OCZ PC2 6400 Vista Upgrade (OCZ2VU8002GK)

Zalety:

  • Niewielkie rozmiary radiatora

Wady:

  • Bardzo wolne
  • Niezdolne do najmniejszego choćby podkręcenia

Moduły RAM OCZ PC2 6400 Crossfire Edition (OCZ2A8002GK) mają w założeniu zwrócić uwagę użytkowników technologii CrossFire firmy AMD. Odpowiednie płyty główne mogą być wyposażone zarówno w chipset AMD (dla procesorów AMD) jak i Intela (dla procesorów tegoż producenta). Opisywane pamięci mają zagwarantować bezproblemową pracę na nich wszystkich. Sprawdziliśmy czy to ich jedyna zaleta.

Hasło Vista nie kojarzy się użytkownikom komputerów zbyt dobrze. Pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy to potrzeba dużej ilości pamięci RAM w komputerze, która zapewni w miarę sprawną pracę jednostki. Pamięci OCZ PC2 6400 Vista Upgrade (OCZ2VU8002GK) odpowiadają na te potrzeby. Testowane moduły to typowe 2 x 1 GB, niezbędne do poprawnego działania bardziej wymagających aplikacji.

Podejrzenie budzą ich nominalne parametry pracy – wprawdzie częstotliwość zegara 800 MHz nie jest zła, ale za to czasy dostępu 5-6-6-18 (CAS-TRCD-TRP) sugerują aż nadmierne dopasowanie do niezbyt udanego systemu operacyjnego. Nie dziwi przy tym napięcie zasilania – 1,8 V. Nic dziwnego, że i wydajność pamięci przy ustawieniach nominalnych jest bardzo kiepska.

Najbardziej rozczarowują próby podkręcania. Czasów dostępu niższych niż 5-5-5-15 nie udaje się uzyskać. Co jednak jeszcze gorsze, pamięci są zupełnie odporne na próby uzyskania wyższego zegara pracy. Być może udałoby się uzyskać 810 czy 820 MHz, ale i tego nie da się obiecać użytkownikowi. Gdyby na siłę szukać zalet opisywanych pamięci to jedyną może być niewielki radiator umożliwiający ich montaż na każdej płycie głównej z gniazdami DDR2. Zdecydowanie nie polecamy ich zakupu.