OCZ OCZSSD2-1SUM120G

Zalety:

  • Rewelacyjna wydajność
  • Dobre wyniki testów syntetycznych
  • Automatyczna defragmentacja

Wady:

  • Spora cena

Tytuł najbardziej innowacyjnej firmy w branży dysków półprzewodnikowych niewątpliwie należy się OCZ. Praktycznie każdy z nowych kontrolerów znajduje swoje miejsce wśród jej produktów. Nawet jeśli grozi to wewnętrzną konkurencją. Przykładem jest Summit, nowa seria dysków, przeznaczona dla tego samego segmentu rynku, co bardzo dobre Verteksy.

Tytuł najbardziej innowacyjnej firmy w branży dysków półprzewodnikowych niewątpliwie należy się OCZ. Praktycznie każdy z nowych kontrolerów znajduje swoje miejsce wśród jej produktów. Nawet jeśli grozi to wewnętrzną konkurencją. Przykładem jest Summit, nowa seria dysków, przeznaczona dla tego samego segmentu rynku, co bardzo dobre Verteksy. Tym razem w nowej rodzinie modeli postawiono na kontroler Samsunga. Ma on wyjątkową umiejętność, potrafi wykorzystać chwile bezczynności dysku do przebudowania struktury danych w blokach żeby móc zapisać nowe porcje bez zwalniania tempa. Końcowy efekt powinien być podobny do wyniku defragmentacji w dyskach pod kontrolą Indilinksa, tyle, że wykonany automatycznie.

W testach okazało się, że ten automat nie funkcjonuje najlepiej. Pomimo jego wysiłków szybkości zapisu i odczytu zmieniały się w zbyt szerokich granicach. Charakterystyczna była duża liczba krótkich zwolnień na diagramach zapisu i odczytu. W efekcie wyniki testów Summitów okazały się nawet minimalnie gorsze od dobrze zdefragmentowanych Verteksów. Indeks aplikacji w programie h2bench tylko zbliżył się do granicy stu punktów, będąc gorszym od Verteksa w każdej próbie oprócz kopiowania. Za to w PCMarku, teście z przewagą odczytu, relacja była odwrotna. Praktycznie identyczne pozostają czasy dostępu, 0,11 ms podczas odczytu i 0,24 przy zapisie. Jednym słowem mamy dwa bardzo podobne dyski z różnych serii od tego samego producenta.

W roli pamięci głównej występuje szesnaście wielopoziomowych flashy Samsunga, po 64 gigabity w każdym. Rekordowo duża jest pamięć podręczna. 64 MB to dwukrotnie więcej niż w Verteksach. Pomimo tego Summit zużywa mniej prądu, 44 miliampery w czasie drzemki, 238 podczas odczytu i 462 w trakcie zapisu.