OCZ Reaper PC2 8500 (OCZ2RPR10662GK)

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Możliwość pracy z ekstremalnie niskimi timingami przy 800 MHz

Wady:

  • Wymagają wysokich napięć zasilania
  • Nie osiągają wiele ponad 1066 MHz
  • Wysoka cena

Moduły OCZ Reaper PC2 8500 (OCZ2RPR10662GK) mają dwie zalety – gwarancję stabilnej pracy przy częstotliwości 1066 MHz i możliwość uzyskania niesamowicie niskich jak na DDR2 czasów dostępu przy częstotliwości 800 MH. Niestety, nie są wolne od wad.

Testowane moduły mogą pracować z częstotliwością 1066 MHz. To parametr bardzo ważny dla użytkowników komputerów z procesorami AMD Phenom i wyższymi modelami Core 2 Intela. Przy nominalnej częstotliwości producent obiecuje czasy dostępu wynoszące 5-5-5-15 (CAS-TRCD-TRP). Niestety, wymagane do tego napięcie zasilające jest wysokie – 2,3 V. Wydajność platformy przy standardowych ustawieniach jest typowa dla innych z tego typu modułami RAM o pojemności 2 x 1024 MB. Poszukiwanie maksymalnej stabilnej częstotliwości pracy, niestety nie dało oszałamiających rezultatów – uzyskane 1092 MHz przy timingach 5-5-5-18 i napięciu 2,42 V właściwie nie są godne uwagi. Doskonale za to poszło Reaperom podczas prób z niskimi timingami przy szybkości 800 MHz (dla wartości 1066 MHz, timingów nie dało się obniżyć). Wprawdzie i tutaj wymagane było wysokie napięcie zasilania (2,42 V), ale za to zeszliśmy do wartości 3-3-3-9. Na niższe nie pozwoliła już płyta główna!

Pamięci wyposażono w bardzo rozbudowany system chłodzenia. Składa się on z radiatora na samych modułach, wyprowadzonej z niego rurki cieplnej i umieszczonego na niej dodatkowego radiatora. Trzeba przyznać, że całość sprawuje się znakomicie i nawet podczas podkręcania nie osiąga wysokich temperatur. Niestety, ma także wadę – mimo iż radiator nie jest szeroki i pozwala na montaż modułów w sąsiadujących ze sobą gniazdach to jego bardzo duża wysokość może sprawić problem, uniemożliwiając w przypadku niektórych płyta na instalację modułów w gniazdach położonych blisko procesora. Warto to sprawdzić przed zakupem.

Moduły OCZ Reaper PC2 8500 (OCZ2RPR10662GK) – mają dwie zalety – gwarancję stabilnej pracy przy częstotliwości 1066 MHz i możliwość uzyskania niesamowicie niskich jak na DDR2 czasó1) dostępu przy częstotliwości 800 MH. Niestety, nie są wolne od wad do których zaliczamy wymagane wysokie napięcie zasilające, mogącą sprawić kłopoty budowę radiatora i słabą podatność na podkręcanie. Niemniej, na odpowiedniej płycie głównej sprawdzą się one bardzo dobrze.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier