Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800 to smartfon szumnie nazywany pierwszym prawdziwym urządzeniem z Windows Phone. Ma być to pierwszy namacalny dowód współpracy Microsoftu z fińskim producentem telefonów. Wiele osób mówi, że jest to ostatnia szansa na odzyskanie dużej części rynku przez Windows Phone 7. Idąc dalej, można powiedzieć, że jest to ostatnia szansa na zaistnienie na rynku smartfonów dla obu firm. Zarówno Nokia jak też Microsoft przespały erę nadejścia smartfonów i tabletów, czego teraz bardzo żałują. Jeśli Nokia Lumia i Windows Phone 7 nie okażą się sukcesem, będzie to oznaczać spektakularną porażkę obu korporacji. Nokia wówczas skupi się na tworzeniu jedynie tanich telefonów komórkowych, a Microsoft będzie rozpoznawalny tylko jako twórca systemu Windows i konsoli Xbox. Sprawdźmy zatem, czy Nokia Lumia 800 naprawdę jest najlepszym smartfonem z systemem Windows Phone 7 i czy warto go kupić zamiast iPhone’a 4S lub jednego z flagowych telefonów z systemem Android.

Budowa

Nokia Lumia 800 już na pierwszy rzut oka wydaje się być urządzeniem zupełnie innym niż wszystkie. Jego design znany już z Nokii N9 w żaden sposób nie przypomina standardowego wyglądu smartfona zaprezentowanego przez Apple i powielanego lub poprawionego przez innych producentów. Charakterystyczna cecha wyglądu fińskiego telefonu to prostota. Został on wyposażony w obudowę typu unibody. Oznacza to, że wykonano ją z jednego kawałku materiału, w tym przypadku włókna węglowego. Zastosowanie tego materiału powoduje, że mamy do czynienia z konstrukcją łączącą wytrzymałość większą niż w przypadku obudów aluminiowych oraz plastyczność materiałów sztucznych. Dzięki temu Nokia mogła w swoim nowym telefonie w pełni zaokrąglić boki telefonu.

Nokia Lumia 800

Prostotę obudowy podkreśla też fakt, że nie znajdziemy na niej nic poza ekranem wraz z czarną obwódką oraz umieszczonymi z tyłu lampą błyskową oraz srebrnym paskiem, na którym znajduje się logo Carl Zeiss, Nokii oraz kamera. Wszystkie porty poza minijackiem 3.5mm zostały schowane pod klapkami w kolorze obudowy. Dzięki temu zabiegowi są one niewidoczne i w żaden sposób nie psują idealnego wyglądu obudowy. Jedynym jej elementem, jaki się nam nie spodobał, jest zbyt duża obwódka ekranu, która ma za zadanie sprawić, że przed włączeniem telefonu (oraz przed kupnem) ekran wydaje się sporo większy niż jest w rzeczywistości. Tak naprawdę przestrzeń odmienna niż ekran jest ogromna. Żałujemy, że Nokia nie zdecydowała się na zastosowanie większego ekranu niż użyta konstrukcja o przekątnej 3.7“.

Zobacz również:

  • W ofercie Biedronki pojawił się telefon komórkowy znanej marki! Wygląda jak nowoczesna, ale jednak cegła [07.10.2022]

Ekran

Nokia Lumia 800 pod tym względem nas nieco rozczarowała. Producent zdecydował się na zastosowanie ekranu o przekątnej 3.7“. Oznacza to, że telefon będzie się dało wygodnie używać, jednak do przeglądania sieci i oglądania filmów lepszy byłby ekran o rozmiarze 3.9“, znany z Nokii N9. Z doświadczenia wiemy, że ekrany o przekątnej zbliżonej do 4“ jako jedyne pozwalają na komfortowe przeglądanie internetu i korzystanie multimediów przy jednoczesnej możliwości obsługiwania telefonu za pomocą jednej ręki.

Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800 została wyposażona w ekran AMOLED, który pod wieloma względami znacznie przewyższa standardowe ekrany TFT. Ma on wyjątkowo ładne i soczyste kolory. Cechują się one mniejszą intensywnością niż w przypadku ekranów Super AMOLED, ale dzięki temu wyglądają bardziej naturalnie. Oznacza to, że granie, przeglądanie internetu oraz oglądanie filmów będzie tu czystą przyjemnością. Rozdzielczość ekranu to 800x480 pikseli. Jest ona zupełności wystarczająca jak na ekran o przekątnej 3.7“. Obraz jest odpowiednio szczegółowy i nie mamy do niego większych zastrzeżeń. Lumia 800 jest w stanie wyświetlić 16 milionów barw, co obecnie jest standardem wśród urządzeń ze średniej i niskiej półki cenowej.

Nokia Lumia 800, jak każdy telefon z ekranem AMOLED, może pochwalić się też bardzo dużą jasnością ekranu. Dzięki temu ekran jest czytelny w każdych warunkach. Bez problemu odczytamy znajdującą się na nim treść nie tylko w zacienionym pomieszczeniu, ale też na zewnątrz - w pełnym nasłonecznieniu.

Nokia Lumia 800

Jedyną wadą zastosowanego ekranu jest użyta tu technologia PenTile. Oznacza to, że jeden piksel nie składa się z trzech małych subpikseli (czerwonego, zielonego oraz niebieskiego), a z dwóch (zielonego i czerwonego lub zielonego i niebieskiego umieszczonych naprzemiennie). Wykorzystanie takiej technologii oznacza mniejszy koszt produkcji wyświetlacza, mniejsze zużycie energii przez niego, ale jednocześnie powoduje, że faktyczna rozdzielczość ekranu jest mniejsza niż podaje producent i obraz może być bardzo ziarnisty.

Nokia Lumia 800

Ekran Nokii Lumia 800 jest odpowiednio czuły, dzięki czemu jego obsługa jest bajecznie prosta. Testowane przez nas urządzenie momentalnie reaguje na każdą nasza komendę. Ekran wykrywa poprawnie cztery palce, co jest liczbą jak najbardziej wystarczającą do komfortowego korzystania z gestów multitouch.

Interfejs i system

Nokia Lumia 800 została wyposażona w system Windows Phone 7.5 Mango. Charakteryzuje się on bardzo prostym interfejsem, którego zrozumienie nie sprawi najmniejszemu problemu nawet osobom, które nigdy nie korzystały ze smartfonów. System Microsoftu nie został wyposażony w interfejs, jaki znamy z iOSa czy Androida.

Nie znajdziemy tu wielu belek, różnorodnych ikon oraz tapet ekranowych. Zostały one zastąpione przez bardzo proste kwadratowe kafelki, na których znajdują się ikony. System dzięki temu wygląda minimalistycznie i inaczej niż twory Google’a oraz Apple’a. Z całą pewnością firma z Redmond nie musi obawiać się o pozwy ze strony dwóch wyżej wymienionych firm.

Nokia Lumia 800

Windows Phone 7.5 spodoba się osobom, które dopiero zaczynają przygodę z rynkiem smartfonów. Użytkownicy Androida będą mieć mu za złe zamknięty system i konieczność synchronizacji z komputerem za pomocą programu Zune. Bez niego na telefon nie wgramy zdjęć czy muzyki, tak jak nie wgramy ich na iPhone’a bez iTunes. Nie mamy też możliwości wgrywania aplikacji spoza Marketplace. Szkoda, naszym zdaniem Microsoft w ten sposób zraża do siebie całą rzeszę ludzi przyzwyczajonych do ogromnych możliwości Androida.

Aparat fotograficzny

Nokia Lumia 800 ma aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 8 Megapikseli i może robić zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 3984x2992 px pikseli. Wyposażono go w AutoFocus oraz lampę błyskową, dzięki czemu dobrze wykonuje także zdjęcia inne niż jednego obiektu w warunkach idealnego nasłonecznienia. Bez najmniejszego problemu poradzi sobie nawet z fotografowaniem nocnego ruchu ulicznego. Jakość wykonanych aparatem zdjęć trochę odbiega od innych telefonów z najwyższej półki cenowej, nie pomaga tu optyka Carl Zeiss. Podobno niebawem ma się pojawić aktualizacja oprogramowania, która poprawi działanie aparatu i uczyni go jeszcze lepszym.

Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800 zawiodła nas pod względem nagrywanych za jej pomocą filmów. Są one dobrej jakości, ale nie mają rozdzielczości 1920x1080, którą spotkamy w innych aparatach z najwyższej półki cenowej, a jedynie 1280x720. Pod względem tej funkcjonalności nie może on zastąpić zwykłej kamery, jednak nada się do kamerowania ciekawych momentów ze spotkań z przyjaciółmi itp.

Testowany smartfon nie został wyposażony w kamerę do wideorozmów. Naszym zdaniem to karygodne, zwłaszcza że Nokia Lumia 800 kosztuje aż 2250 zł. W tej cenie telefon powinien mieć wszystkie możliwe funkcje, zwłaszcza wideorozmowy, które są przyszłością komunikacji.

Muzyka

Nokia Lumia 800 został zaopatrzony w głośno grający głośnik, który charakteryzuje się całkiem dobrą jakością dźwięku jak na smartfon. Z całą pewnością dobrze sprawdzi się podczas odtwarzania dźwięka dzwonka lub budzika, ewentualnie podczas okazjonalnego odtwarzania filmów na Youtubie. Do innych zastosowań oczywiście radzimy używać słuchawek.

Nokia Lumia 800

Dołączone do telefonu słuchawki douszne charakteryzują się wystarczającą jakością wykonania i dźwięku. Z czystym sumieniem możemy je porównać z słuchawkami dołączanymi do odtwarzaczy Apple iPod. Są to słuchawki douszne, pozbawione pilota. Długość ich kabla ponad półtora metra, więc bez problemu będziemy mogli umieścić telefon w kieszeni i słuchać z niego muzyki. Niestety nie zostały one wyposażone w pilota.

GPS

Nokia Lumia 800 ma moduł GPS, ale z całą pewnością będzie dobrze działał także korzystając z technologii A-GPS. Sygnał jest nadawany dosyć szybko, także precyzja wykrywania naszego położenia jest na odpowiednio wysokim poziomie.

Nokia Lumia 800

Jednak najważniejszą zaletą Nokii Lumia 800 są automatycznie wgrane mapy Nokia Maps, które bardzo dobrze spełniają swoją funkcję. Oznacza to, że kupując telefon możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, gdyż nawet tyle trzeba zapłacić za pakiet dobrych map. Warto wspomnieć, że takie udogodnienia nie są dostępne na inne urządzenia z systemem Windows Phone czy iOS. Tylko nowe telefony z Androidem mają darmowe mapy Google, ale musimy przyznać, że ustępują one funkcjonalnością tym, które znajdziemy w produktach Nokii. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ją jako GPS lub jego bardzo dobry zamiennik.

Porty

Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800 rozczarowała nas nieco pod względem zastosowanych portów. Znajdziemy tu standardowe złącze microUSB służąca do ładowania akumulatora telefonu i łączenia go z komputerem oraz wyjście miniJack 3,5mm pozwalające nam podłączyć do smartfona niemal każde dostępne na rynku słuchawki. Niestety port USB nie pełni też funkcji portu microHDMI, za pomocą którego udostępnimy materiały znajdujące się na ekranie telefonu na monitorze lub telewizorze. Taki port o dwóch funkcjonalność nosi fachowo nazwę MHL. Nokia Lumia 800 nie sprawdzi się zatem jako zastępca odtwarzacza multimediów czy konsola do gier podłączana do telewizora. To kolejny minus flagowego telefonu Nokii, który powinien nie mieć miejsca.

Podzespoły

Nokia Lumia 800 charakteryzuje się bardzo mocnymi podzespołami, jak na telefon wyposażony w Windows Phone oczywiście. Sercem smartfona jest jednordzeniowy procesor Qualcomm MSM8255 o zegarze 1,4GHz i procesor graficzny Adreno 205, który nie należy do najlepszych urządzeń na rynku. Oprócz tego w testowanym urządzeniu znajdziemy też 512MB pamięci RAM oraz 16GB pamięci ROM, której niestety nie możemy rozszerzyć za pomocą kart pamięci.

Konfiguracja ta pozwoli na bezproblemowe uruchamianie wszystkich nowych gier stworzonych z myślą o Windows Phone oraz odtwarzanie materiału w rozdzielczości HD. Bez najmniejszego problem poradzi sobie też z uruchamianiem wielu aplikacji jednocześnie i przeglądaniem internetu.

