Nokia C6

Nokia C6 jest jednym z najnowszych smartfonów fińskiej firmy i jest on przeznaczony głównie dla mniej zamożnych użytkowników. Urządzenie możemy kupić już za 700-800 zł, co jest bardzo atrakcyjną ceną. Sprawdźmy, czy najnowszy telefon z systemem operacyjnym Symbian zawojuje rynek.

Obudowa

Nokia C6 to telefon bardzo ładny. Musimy przyznać, iż producent nie zdecydował się tu na zastosowanie w całości metalowej lub ogumowanej obudowy, lecz mimo to telefon wygląda elegancko i solidnie. Tylna klapka została wykonana z metalu koloru czarnego i bardzo dobrze komponuje się z resztą telefonu, oprócz tego jest wyjątkowo dobrze spasowana. Z całą pewnością telefon ten wytrzyma kilka lat, oczywiście jeśli nie narazimy go na liczne niebezpieczeństwa.

Przód telefonu został wykonany z plastiku, ale (w przeciwieństwie do tyłu urządzenia) nie matowego, a błyszczącego. Materiał ten zajmuje jednak niezwykle małą powierzchnię telefonu, gdyż jego centralnym i najlepiej widocznym elementem jest ekran, który został pokryty przypominającym szkło materiałem Gorilla Glass. Oznacza to, że ekran testowanego przez nas urządzenia będzie charakteryzował się bardzo dużą odpornością na zarysowania, a noszenie go w kieszeni z kluczami nie powinno stanowić dla niego zbyt dużego wyzwania.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie

Ekran

Nokia C6 została wyposażona w ekran AMOLED o rozdzielczości 640x360 oraz przekątną ekranu równą 3,2 ". W porównaniu do innych smartfonów dostępnych na rynku mamy tutaj do czynienia z małą rozdzielczością, lecz i tak wystarcza ona do komfortowej pracy.

Nie mamy też zastrzeżeń do jakości wyświetlanych kolorów. Co prawda nie są one tak jaskrawe jak w ekranach Super AMOLED, jednak dzięki temu zyskują na naturalności. Jest to zdecydowana zaleta smartfona Nokii.

Nokia C6, tak jak większość testowanych przez nas smartfonów, nie nadaje się do użytkowania go w świetle słonecznym. Ze względu na zbyt małą jasność ekranu w słoneczny i ciepły dzień zobaczymy na ekranie nie elementy interfejsu, a jedynie własne lustrzane odbicie.

System i interfejs

Nokia C6 ma zainstalowaną najnowszą odsłonę systemu Symbian o nazwie kodowej Anna. W porównaniu do Androida oraz iOSa wydaje się być on systemem o mniejszych możliwościach oraz mniej intuicyjnym. Ostrzegamy jednak, że jako osoby korzystające zazwyczaj ze smartfonów z Androidem nie jesteśmy w stanie tego obiektywnie ocenić. Całość działa bardzo szybko i płynnie i pozwala na komfortowe korzystanie z urządzenia. Nie zabrakło tu również sklepu z aplikacjami o nazwie Ovi Sklep. Co prawda nie zobaczymy tu tak wielu programów jak w iOSowym App Storze, jednak z całą pewnością każdy znajdzie tu ciekawe aplikacji i gry, które umilą mu korzystanie z telefonu.

Telefon daje nam do dyspozycji trzy pulpity ekranowe, na których znajdziemy ikony aplikacji, zegar, kalendarz, menu profili oraz widżety takie jak wtyczka sieci społecznościowych, podgląd skrzynki mailowej, a także wyszukiwarkę Google. Funkcjonalności, których najbardziej zabrakło nam w Symbianie Anna to możliwość błyskawicznego wyłączenia modułów WiFi, Bluetooth i GPS, które pozwalają korzystać z nich tylko wtedy, gdy są nam naprawdę potrzebne i w ten sposób oszczędzać energię.

Standardy łączności

Nokia C7 została wyposażona w gniazdo słuchawkowe 3,5 mm miniJack oraz MHL. To drugie na pierwszy rzut oka przypomina gniazdo microUSB, jednak pozwala też na podłączenie telefonu do telewizora za pomocą kabla HDMI. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, tym bardziej, że podczas podłączenia do zewnętrznego ekranu, telefon jest jednocześnie ładowany.

Jeśli chodzi o łączność, nie zabrakło tu niczego istotnego - WiFi, Bluetooth, GPS, 3G są i działają bardzo dobrze. Nie mieliśmy problemów z przerywaniem połączeń lub zanikającym sygnałem (chyba że zależało to od otaczającej nas infrastruktury). Bardzo dobrą funkcjonalnością jest też moduł NFC, który pozwala dokonywać płatności zbliżeniowych przy użyciu telefonu. W Polsce ta technologia dopiero raczkuje, ale na zachodzie jużod jakiegoś czasu zdobywa popularność. Z całą pewnością już niebawem stanie się ona standardem w nowych smartfonach.

Multimedia i GPS

Nokia C6 dobrze wypada pod względem kręconych nią filmów i robionych zdjęć. Ich jakość jest podobna do tej w wyższym modelu C7, więc C6 nie ma się czego wstydzić. Nie ma jednak w tym nic dziwnego - Nokia od dawna słynie z bardzo dobrej optyki stosowanej w swoich aparatach, która bezpośrednio przekłada się na jakość robionych nią zdjęć.

Nokia C6
Nokia C6

Nokia C6 wypada dobrze również, gdy mówimy o GPS. Telefon fińskiej firmy został wyposażony w darmowe mapy Ovi, które mogą pełnić funkcję pełnoprawnego GPSa. Bardzo dobrze pokazują niezbędne drogi oraz pozwalają na przeglądanie map w wersji Offline. Oznacza to, że przydadzą się nam nawet, gdy nie będziemy mogli skorzystać z internetu, np. w miejscu o bardzo słabym zasięgu.

Testy wydajności

Nokia C6
Nokia C6

Nokia C6 nie została tu porównana do innych testowanych przez nas smartfonów, gdyż nie została wyposażona w system Google Android, lecz Symbian Anna. Porównanie takie byłoby niezwykle niemiarodajne oraz tendencyjne. Zdecydowaliśmy się w kilku testach porównać telefon do wyposażonej w to samo oprogramowanie Nokii C7, gdyż to jedyny telefon z systemem Symbian, który testowaliśmy według naszych procedur.

Testy akumulatora

Nokia C6 pod tym względem prezentuje się dobrze. Podczas normalnego użytkowania dał radę działać bez przerwy ponad dwa dni. Jeśli jednak całkowicie go obciążymy, cała energia zgromadzona w akumulatorze powinna zostać zużyta już 4-5 godzinach. Jest to typowa przypadłość smartfonów, które są urządzeniami wyposażonymi w duże, energożerne ekrany oraz niezbyt pojemne akumulatory.

Wnioski

Nokia C6 z całą pewnością nie jest urządzeniem, które spodoba się typowemu entuzjaście smartfonów. Jest tak, gdyż ma za mały ekran oraz ograniczone możliwości. Niestety musimy przyznać, że Symbian nie jest systemem tak dobrym i intuicyjnym jak Android czy iOS. Telefon ten jest też bardzo mały, przez co nie będzie wygodny podczas przeglądania internetu. Komu jesteśmy w stanie polecić Nokię C6? Przede wszystkim osobom, które nie szukają smartfona, a nowoczesnego telefonu. Spodoba się on też kobietom ze względu na swoje małe wymiary oraz przyjemny wygląd. A was przekonał nowy Symbian? Prosimy o pozostawienie opinii w komentarzach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: