OCZ OCZSSD2-1VTX120G

Zalety:

  • Dostępne zmiany firmware
  • Rewelacyjna wydajność
  • Dobre wyniki testów syntetycznych

Wady:

  • Spora cena

W ofercie OCZ można znaleźć napędy SSD z wieloma kontrolerami różnych firm. Pod nazwą Vertex kryje się seria dysków wyposażonych w sterowniki koreańskiej firmy Indilinx. Te modele mają bardzo istotne zalety w postaci dodatków dostępnych w Internecie. Pierwszy to uaktualnienia (już czwarte) wbudowanego oprogramowania, a drugim jest aplikacja usuwająca z dysku SSD następstwa fragmentacji plików i przywracająca fabryczne szybkości zapisu i odczytu.

W ofercie OCZ można znaleźć napędy SSD z wieloma kontrolerami różnych firm. Pod nazwą Vertex kryje się seria dysków wyposażonych w sterowniki koreańskiej firmy Indilinx. Te modele mają bardzo istotne zalety w postaci dodatków dostępnych w Internecie. Pierwszy to uaktualnienia (już czwarte) wbudowanego oprogramowania, a drugim jest aplikacja usuwająca z dysku SSD następstwa fragmentacji plików i przywracająca fabryczne szybkości zapisu i odczytu. Ten defragmentator, który wykorzystuje niskopoziomowe instrukcje spoza repertuaru systemu operacyjnego, istnieje w kilku wersjach dostosowanych do konkretnego firmware. Dysk obsługuje NCQ, które chociaż wymyślone do dysków tradycyjnych, pomaga zapobiegać nadmiernej fragmentacji zapisu w SSD.

W roli pamięci głównej występuje szesnaście wielopoziomowych flashy Samsunga, po 64 gigabity w każdym. Jak zwykle pamięć jest podzielona na bloki po 512K i czterokilobajtowe strony. Sterownik współpracuje z solidną pamięcią podręczną wielkości 32 MB, która ma amortyzować wszystkie skoki wydajności. Według specyfikacji tempo odczytu na sięgać 250, a zapisu 180 MB/s. Z nieznanych powodów te wartości są niższe (260, 195) niż w identycznych dyskach z firmy Super-Talent.

Nic dziwnego, że wyniki były nawet lepsze od zapowiedzi. Czytanie przebiegało w tempie 225, a zapis 190 MB/s. W pierwszej konkurencji został wyrównany rekord Intela, w drugiej ustanowiony nowy. Aplikacje także spisywały się znakomicie. Ich indeks w wiązance testów h2bench zbliżył się do 120. Tylko w PCMarku Vantage Vertex ustąpił dyskowi X25-M Intela. Winne są dłuższe czasy dostępu (0,11 milisekundy podczas odczytu i 0,24 w czasie zapisu wobec 0,07 w obu próbach konkurenta). Vertex okazał się także energooszczędny. Zużywał tylko 87 miliamperów w czasie drzemki, 248 podczas odczytu i 514 w trakcie zapisu.