Testy wydajności

WP CPU Benchmark

Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800

WP Bench

Nokia Lumia 800

W testach wydajności Nokia Lumia 800 prezentuje się bardzo dobrze i można porównać ją tu do telefonu HTC Titan. Zatem pod względem wydajności nie mamy nic do zarzucenia. Wszelkie ograniczenia takie jak jednordzeniowy procesor wynikają ze sztywnej specyfikacji telefonów z systemem Windows Phone 7.

Akumulator i czas pracy

Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800 została wyposażona w akumulator o pojemności 1450mAh. Jest to standardowa wartość, która powinna pozwolić nam do używania telefonu przez trochę dłużej niż jeden dzień.

Testy przeprowadziliśmy za pomocą testu baterii wbudowanego w aplikację WP Benchmark przy maksymalnej jasności ekranu.

Telefon w naszych testach wytrzymał 3 godziny, co jest wynikiem jak najbardziej standardowym. Oznacza to, że telefon będzie podczas typowego, intensywnego użytkowania (rozmowy, gry, przeglądanie internetu) wytrzymywać dłużej niż jeden dzień, czasem dwa dni.

Nokia Lumia 800

Jednak nie wszystkie Nokie Lumia 800 będą w stanie powtórzyć ten wynik. Pierwszy testowany przez nas egzemplarz w teście wytrzymał jedynie godzinę i pięćdziesiąt cztery minuty. Okazuje się, że niektóre Nokie Lumia 800 zostały obarczone błędem oprogramowania, które znacznie skraca czas pracy smartfona. Podczas testów poprzedniego egzemplarza zdarzało się, że wyłączał się on już po kilku godzinach zwykłego używania. Po kupnie Nokii Lumia 800 najlepiej jest ją przetestować i sprawdzić, który wynik uzyskała. Jeśli dłuższy, wszystko jest OK. W przeciwnym przypadku warto zadzwonić do pomocy technicznej.

Podsumowanie

Nokia Lumia 800 była zapowiadana jako pierwszy prawdziwy telefon z Windows Phone. Kamień milowy, który sprawi, że dwaj giganci rynku nowych technologii, Nokia i Microsoft, powrócą do gry. Sprawiło to, że jako wierny fan Nokii z niecierpliwością czekałem na możliwość przetestowania tego urządzenia oraz jego kupna. Znalazłem wiele powodów, by to zrobić. Nokii Lumia 800 nie można odmówić niecodziennego designu i świetnej jakości wykonania. Kolejna zaleta to ekran AMOLED oraz bardzo dobre darmowe mapy Nokia Maps. Nie mamy zastrzeżeń też do wydajności smartfona, która wystarcza do komfortowego korzystania z Windows Phone 7.5 Mango. Jednak jest tu kilka irytujących wad, które dyskwalifikują ten telefon z grona najlepszych urządzeń na rynku. Przede wszystkim rzucił się nam w oczy brak przedniej kamery, co uniemożliwia przeprowadzanie wideorozmów. Naszym zdaniem element ten powinien koniecznie znaleźć się w smartfonie kosztującym ponad 2000 zł. To samo tyczy się braku portów HDMI lub MHL, które odpowiadają za przenoszenie obrazu na zewnętrzne ekrany takie jak monitory czy telewizory. W ten sposób Nokia Lumia 800 traci możliwość bycia substytutem odtwarzacza multimediów czy konsoli do gier. Oprócz tego telefon nie ma możliwości nagrywania materiału wideo w rozdzielczości wyższej niż 1280x720, gdy standardem jest 1920x1080. Wisienką na kiepskim w smaku torcie są problemy z baterią, które mają być załatane aktualizacją oprogramowania. Nie wiemy jednak, czy jest to prawda, gdyż Nokia nie udostępniła nam tej poprawki, sama też jej nie wgrała, tylko wysłała nam nowy telefon do testów. Na siłę można jeszcze narzekać na konieczność używania Zune do wgrywania filmów i muzyki na smartfon, jednak wynika to z charakteru systemu Windows Phone oraz trendów zapoczątkowanego przez Apple i jego iTunes. Czy warto kupić Nokię Lumia 800? Naszym zdaniem nie. Lepiej poczekać na Nokię Lumia 900, która prawdopodobnie będzie pozbawiona chociaż części wyżej wymienionych wad lub kupić trochę droższą, ale o niebo lepszą Motorolę Razr lub Samsunga Galaxy S2 z systemem Android.