Nokia N8

Nokia N8 to smartfon dosyć wiekowy, miał on premierę w drugiej połowie 2010 roku. Jednak mimo to zachowuje on sporo uroku i warto się nim zainteresować. Nokia bowiem nie zapomniała o swoim dawnym flagowym urządzeniu i właśnie zapewniła mu aktualizację do najnowszego systemu Nokia Belle, który bazuje na Symbianie. Inne mocne strony tej konstrukcji to ekran AMOLED oraz aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 12MPx.

Budowa

Nokia N8 już na pierwszy rzut oka nie jest podobna do dzisiejszych smartfonów. Jej obudowa jest niezwykle gruba i solidna. Została ona z robiona z andozowanego aluminium w kolorze lazurowym. Nie jest to konstrukcja unibody i składa się z wielu elementów. Naszym zdaniem nie pasuje ona do obecnych standardów. Znajduje się na niej zbyt wiele przycisków, a porty są kiepsko rozstawione, przez co telefonu używa się trochę za mało intuicyjnie. Telefon jest ciężki, solidny i dobrze spasowany. Kolejną zaletą obudowy jest zastosowanie szkła hartowanego Corning Gorilla Glass, które jest najlepszym materiałem ochronnym na rynku. Dzięki niemu telefon będzie można nosić w kieszeni razem z metalowymi przedmiotami bez ryzyka uszkodzenia ich.

Ekran

Wyświetlacz zastosowany w Nokii N8 to AMOLED. Cechuje się on o wiele lepszym odwzorowaniem kolorów niż zwykłe ekrany TFT. Długość przekątnej ekranu wynosi 3,5", a rozdzielczość 360x640. Oznacza to, że obsługiwanie go jedną ręką nikomu nie sprawi trudności. Narzekać możemy jedynie na rozdzielczość, jednak musimy przyznać, że przy tej wielkości ekranu nie jest ona tragiczna, a po prostu przeciętna. Wyświetlacz AMOLED doskonale radzi sobie w świetle słonecznym, podczas zerkania na ekran zobaczymy przede wszystkim treść, a nie własne odbicie. Nie mamy również zastrzeżeń do kątów widzenia. Pod względem dwóch ostatnich parametrów lepiej wypadają tylko ekrany Super AMOLED oraz NOVA.

Zobacz również:

  • Nokia G42 nawiązuje do dobrych tradycji. Powracają telefony, które naprawicie samodzielnie

Interfejs i system

Nokia N8 na początku lutego dostała aktualizację do systemu Symbian Belle, który jest obecnie najnowszą wersją systemu Symbian. Wprowadza on kilka zmian, dzięki którym zmniejsza się jego dystans do takich systemów jak Android oraz iOS.

Widać je już na pierwszy rzut oka, w interfejsie. Teraz mamy do dyspozycji pięć zamiast trzech pulpitów, na których możemy umieszczać gadżety. Nawet ta czynność została lepiej rozplanowana niż w poprzednich Symbianach. Wcześniej mieliśmy kilka predefiniowanych miejsc umieszczenia dodatków. Obecnie możemy to robić z o wiele większą swobodą.

Górny pasek działa obecnie jak w Androidzie i mamy tu przełączniki połączeń WiFi i GPS. Na dolnym pasku znajdują się maksymalnie cztery ikony aplikacji. Jak widać, system przeszedł retusz, dzięki któremu spełnia wszystkie obecne standardy. Gdyby jeszcze miał duży sklep z aplikacjami, nie moglibyśmy na niego narzekać. Dalej jednak pozostał problem znany z Symbian Anna - piekielnie niewygodna klawiatura. Trafianie w klawisze jest bardzo utrudnione, dotyczy to też Nokii N8

Multimedia

Nokia N8
Nokia N8
Nokia N8
Nokia N8

Nokia N8 została wyposażona w fenomenalny aparat fotograficzny. Jego najważniejszą cechą jest zastosowanie optyki Carl Zeiss oraz obiektyw Tessar 2.8/28. Nie bez znaczenia jest też matryca o rozdzielczości 12MPx. Nie zabrakło tu również lampy błyskowej oraz AutoFocusa. Zdjęcia wykonane telefonem są po prostu piękne, Nokia N8 będzie mogła zastąpić nawet prostą cyfrówkę, co jest niemożliwe dla większości smartfonów. Tak samo wypadają filmy, które również prezentują się naprawdę dobrze jak na smartfon. Szkoda, że mogą być nagrywane co najwyżej w rozdzielczości 1280x720.

Nie zabrakło tu też przedniej kamerki, która może służyć do wideorozmów. Niestety jej rozdzielczość wynosi tylko 0,3MPx, co jest bardzo małą wartością.

Porty

Nokia N8 została wyposażona w porty USB, port HDMI oraz slot na kartę pamięci typu microSD. Jest to kompletny zestaw pozwalający na przesyłanie danych i obrazu oraz ładowanie telefonu. Niczego więcej nie oczekujemy od żadnego smartfona.

Technologie bezprzewodowe zastosowane w Nokii N8 to to WiFi oraz Bluetooth w wersji 3.0. Niestety zabrakło tu technologii NFC, która służy do przeprowadzania płatności zbliżeniowych.

Podzespoły i wydajność

Nokia N8 nie ma zbyt wydajnych podzespołów. Została wyposażona w jednordzeniowy procesor ARM11 o zegarze 680MHz oraz 256MB RAM. Wystarcza to do obsługi systemu i przeglądania internetu, możemy jednak zapomnieć o odtwarzaniu filmów HD oraz graniu w skomplikowane gry. Nie tylko przez słabe podzespoły, ale również przez ubogi zasób oprogramowania w sklepie z aplikacjami współpracującym z systemem Nokia.

Czas pracy na baterii

Nokia N8 ma baterię o pojemności 1200mAh. Niestety będzie konieczne jej codzienne ładowanie. Telefon nie należy do energooszczędnych i bardzo szybko się rozładowuje.

Podsumowanie

Nokia N8 to telefon cechujący się świetną obudową i dobrym ekranem. Jednak ze względu na zastosowanie systemu Nokia (dawniej Symbian) oraz wysoką ceną nie warto go kupować, nawet mimo zastosowania bardzo dobrego aparatu fotograficznego. Bardzo dużą wadą Nokii jest mała wydajność oraz krótki czas pracy na baterii. Nie polecamy zatem jego kupna, ale jeśli ktoś go ma i czuje potrzeby posiadania najlepszego smartfona, może z niego korzystać. Z całą pewnością wystarczy on do podstawowych zastosowań oraz do robienia świetnych (jak na telefon) zdjęć.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: