

Booklet 3G to pierwszy i jak na ranie jedyny netbook Nokii. Trzeba przyznać, że to jedna z lepszych konstrukcji o bardzo ciekawej stylistyce (aluminiowa obudowa) i nietypowych możliwościach. Jest to jedyny jak na razie netbook, który zbudowano na platformie Intela, a który wyposażony jest w gniazdo HDMI. Dodatkowym atutem tej konfiguracji jest wbudowany modem 3G i GPS. Niestety Booklet jest prawie dwukrotnie droższy od standardowego netbooka, zbudowanego na platformie Intela. Trzeba jednak przyznać że dodatkowe możliwości, jakość wykonania i sama konstrukcja netbooka warte są wydania dodatkowych pieniędzy.

Całość osadzona jest w mocnej i stylowej obudowie, która została wykonana z jednego kawałka aluminium. Dzięki niej komputer jest sztywny, a zarazem lekki i poręczny (264x185x20 mm, 1,21 kg). Aluminiowa obudowa pomaga też oddać ciepło gromadzone przez pracujące podzespoły komputera na zewnątrz. To ważne, bo Booklet 3G jest pozbawiony jakiegokolwiek aktywnego systemu chłodzenia, a procesor i chipset są chłodzone przez radiatory zintegrowane z obudową. Aluminiowa pokrywa matrycy pomimo tego, że nie jest zbyt gruba okazuje się bardzo sztywna.

Matryca

Zastosowany ekran o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 1280x720 pikseli jest ewenementem wśród netbooków bo najczęściej montuje się w nich 10 calowe ekrany o mniejszej rozdzielczości 1024x600 pikseli. Rozdzielczość 1280x720 pikseli najczęściej spotykana jest w większych 12 calowych netbookach. Zastosowanie ekranu o nieco większej rozdzielczości powoduje, że komputer jest wygodniejszy podczas pracy. Po prostu na pulpicie mamy więcej miejsca, co przy małych ekranach montowanych w netbookach jest nieocenione.

Podzespoły

Nokia Booklet 3G zbudowana na energooszczędnej platformie Atom Intela ze starszej generacji procesorem Z530 (1,6 GHz), który charakteryzuje się niskim współczynnikiem mocy cieplnej TDP wynoszącym tylko 2 W. Wykorzystuje płytę główną z chipsetem Intela US15W, który również pobiera niewiele prądu bo maksymalnie 2,3 W. Do tego dochodzi również energooszczędny ale nieco mniejszy bo 1,8 calowy, a nie 2,5 calowy twardy dysk Toshiby MK1235GSL o prędkości 4200 obr./min. Takie komponenty dają nam przepis na energooszczędną konstrukcje, która niezbyt obciążona pobiera zaledwie kilkanaście W.

Mocną strona tego urządzenia jest dodatkowe wyposażenie - modem 3G, GPS to podzespoły które do tej pory nie gościły w netbookach. Nie można też zapomnieć o dodatkowym interfejsie HDMI, który pozwala podłączyć do netbooka telewizor aby móc na nim oglądać filmy. Jest on „cenny” bo jak do tej pory żaden z netboków wykorzystujących platformę Intela nie jest w niego wyposażony (chipset Intela nie ma wbudowanego kontrolera HDMI). Nokia rozwiązała ten problem montując dodatkowy kontroler Silicon Image SiI1392. Zarówno procesor jak i układ graficzny nie jest zbyt wydajny ale bez problemów obejrzymy film DivX, XviD, czy film nawet materiał wideo w jakości 720p.

Czas pracy na baterii

To kolejna mocna strona tego netbooka, bo Booklet 3G z baterią o pojemności 3840 mAh potrafi pracować nieco ponad 11 godzin. To jak na razie najdłużej działający na baterii netbook jaki mieliśmy okazję testować. Zastosowanie energooszczędnych podzespołów w tym twardego dysku spowodowało że nawet w pełni obciążony komputer (test 3DMark06) pobiera maksymalnie 12 W.