Novatron NTR82 (z Wi-Fi)

Zgrabny, nieduży odtwarzacz multimedialny pozwalający na montaż wewnętrznego 3,5-calowego dysku twardego zgodnego z interfejsem SATA. Ma również wygodny 2-calowy kolorowy wyświetlacz umożliwiający odtwarzanie np. muzyki bez konieczności uruchamiania telewizora. Wbudowany tuner TV pozwala na odbiór cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T (MPEG4).

Odtwarzacz Novatrona prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Czarna prawie kwadratowa skrzyneczka o zaokrąglonych łączeniach ścianek bocznych wykonana została z wysokiej jakości plastików. W jej wnętrzu można zamontować 3,5-calowy dysk twardy. Dokonuje się tego bardzo prosto, bez użycia narządzi. Wystarczy usunąć plastikową zaślepkę umieścić dysk w szufladzie i podłączyć odpowiednie okablowanie. Ciekawym elementem wyposażenia jest kolorowy 2-calowy wyświetlacz pozwalający na obsługę urządzenia bez konieczności uruchamiania telewizora. To przydatne, bo w ten sposób możemy odsłuchać pliki muzyczne czy słuchać internetowych stacji radiowych. Obudowa nie jest chłodzona pasywnie lecz zastosowany wentylator nie jest hałaśliwy.

Drugim wyjątkowym rozwiązaniem jest wbudowane tunera telewizyjnego DVB-T. Jest on zgodny ze standardem MPEG4 i podczas testów nie sprawiał problemów odbierając wszystkie nadawane testowo w Warszawie kanały cyfrowej telewizji naziemnej. Programy telewizyjne można nagrywać, jednak jakość zapisywanego materiału nieco rozczarowuje. Widać objawy kompresji, jakość jest niższa niż filmów źródłowych. Problemem jest także funkcja Time Shift, czyli oglądanie telewizji z przesunięciem czasowym. W przypadku DVB-T MPEG4 kompletnie nie działa, obraz się zacina, nie jest płynny. To zapewne kwestia dopracowania oprogramowania sterującego, jednak w chwili obecnej jest to istotny minus. Procesor Realtek RTD1283DD 400 MHz, bez problemu radzi sobie z dekodowaniem filmów Full HD różnych standardów.

Odtwarzać też można obrazy płyt Blu-ray, niestety nie działa wtedy przewijanie i menu płyty. Nie są za to obsługiwane kodeki audio HD Dolby TrueHD i DTS-HD. W komplecie jaki otrzymaliśmy do testów znalazła się dodatkowa, kosztująca 85 zł karta sieciowa Wi-Fi (standard „n”) istotnie poprawiająca funkcjonalność odtwarzacza. Przesył danych drogą bezprzewodową odbywał się sprawnie, choć o odtwarzania filmów 1080p po Wi-Fi możecie zapomnieć. Nie było problemów z wyświetlaniem polskich znaków w napisach ekranowych, nie są jednak obsługiwane pliki txt. Urządzenie może pełnić funkcję klienta BitTorrent, serwera FTP.

Jakość obrazu była bardzo dobra. Nie narzekaliśmy na ostrość, kolory były prawidłowo zbalansowane, naturalne. Kontrast był dobry, podobnie jak szczegółowość prezentowanych scen. NTR82 to bardzo ciekawy odtwarzacz, który już teraz jest wart zainteresowania, a zyska dodatkowe punkty w momencie usunięcia przez producenta wspomnianych przez nas wad (np. działania TimeShit). Szkoda, że oprócz tunera DVB-T nie zdecydowano sie na zastosowanie także analogowego tunera, który pozwalałby na oglądanie telewizji kablowej czy standardowej naziemnej.