OCZ PC2 9200 Reaper (OCZRPR11504GK)

Zalety:

  • Sprawny radiator
  • Duża pojemność
  • Dobra wydajność
  • Wysoka nominalna częstotliwość pracy

Wady:

  • Podkręcają się gorzej niż moduły o mniejszej pojemności
  • Radiator może uniemożliwić ich montaż na części płyt głównych

Fani podkręcania korzystający z płyt z chipsetami Intela z gniazdami DDR2, wcale nie musza rezygnować z wyposażania komputera w pamięć o dużej pojemności. Wystarczy, że zaopatrzą się w już nominalne odpowiednio szybkie moduły. Ich oczekiwania spełnią z pewnością OCZ PC2 9200 Reaper (OCZRPR11504GK).

Pojemność Reaperów to 2 x 2 GB. Jej pełne wykorzystanie wymaga użycia 64-bitowego systemu operacyjnego, gdyż systemy 32-bitowe obsługują do 3,25 GB RAM. Nominalnie parametry pracy modułów to częstotliwość 1150 MHz , czasy dostępu 5-6-6 (CAS-TRCD-TRP) i napięcie zasilania 2,2 V.

Moduły wyposażono w rozbudowany, typowy dla tej serii system chłodzenia. Składa się on z aluminiowego radiatora przylegającego z obu stron PCB do chipów, wyprowadzonej z nich rurki cieplnej, która z kolei zakończona jest następnym radiatorem. Podczas pracy temperatura całości utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. To rozwiązanie ma sporą wadę: wysokość konstrukcji uniemożliwia montaż opisywanych pamięci na płytach, na których gniazda pamięci znajdują się bardzo blisko podstawki procesora. Dotyczy to szczególnie płyt z podstawką AM2+.

Testy przy częstotliwości 1066 MHz i czasach dostępu 5-5-5-15 wykazały dobrą wydajność opisywanych modułów. Oczywiście nie było także problemu z pracą przy ustawieniach nominalnych. Nie udało się obniżyć timingów przy 1066 MHz. Przy 800 MHz uzyskaliśmy za to wartości 4-4-4-12. Mimo zwiększenia napięcia zasilania moduły nie chciały pracować z częstotliwością wyższą od nominalnej.

Pamięci OCZ PC2 9200 Reaper (OCZRPR11504GK) niegdyś imponowałyby swoimi możliwościami. W czasach DDR3 nie jest to już możliwe, ale najbardziej wymagający użytkownicy płyt z gniazdami DDR2, z pewnością rozważą ich zakup.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier