NoteStar PowerSlim NB9213

Wyjątkowa konstrukcja dla prawdziwie mobilnych użytkowników cechuje się nie tylko poręcznością i lekkością, lecz także zwiększoną wytrzymałością obudowy.

O tym NoteStarze można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest zwykłym laptopem. Jego zalety ujawniają się już przy pierwszym wzięciu sprzętu do ręki: PowerSlim NB9213 jest nie tylko lekki (waży tylko 1,68 kg) i cienki, ale przede wszystkim… zimny. Pod palcami wyraźnie wyczuwa się metal, co powinno oznaczać podwyższoną odporność obudowy na brutalne traktowanie przez użytkownika. I rzeczywiście, konstrukcja notebooka pochodzi z firmy GETAC specjalizującej się budowie komputerów przenośnych o wysokiej wytrzymałości przeznaczonych do pracy w najbardziej niesprzyjających warunkach. Stąd sztywny szkielet wykonany z tytanu (przetrwa nacisk do 120 kg), wzmocnione wieko 13,3-calowej matrycy, panel dotykowy i klawiatura odporne na zalanie oraz zanieczyszczenia. Jak zapewnia producent, urządzenie wytrzyma upadek z wysokości 45 cm nawet przy włączonym systemie (twardy dysk 250 GB chroniony jest przed wstrząsami i wibracjami).

Wewnątrz tego półpancernego laptopa umieszczono energooszczędny chipset Intela GS45 wraz z niskonapięciowym procesorem Core 2 Duo SU9400 1,4 GHz. Owe podzespoły w połączeniu z ekranem podświetlanym diodami LED i baterią 5200 mAh powinny zapewnić długą pracę w terenie. I tak jest w istocie: w naszych testach NoteStar działał średnio 4,5 godziny, a przy niewielkim obciążeniu – nawet 6,5 godziny. Jeśli komuś to nie wystarczy, może jednym ruchem wyjąć napęd optyczny i zastąpić go dodatkową baterią.

Oczywiście od PowerSlimu nie należy oczekiwać niesamowitej szybkości pracy, ale jego wydajność powinna zadowolić każdego mobilnego pracownika. Opcje komunikacyjne nie rozczarowują – pamiętano o odpowiedniej liczbie portów USB, jest Bluetooth, Wi-Fi a/g/n, LAN 1 Gb/s, gniazdo ExpressCard/34 i kart pamięci, a nawet wyjście S/PDIF. Dostępne interfejsy można wzbogacić dzięki złączu replikatora portów.

Do mankamentów NoteStara należą wyjątkowo głośna praca przy dużym obciążeniu CPU i dość wysoka cena. Ale ci, którzy na co dzień używają laptopa w terenie, bez zastanowienia zapłacą za komfort lekkości w podróży i bezpieczeństwa sprzętu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: