NordVPN

W skrócie:

Prosta w obsłudze sieć VPN z ogromną liczbą serwerów do wyboru. Dobry wybór do zachowania prywatności. Mogą wystąpić problemy amerykańskim Netflixem.

Zalety:

  • łatwa obsługa
  • olbrzymia liczba serwerów
  • wyspecjalizowane serwery

Wady:

  • brak możliwości darmowego wypróbowania

NordVPN reklamowany jest jako najbardziej zaawansowane technologicznie na świecie połączenie VPN. Używa podwójnego szyfrowania, co jest najbezpieczniejszą obecnie na rynku opcją, ale czy łato się go używa? Dowiedz się z naszej recenzji!

NordVPN ma swoją główną siedzibę w Panamie, poza jurysdykcją "Sojuszu Czternaściorga Oczu". Jak można się tego spodziewać po firmie znajdującej na rynku, gdzie panuje duża konkurencja, w żaden sposób nie są rejestrowane zachowania użytkownika w sieci. Ponadto klient VPN wyposażony jest w wyłącznik, który zatrzymuje działania aplikacji mogących spowodować, że gwarantujący prywatność tunel VPN zostanie zniszczony. Jednak w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań, tu użytkownik wybiera samodzielnie, które z aplikacji będą wyłączone - w czym pomaga wygodna, rozwijana lista.

Obsługa - prościej się nie da!

NordVPN jest bardzo łatwy w obsłudze. Należy pobrać klienta i zainstalować go na swoim komputerze. Należy też założyć swoje konto na oficjalnej stronie programu. Gdy zainstalujesz klienta, uruchom go, a następnie zaloguj za pomocą swojej nazwy użytkownika oraz adresu e-mail lub hasła. Przy uruchomieniu zostanie Ci zaproponowane włączenie Cybersec, które jest częścią NordVPN odpowiedzialną za chronienie użytkowników przed malware, phishingiem i niepożądanymi reklamami. W praktyce jest to adblocker z wbudowaną ochroną przeciwko malware. Można włączyć i wyłączyć tę funkcję w każdej chwili.

NordVPN

NordVPN

Po wyborze tego rozwiązania należy przesunąć przycisk na górze interfejsu, aby automatycznie został wybrany najbardziej wydajny serwer VPN. Można także wybrać konkretny kraj z mapki (która ma wygodną opcję przybliżania) wraz z wyborem konkretnego serwera znajdujacego się na jego terenie. Jeśli używasz wersji VPN Android, możesz przytrzymać palec na lokalizacji, aby otworzyć przypisaną do niej listę serwerów wraz ze statystykami. Czy wybór serwera jest ważny? Jak najbardziej, ponieważ niektóre lepiej pasują do pewnego rodzaju czynności, jak streaming, anonimowe przeglądanie sieci czy wymiana plików. Na przykład dla p2p idealnie nadają się serwery umieszczone w Holandii, a jeśli stawiasz na pierwszym miejscu prywatność - skorzystaj z serwerów znajdujących na terenie Wielkiej Brytanii.

Ale skąd wiedzieć, który będzie najlepszy dla Ciebie? Tu z pomocą przychodzi wygodna opcja wyszukiwania, która znajdzie serwer dedykowany pod Twoje potrzeby. Po prostu wpisz rodzaj aktywności, którą chcesz uprawiać poprzez virtual private network, a zostanie Ci pokazana lista najlepiej pasujących do niej serwerów.

Na przykład jeśli szukasz Netflixa, lista pokaże Ci mnóstwo serwerów z USA, dzięki czemu możesz oglądać amerykański Netflix zasiadając np. na terenie Wielkiej Brytanii. Należy jednak pamiętać, że takie działanie jest niezgodne z warunkami usług Netflix i jak w przypadku podobnych działań tego typu - bierzesz za nie jedyną i pełną odpowiedzialność. Co ciekawe, Netflix systematycznie blokuje serwery VPN, więc nie zdziw się, jeśli nagle przestanie działać. Jak podają twórcy NordVPN, wprowadzają cały czas rozwiązania mające na celu omijanie tego typu blokad.

NordVPN

Koszt, czyli jedyna wada

Czy są jakieś wady? Jedna. Niestety, nie jest to darmowy VPN. Nie ma także wersji testowej, która pozwoliłaby sprawdzić ten VPN w praktyce choćby przez 24 godziny. Miesięczna opłata za używanie to konieczność wyłożenia 11, 95 USD. Znacznie bardziej opłaca się wykupienie półrocznego abonamentu, za co należy zapłacić 42 USD (wychodzi 7 USD za miesiąc). Jeszcze lepiej wypada roczny - dwanaście miesięcy używania NordVPN wycenione zostało na 69 USD, co daje 5, 95 USD za miesiąc. Opłaty można uiszczać na trzy sposoby: za pomocą karty kredytowej, PayPal lub bitcoinami. Jeśli chcesz nabyć dowolną z opcji, zrobisz to tutaj.

Mówiąc o prywatności, warto wspomnieć, że NordVPN może połączyć się z siecią Tor, dlatego nie ma konieczności instalowania przez klienta żadnego specjalistycznego oprogramowania tego typu. Aby współdziałać z Tor, kliknij na liście serwerów na opcję Onion over VPN. Wybierz następnie serwer, który stanie się punktem wejścia do sieci Tor i kliknij na połączenie.