Nokia N9

Nokia N9 jest jednym z flagowych telefonów fińskiej firmy. Został on wyposażony w kolorową obudowę typu unibody, wyświetlacz o przekątnej 3,9" oraz system MeeGo, który jest bardzo funkcjonalny, ale ze względu na skupienie się na Windows Phone 7 nie będzie wspierany przez Nokię. Zobaczmy, czy mimo to warto nabyć Nokię N9 i czy jest to pierwszy krok do uratowania upadającej firmy.

Budowa

Nokia N9 charakteryzuje się wyjątkowo ładną i mocną obudową typu unibody. Oznacza to, że została ona wykonana z jednego kawałka polikarbonu. Charakteryzuje się ona minimalistycznym wzornictwem, nie uświadczymy więc tu żadnych wzorków. Jedynym elementem wyróżniającym się na tle turkusowej obudowy jest znajdujący się z tyłu telefonu srebrny masek z logotypami Nokia oraz Carl Zeiss.

Nie mamy zastrzeżeń również do ochrony ekranu smartfona. Został on pokryty szkłem hartowanym, dzięki czemu nie porysuje się zbyt łatwo, nawet jeśli będziemy go nosić luzem w kieszeni, razem z kluczami. Niestety nie wiadomo, czy jest to konkretnie Corning Gorilla Glass, czy też inny materiał tego typu.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie

Ekran

Nokia N9 została wyposażona w ekran typu AMOLED o rozdzielczości 854x480 i przekątnej 3,9", który wyświetla 16 milionów kolorów. Dzięki tym parametrom charakteryzuje się on odpowiednią szczegółowością wyświetlanego obrazu oraz żywymi i ładnymi kolorami. Oprócz tego jest on bardzo energooszczędny i widać to w codziennym użytkowaniu. Ekran nigdy całkiem się nie wyłącza. Jeżeli nic nie robimy, większość ekranu jest czarna, a na jego części wyświetlana jest godzina. Mimo to telefon jest w stanie wytrzymać 2-3 dni bez ładowania. Nokia może na to pozwolić, gdyż AMOLEDy nie potrzebują prądu do wyświetlania koloru czarnego.

Nokia N9 nie miała problemów z używaniem jej w świetle słonecznym. Większość rzeczy na ekranie była odpowiednio widoczna. Jest to kolejna zasługa znakomitego wyświetlacza AMOLED.

Interfejs i system

Nokia N9 ma fabrycznie zainstalowany system MeeGo. Jest on połączeniem systemu Mobiln od Intela oraz tworzonego przez Nokię Maemo. Jest to oprogramowanie przeznaczone dla wszelkich urządzeń mobilnych takich jak netbooki, smartfony i tablety. Nokia oficjalnie zapowiedziała, że nie będzie go wspierać, lecz mimo to może być on bardzo ciekawym graczem na rynku. Jest to bowiem oprogramowanie otwarte i z całą pewnością będzie cały czas ulepszane przez samych użytkowników.

Interfejs Nokii N9 wygląda podobnie do najnowszego Symbiana Anna, który jest zainstalowany m.in. na Nokii C7. Mamy tu te same ikonki i wygaszacz ekranu. Nie poczyniono tu żadnej rewolucji, system obsługuje się łatwo i intuicyjnie.

Multimedia i GPS

Nokia N9 bije konkurencje pod względem kręconych nią filmów i robionych zdjęć. Telefon na tym polu wypada bardzo dobrze, idąc ramię w ramię nawet z takimi konstrukcjami jak Samsung Galaxy S2 czy HTC Evo 3D. Nie ma jednak w tym nic dziwnego - Nokia od dawna słynie z bardzo dobrej optyki stosowanej w swoich aparatach, która bezpośrednio przekłada się na jakość robionych nią zdjęć. W tym przypadku wytwórcą optyki jest firma Carl-Zeiss.

Nokia N9
Nokia N9

Nokia N9 ma bardzo wygodny odtwarzacz multimediów. Jego obsługa jest wyjątkowo prosta i z całą pewnością każdy sobie z nią poradzi. Żałujemy tylko, że urządzenie ma problemy z odtwarzaniem filmów 720p i 1080p. Jest to jednak błąd oprogramowania, który ma zostać niebawem usunięty.

Nokia N9 wypada dobrze również, gdy mówimy o GPS. Telefon fińskiej firmy został wyposażony w darmowe mapy Ovi, które mogą pełnić funkcję pełnoprawnego GPSa. Bardzo dobrze pokazują niezbędne drogi oraz pozwalają na przeglądanie map w wersji Offline. Oznacza to, że przydadzą się nam nawet, gdy nie będziemy mogli skorzystać z internetu, np. w miejscu o bardzo słabym zasięgu.

Standardy łączności

Nokia N9 została wyposażona w gniazdo słuchawkowe 3,5 mm miniJack oraz microUSB. Zabrakło tu portu MHL lub HDMI, którym moglibyśmy przesyłać obraz na ekran telewizora. Złącze USB nie jest też w standardzie On-The-Go, więc nie podłączymy do telefonu myszki czy pendrive’a.

Jeśli chodzi o łączność, nie zabrakło tu niczego istotnego - WiFi, Bluetooth, GPS, 3G są i działają bardzo dobrze. Nie mieliśmy problemów z przerywaniem połączeń lub zanikającym sygnałem (chyba że zależało to od otaczającej nas infrastruktury). Bardzo dobrą funkcjonalnością jest też moduł NFC, który pozwala dokonywać płatności zbliżeniowych przy użyciu telefonu. W Polsce ta technologia dopiero raczkuje, ale na zachodzie już od jakiegoś czasu zdobywa popularność. Z całą pewnością już niebawem stanie się ona standardem w nowych smartfonach.

Nokia N9 nie ma tradycyjnego portu SIM. Zastosowano tu standard microSIM, co naszym zdaniem jest błędem i wprowadzaniem na siłę nowych standardów.

Procesor i RAM

Nokia N9 "pod maską" ma jednordzeniowy układ SoC TI OMAP 3630 pracujący z zegarem 1GHz. Nie jest to najlepsza konstrukcja i napędza ona smartfony ze średniej półki cenowej. Oprócz tego znajdziemy aż 1GB pamięci RAM.

Testy wydajności

Ze względu na brak innych telefonów z systemem MeeGo niemożliwe jest rzetelne przetestowanie jego wydajności.

Test akumulatora

Przy normalnym użytkowaniu telefon bez problemu wytrzymuje 2 dni, jeśli będziemy z niego intensywnie korzystać (grać, oglądać filmy), to bateria wyczerpie się nam już po kilku godzinach, tak jak w innych smartfonach.

Wnioski

Nokia N9 jest bardzo udanym smartfonem i z całą pewnością jest to produkt godny uwagi. Jego jakość wykonania i zastosowane komponenty są bardzo dobre. Jednak nie polecamy tego smartfonu ze względu na zainstalowany na nim system operacyjny. MeeGo to bardzo udany twór, jednak Nokia niebawem przestanie go wspierać i umrze on śmiercią naturalną. Co prawda można liczyć na użytkowników, którzy będą cały czas ulepszać ten system, jednak z własnej praktyki wiemy, że modyfikacje tworzone przez użytkowników są często mniej stabilne niż aktualizacje wydawane przez firmę i niekoniecznie są ze sobą kompatybilne.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: